Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Deja Crnović

Torek,
27. 9. 2011,
8.31

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

ocenili smo Anne Hathaway Jim Sturgess

Torek, 27. 9. 2011, 8.31

7 let, 1 mesec

OCENA FILMA: En dan

Deja Crnović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Neizbežno je, da filme, posnete po knjižni predlogi, primerjamo z izvirnikom. Čeprav praviloma pridemo do zaključka, da film ne dosega veličine knjige, smo lahko pri filmu En dan kar zadovoljni.

Petnajsti julij je tisti usodni datum, prek katerega spremljamo razvoj razmerja med Emmo Morley (Anne Hathaway) in Dexterjem Mayhewom (Jim Sturgess). Parček se na dan, ko diplomirata, neuspešno romantično zaplete, a po seriji pijanih nerodnosti rajši skleneta, da bosta ostala samo prijatelja. Kljub na videz propadli noči ostaneta v stiku. Sledijo leta oziroma desetletji zbliževanja in oddaljevanja, porok, smrti in otrok, ki orisujejo razvoj nekega odnosa, ki ga zaznamujejo predvsem zamujene priložnosti in časovna neusklajenost med akterjema.

Film dokaj dosledno ujame občutja, ki jih sicer zaznamo v istoimenskem romanu Davida Nichollsa, predvsem pa ponuja zabaven pregled popularne britanske kulture devetdesetih, ki na prelomu tisočletja doživi vrhunec s skladbo Angels Robbieja Williamsa. K sreči v filmu En dan spregledajo Spice Girls, a vseeno ponudijo dovolj namigov, da imajo devetdeseta, ki se te dni vračajo skozi velika vrata, vsaj toliko modnih grehov kot osemdeseta.

En dan je zapakiran v sanjaško estetiko danske režiserke Lone Scherfig (Wilbur se hoče ubiti, Izobrazba, Italijanščina za začetnike); zaradi nostalgičnega pogleda v bližnjo preteklost En dan občasno spominja na britanski film Submarine, časovni preskoki pa na ameriških 500 dni s Summer; dva tipična predstavnika hipsterske estetike. En dan nas sicer vztrajno zavaja v prepričanju, da so nekateri dogodki tako neromantično pogubni, da je srečen konec neizbežen, toda na koncu je film le zvest knjižni predlogi in otoški ironiji, a še vedno dovolj blizu mainstream romancam.

Škoda je, da ima Anne Hathaway vsako predstavljeno leto v filmu drugačen britanski naglas, vendar po drugi strani ustreza klasičnim hollywoodskim pogojem, kjer s pravo pričesko in odvzemom očal iz piflarke lahko ustvarijo lepotico. Jim Sturgess lepo zaseda mesto tragikomičnega lika romantičnih komedij, na katerem je bil dolgo nepremagljiv Hugh Grant, zaradi česar sta mladca povsem spodoben romantični dvojec.

En dan je simpatična priredba romana, ki bo blizu predvsem tistim, ki se še živo spominjajo devetdesetih in verjamejo v tek na dolge proge.

Ne spreglejte