Petra Vlhova Sara Hector Mikaela Shiffrin Mikaela Shiffrin veleslalom Kronplatz Neja Dvornik Andreja Slokar Ana Bucik Meta Hrovat Tina Robnik

Kronplatz, veleslalom (ž)

Švedinja vriskala od sreče, izjemen podvig Ane Bucik

12

Sara Hector | Sari Hector gre v tej sezoni na veleslalomskih preizkušnjah imenitno. Nasmiha se ji mali kristalni globus. | Foto Guliverimage

Švedinja Sara Hector je zmagovalka veleslaloma v Kronplatzu v Italiji. Na stopničkah ji delata družbo drugouvrščena Slovakinja Petra Vlhova in tretjeuvrščena Francozinja Tessa Worley. Slovenska junakinja dneva je Ana Bucik. Po prvem teku je bila 29., nato pa drugo vožnjo odpeljala fantastično, najhitreje izmed vseh, in se povzpela na 9. mesto. Tako visoko ni bila v veleslalomu še nikoli. Meta Hrovat je osvojila 16. mesto, med dobitnice točk sta se uvrstili tudi Tina Robnik (25.) in Andreja Slokar (27.).

Zadnji ženski veleslalom pred zimskimi olimpijskimi igrami, ki se bodo v Pekingu začele 6. februarja, je pripadel Švedinji Sari Hector. Švedinja je v imenitni formi, na zadnjih štirih veleslalomih je bila najboljša kar trikrat, z novo zmago pa je prednost v seštevku za veleslalomske točke svetovnega pokala povišala na 95 točk! Tako se izkušeni Skandinavki nasmiha mali kristalni globus.

Ana Bucik se je izkazala v drugem teku in se razveselila najboljše uvrstitve v karieri v veleslalomu. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Ana Bucik se je izkazala v drugem teku in se razveselila najboljše uvrstitve v karieri v veleslalomu. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Bucikova najhitrejša v finalu

V Kronplatzu je potekal šesti izmed devetih predvidenih veleslalomov v tej sezoni, na seznam dobitnic točk pa so se uvrstile kar štiri Slovenke. Če je po prvem nastopu z naskokom najbolje kazalo Meti Hrovat, ki je zasedala 13. mesto, njene rojakinje Tina RobnikAndreja Slokar in Ana Bucik pa so za preboj v finale trepetale skoraj do zadnjega nastopa, je nato v finalu navdušila Bucikova.

Primorka je v finalu nastopila kot druga in odlično izkoristila razmere na progi. Postavila je najboljši čas, bila dolgo časa v vodstvu, na koncu pa pridobila kar 20 mest in se senzacionalno prebila med najboljših 10! Z daleč najboljšim rezultatom druge vožnje si je učvrstila samozavest pred naslednjim veleslalomom sezone, ko se bodo smučarke na Kitajskem potegovale za olimpijska odličja. 28-letna Novogoričanka se je po izjemnem podvigu v finalu razveselila uvrstitve kariere v veleslalomu. Prvič se je zavihtela med najboljših deset.

"Prvi tek je bil res slab iz moje strani. Sem zelo srečna, da se je tako izšlo, da sem lahko nastopila tudi v drugi vožnji. V drugo sem veliko tvegala in bila nagrajena z dobro vožnjo ter s skokom po lestvici navzgor. Prvega tega sem se lotila taktično narobe. V drugem sem probala nekaj spremeniti in je to dobro uspelo," je po koncu dejala Bucikova.

Meta Hrovat je v zadnjem nastopu pred ZOI v Pekingu osvojila 16. mesto. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Meta Hrovat je v zadnjem nastopu pred ZOI v Pekingu osvojila 16. mesto. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Hrovatova je v drugo po napaki v spodnjem delu proge, kjer se je najbolj izkazala Bucikova, izgubila nekaj mest in končala tekmo takoj za najboljših 15. "V drugi vožnji sem se počutila veliko bolje, a sem naredila napako spodaj, kjer sem pustila kar nekaj časa. Ne vem, kaj naj rečem. Vesela sem, da sem začutila tekmovalno hitrost v drugi vožnji, potem pa se je žal zgodila napaka. V vožnjah veliko niham. Poskušamo z več načini, da bi bila bolj konstantna, a ga zaenkrat še nismo našli. Ko pa ga bom, boste pa videli," je dejala Hrovata.

Med dobitnice točk pa sta se uvrstili tudi Tina Robnik (25.) in Andreja Slokar (27.), ki nista mogli biti pretirano zadovoljni s svojimi nastopi.

"Za današnjo tekmo lahko rečem, da je imela dva različna obraza kar se tiče naše ekipe. Vse punce so v prvem teku smučale zelo zadržano, predvsem Ana in Andreja. Oni dve sta kazali veliko boljše vožnje na treningu in tudi Tina. V drugem teku se je stvar še nekoliko zakomplicirala. Ani je uspel res odličen tek in je imela daleč najboljši čas. Meta je bila odlično na poti, a ji je napaka pred ciljem vzela kar nekaj časa. Andreja in Tina se nista najboljše znašli v delu, kjer je bila senca. Tam sta bili nekoliko defenzivni in ju je to stalo boljše uvrstitve," pa je nastope svojih varovank ocenil glavni trener, Sergej Poljšak.

Petra Vlhova je vse bližje Mikaeli Shiffrin v boju za veliki kristalni globus. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Petra Vlhova je vse bližje Mikaeli Shiffrin v boju za veliki kristalni globus. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Na stopničkah sta se v družbi presrečne zmagovalke iz Švedske, ki je po prihodu v cilju večkrat zavriskala od sreče, kar je postal že njen zaščitni simbol v belem cirkusu, znašli še Slovakinja Petra Vlhova in Francozinja Tessa Worley. Ker je Američanka Mikaela Shiffrin končala tekmo na petem mestu, se ji je Vlhova, v Italiji jo je spremljalo veliko navijačev, v skupnem seštevku svetovnega pokala približala na 17 točk razlike. Američanka jih je zbrala 1026, Slovakinja pa 1009.

Breezy Johnson
Sportal Velika smola za Američanko, ki je ne bo na ZOI v Pekingu

Na veleslalomu v Kornplatzu je nastopila tudi Neja Dvornik, ki pa si je v prvem teku s številko 46 prismučala prevelik zaostanek, da bi lahko računala na nastop v finalu. Osvojila je 40. mesto.