Torek, 19. 3. 2013, 7.49
6 let, 9 mesecev
Poznate šetraj?
S to dišavnico z močnim vonjem imamo le malo dela in veliko koristi. Uporabljamo ga v kulinariki, lajša zdravstvene tegobe ter velja za začimbo sreče in afrodiziak.
Šetraj je enoletnica, ki po obliki spominja na grmiček. Razraste se tudi 30 centimetrov v višino, z njim pa nimamo veliko dela, saj se naprej zaseje sam, uspeva pa tudi brez dodatnega zalivanja. Vejicam z drobnimi listki se julija pridružijo še cvetovi nežno vijoličaste barve. Ima močan, a prijeten vonj in veliko arome ter okusa. Nabiramo ga v času cvetenja in sušimo povezanega v šopek v senčnem in zračnem prostoru, nato pa shranimo v nepredušno zaprtih steklenih kozarcih. Cveti med julijem in septembrom.
Šetraj v kuhinji
Šetraj kot začimbo dodajamo paradižnikovim, krompirjevim ali fižolovim solatam, odlično pa se prilega tudi enolončnicam, gobovim jedem, perutnini, ribam in gozdnim sadežem ter stročnicam (leča, grah). Pijemo ga tudi v čaju. Ker ima precej močno aromo, ga jedem dodajamo na začetku kuhanja in s tem omilimo njegov okus.
Naravni antiseptik in afrodiziak
Velja za naravni antiseptik, pomaga pri želodčnih in črevesnih krčih, driski, omili napenjanje in uravnava prebavo.
Pravijo, da šetraj odpravlja črevesne zajedavce, priporočajo pa ga tudi sladkornim bolnikom in tistim, ki jih pestijo jetrne in žolčne bolezni.
Iz šetraja si lahko pripravimo različne obloge, kopeli in tinkture, če pa verjamemo ljudskemu izročilu, je šetraj tudi močan afrodiziak.