Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Sobota,
3. 3. 2018,
16.30

Osveženo pred

6 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,05

1

Natisni članek

Natisni članek

Tina Robnik pokal Vitranc Žan Košir Marcel Hirscher Marcel Hirscher Kranjska Gora

Sobota, 3. 3. 2018, 16.30

6 let, 8 mesecev

Intervju: Tina Robnik

Edina vitranška dama se je v moški konkurenci odlično odrezala

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,05

1

Potem ko je v začetku januarja s sedmim mestom na kranjskogorski Zlati lisci Tina Robnik dosegla najboljši rezultat v karieri, se je zdaj pod Vitranc vrnila kot predtekmovalka in bila pred moškim veleslalomom deležna odličnega treninga pred koncem sezone.

Tina Robnik: edina dama na pokalu Vitranc | Foto: Sportida Tina Robnik: edina dama na pokalu Vitranc Foto: Sportida

Lani se je v vlogi veleslalomskega predtekmovalca pokala Vitranc med drugim preizkusil najboljši slovenski smukač Boštjan Kline. Tokrat je progo še pred izjemnim Marcelom Hircherjem preizkusila Tina Robnik. Po neuradnih podatkih je na še nenačeti progi za najboljšim smučarjem svetovnega pokala zaostala slabih pet sekund, hitrejših pa je bilo še 25 drugih smučarjev.

A ker z Lindsey Vonn ne deli večne in marketinško obarvane želje po merjenju moči z močnejšim spolom, je 26-letna Lučanka, ki se še vedno ni otresla grenkobe po odstopu na olimpijskem veleslalomu, svoj nastop razumela predvsem kot odličen trening pred zadnjima dvema tekmama sezone, ki jo že zdaj lahko označimo za z naskokom najboljšo v karieri.


"Dovolj moči za še dve tekmi." | Foto: MaPa "Dovolj moči za še dve tekmi." Foto: MaPa Vitranška strmina vam ni tuja, a priprava proge, postavitev, dolžina in posledično zahtevnost so vendarle nekoliko drugačne kot na Zlati lisici. Ste se zaradi tega med vratca podali bolj spoštljivo?
Drugačne so predvsem vremenske razmere. Zlata lisica je letos v Kranjski Gori potekala v zelo toplem vremenu in na mehkejši podlagi. Tokrat je drugače. Spoštovanje? Hm, že med ogledom sem videla nekaj ledenih plošč, ob katerih sem se spraševala, ali mi bo smučka prijela. Ni mi drselo. Lahko sem se sprostila in dobro smučala.

Kaj pa napadalnost? Kako blizu ste bili smučanju na robu?
Vsekakor nisem smučala povsem tekmovalno. Deloma tudi zato, ker po vrnitvi iz Pjongčanga nisem veliko smučala. Iskala sem predvsem dobre občutke.

Omenili ste Pjongčang. Še čutite kaj grenkobe zaradi veleslalomskega odstopa?
Še. Žal. Ko mi kdo omeni Pjongčang, čutim grenak priokus. Ne bi pa rekla, da me je vse skupaj potrlo. Znam dvigniti glavo in se podati naprej. Če pogledam na vso sezono, moram oceniti, da sem napredovala, predvsem pa sem postala bolj stabilna. Moje smučanje je boljše. To dokazujejo tudi rezultati. Zaradi tega moram biti zadovoljna. Poleg tega si, ko pomislim na Pjongčang, kljub grenkemu priokusu nimam česa očitati. Pristop je bil pravi. Dala sem vse od sebe, žal pa so napake del smučanja. Dogajajo se tudi najboljšim. Žal se je meni pripetila prav na olimpijskih igrah.

So bile priprave naravnane tako, da ste v Pjongčang prišli v najboljši formi?
Verjamem, da je šla priprava v pravo smer, so bile pa za Pjongčang značilne specifične razmere. Za nobene druge pogoje ne morem reči, da mi ne ustrezajo, a za tiste, ki so nas pričakali v Južni Koreji, moram priznati, da mi niso bili pisani na kožo. Že ob prihodu sem imela veliko težav. Iskala sem pravo tehniko. Do tekme sem našla prave občutke. Moje tekmovalno smučanje je bilo boljše kot na treningih.

V Kranjski Gori tudi v družbi bronastega olimpijca Žana Koširja. | Foto: Sportida V Kranjski Gori tudi v družbi bronastega olimpijca Žana Koširja. Foto: Sportida

Ste pa ob robu olimpijskih tekmovanj opravili tudi kar nekaj treningov in testiranj. Ste dobili želene odgovore?
Proizvajalec smučarskih čevljev mi je dostavil zgornji del školjke čevljev. Ker imam, glede na svojo višino, kar veliko nogo, sem potrebovala nižjo in krajšo školjko. Tako v smučanju lažje pridem v želeni položaj. To je dobro za napredek, sicer pa smo opravili še nekaj preizkusov.

V oko bode preizkušanje opreme februarja. Se rešitev ni dalo poiskati že pred tem?
Svoji opremi povsem zaupam. S tem se ne obremenjujem, se pa vedno najdejo malenkosti, ki jih je mogoče izboljšati. Tudi izkušene smučarke, ki imajo vrsto let iste opremljevalce, stalno iščejo dodatne rešitve.

Kaj pa po sezoni? Bo veliko testiranj? Se morda spogledujete tudi s ponovno menjavo opremljevalca?
Ponavljam, verjamem, da imam dobro opremo. Če je ne bi imela, po prvem teku veleslaloma v Lienzu ne bi bila tretja. Tudi na preostalih tekmah sem postregla z nekaj zelo hitrimi odseki. No, je pa dejstvo, da se da tudi pri opremi vedno kaj popraviti. Poiskati moram predvsem nastavitve, ki mi bodo najbolj ustrezale. Poiskati moram tudi rešitev za agresiven oziroma oprijemljiv sneg. Na ledu ni nikoli težav.

A to verjetno ne bo osrednja poletna misel.
Ne želim zapasti v to, da bi stalno iskala težave v opremi. Če se ti to zgodi, pozabiš na tisto, kar je najpomembneje – kako smučati. Posvečati se moram tehniki. Iskati moram dobre zavoje.

Na moški tekmi se je odlično znašla. Postavila naj bi 27. čas. | Foto: Sportida Na moški tekmi se je odlično znašla. Postavila naj bi 27. čas. Foto: Sportida

Se torej v Sloveniji preveč govori o opremi?
Da. Takšno je moje osebno mnenje. Oprema ni vse. Lahko ti pomaga, ključnega pomena pa je, kako smučati.

Kakšni so vaši načrti do konca sezone?
Ostajam v Kranjski Gori, kjer bom nastopila na dveh FIS-tekmah. Sledi selitev v Ofterschwang, kjer bom nastopila na predzadnjem veleslalomu svetovnega pokala, pika na i pa bo veliki finale v Aareju.

Tudi s kakšnim neporavnanim računom? Napad na stopničke?
Konkretno o stopničkah nočem razmišljati. Moja osrednja misel je, da nastop opravim tako, da po njem ne razmišljam o delih proge, na katerih bi lahko nastopila bolje. Na zadnjih dveh tekmah se mi namreč nastopa nista posrečila. Vesela bom, če bo na zadnjih dveh postajah te sezone drugače.

So vse zdravstvene težave pod nadzorom?
Da. Vse je pod nadzorom. Imam tudi dovolj goriva za konec sezone.

Preberite še:
Ne spreglejte