Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
1. 1. 2022,
12.04

Osveženo pred

2 leti, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

zimske olimpijske igre Peking 2022 zimske olimpijske igre Peking 2022 Peking 2022

Sobota, 1. 1. 2022, 12.04

2 leti, 3 mesece

Smučarski skoki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0
Peter Prevc Soči 2014 | Foto Sportida

Foto: Sportida

Smučarskim skakalcem bodo v Pekingu podelili tri komplete odličij, smučarskim skakalkam enega, prav tako pa še v tekmi mešanih ekip.

Olimpijske discipline: Posamični tekmi na veliki in mali napravi za moške in moška ekipna tekma, posamična tekma na mali napravi za ženske in tekma mešanih ekip na manjši skakalnici.

Slovenski skakalci so z olimpijskih iger prinesli štiri odličja, Peter Prevc srebro s srednje skakalnice v Sočiju leta 2014, ekipa (Primož Peterka, Robert Kranjec, Peter Žonta, Damjan Fras) bron iz Salt Lake Cityja 2002, v času Jugoslavije pa ekipa (Primož Ulaga, Matjaž Zupan, Matjaž Debelak, Miran Tepeš) srebro iz Calgaryja leta 1988, Debelak pa še posamični bron prav tako iz Calgaryja.

Najuspešnejši smučarski skakalec na olimpijskih igrah je legendarni Finec Matti Nykänen s petimi medaljami (štirimi zlatimi in eno srebrno).

Smučarski skoki so v olimpijskem programu od samega začetka leta 1924 v Chamonixu. Tekmovanje poteka na mali in veliki skakalnici, na veliki skakalnici so bili skoki na ZOI prvič leta 1964 v Innsbrucku.

Kot smučanje nasploh, tudi skoki izvirajo z Norveške. Prvo tekmovanje je bilo organizirano prav v zibelki smučanja v Trysilu leta 1962. Skoke se ocenjuje glede na daljavo in slog, tekme pa se odvijajo v dveh serijah (kvalifikacijski in finalni).

Slog "V"

Leta 1985 je švedski skakalec Jan Boklöw začel uporabljati t. i. slog V in požel posmeh, sodniki so ga celo kaznovali z nizkimi ocenami. Šele ko se je po testiranjih v vetrovniku izkazalo, da ima tekmovalec pri uporabi sloga "V" 28 odstotkov več vzgona kot skakalci, ki so uporabljali klasični paralelni slog, in ko je leta 1989 Boklöw zmagal v skupnem seštevku svetovnega pokala, so začeli tekmovalci množično uporabljati nov način letenja.

Ne spreglejte