Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
6. 1. 2015,
14.40

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

recikliranje

Torek, 6. 1. 2015, 14.40

8 let, 8 mesecev

Ali s svojo kavo za s seboj škodujete okolju?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ali ste pomislili, da papirnatega lončka za kavo, iz katerega ste danes na poti v službo spili kavo, ni mogoče reciklirati in da ste naredili še eno slabo stvar več za okolje?

Če mislite, da so lončki za kavo, ki jo naročamo za s seboj, le iz papirja, ste se zmotili. Večina "papirnatih" kozarčkov za kavo je narejenih iz lepenke, prekrite s tanko plastjo plastike. Ta pijačo ohranja toplo, preprečuje, da bi se karton zmehčal in da bi se vam topla kava polila po tleh. A ravno zaradi te plasti plastike je takšno skodelico nemogoče reciklirati.

Podatek, da naj bi v ZDA vsako leto izdelali, uporabili in zavrgli 50 milijard lončkov, v Veliki Britaniji pa 2,5 milijarde lončkov, ki jih ni mogoče reciklirati, je skrb vzbujajoč. Če temu dodamo še nekaj lončkov iz Slovenije in preostalega sveta, dobimo ogromne količine lončkov, iz katerih na smetišču nastajajo vedno večji kupi.

Britanski poskus okolju prijaznega lončka za kavo V Veliki Britaniji je inovator Martin Myerscourgh izdelal lonček Green your cup, ki je videti kot vsak drug lonček za kavo, le da ga je mogoče reciklirati. V lončku je plastičen ovoj, ki ga pred reciklažo preprosto odstranijo od papirnega dela, potem pa plastiko in papir reciklirajo posebej. Myerscourgh trdi, da uporabniki ne bodo opazili razlike.

"Okus bo isti, videz in oblika bosta enaka, le da kave ne boste spili iz nečesa, česar se ne da reciklirati." Njegovo podjetje zdaj kavarne prepričuje, da bi njegove malce dražje lončke sprejeli v vsakdanjo uporabo in tako pomagali k boljšemu okolju.

Kako je v Sloveniji? V društvu Ekologi brez meja podatkov o tem, koliko takšnih kavnih ali čajnih lončkov pristane na slovenskih smetiščih, nimajo. Poudarjajo pa, da je težava lončkov za kavo predvsem v tem, da so ti odpadki (plastika, papir, organska onesnažila) skupaj neobnovljivi. "Mogoča rešitev bi bila metoda zgoščevanja, vendar se pri nas s tem še nihče ne ukvarja," je povedala predstavnica društva Katja Sreš.

Mariborčani so martinovali s kozarci za večkratno uporabo Problematiko večjih plastičnih lončkov, ki jih najpogosteje uporabljajo na družabnih prireditvah, pa poskušajo Ekologi brez meja reševati s projektom Eko koncept. "Na družabnih prireditvah se uporabljajo kozarci in posoda za enkratno uporabo. Že za proizvodnjo takega kozarca se porabi velike količine nafte, vode in fosilne energije. Povprečno ga uporabljamo le pol ure, nato pa največkrat pristane na tleh. Projekt je do okolja prijazna storitev, ki posoja in na mestu prireditve na do okolja prijazen način pomiva kozarce različnih prostornin za večkratno uporabo.

Projekt je prenos dobre prakse iz držav EU, kjer je uporaba kozarcev za večkratno uporabo že stalnica. V Frankfurtu npr., storitev deluje že 17 let, letno operejo preko 30 milijonov kozarcev in zaposlujejo 60-140 ljudi. Pri nas bomo storitev izvajali tudi s premično pomivalnico in sušilnico kozarcev."

Iz takšnih kozarcev ste lahko pili recimo na zadnjem martinovanju v mestu Maribor.

Slovenski poskus razgradljive plastike Problema nerazgradljivih lončkov so se pred časom lotili v Gospodarskem interesnem združenju Grozd Plasttehnika. S partnerji so sodelovali pri projektu izdelave posebnih razgradljivih lončkov za kavo in seta jedilnega pribora, ki se uporablja na letalih. "Za lončke se največ uporablja PLA, to je polilaktid, narejen iz koruznega škroba, ki je po naravi zelo trd in trden material, vendar se v tehniki težko uporablja, ker ima nizko temperaturo stabilnosti, okoli 70 stopinj Celzija.

Zaradi tega se uporablja v embalaži kot biorazgradljiv material, vendar moramo biti previdni, saj razpade samo, če ga pravilno kompostiramo. Če ga odlagamo kot preostalo plastiko, se lahko zgodi, da slej ko prej konča v morju, kjer se sploh ne razgradi.

V Sloveniji imamo nekaj proizvajalcev biomaterialov, ki se ukvarjajo predvsem s proizvodnjo folije oz. vrečk, ne pa toliko s trdnimi materiali," razloži Alenka Zeme iz združenja.

Počasi v uporabo in zavest ljudi prihajajo tudi lončki za večkratno uporabo. Pisane in zabavne lončke je pogosteje videti v raznih reklamah in filmih kot pa v resničnem življenju.

Torek je dan brez plastike Če vam je mar za okolje, potem pomislite, kako boste danes ali jutri spili svojo kavo. Mogoče se pridružite svetovni akciji Plastic free Tuesday in en dan v tednu poskušate preživeti brez plastike. Danes je torek in ravno pravi dan za takšen začetek!

Ne spreglejte