Četrtek, 29. 11. 2018, 13.06
5 let, 11 mesecev
TOP 10
So res uničili najbolj množično ekipno tekmovanje? #video
Zadnji konec tedna se je končal finale Davisovega pokala, ki je še zadnjič potekal v takšnem formatu. Nekateri so to prejeli z navdušenjem, drugi pa menijo, da so "ubili" najbolj množično ekipno tekmovanje, razširjeno po vsem svetu.
Nikola Pilić je s hrvaško ekipo zmagal leta 2005. "To bo gledalo 20 ljudi"
Kot pri vsaki veliki spremembi so pozitivne in negativne kritike. Do novega sistema je bil zelo kritičen Nikola Pilić, ki je kot trener kar petkrat s tremi različnimi ekipami osvojil tako imenovano "solatno skledo" Nemčija (1988, 1989, 1993), Hrvaška (2005) in Srbija (2010). Pilić je spremljal tudi finale v Lillu, ko je Hrvaška premagala Francijo.
"Ali se lahko tradicija, ki je stara 120 let, kupi z denarjem? To je škandal in mislim, da bodo bojkotirali tekmovanje. Najboljši igralci ne bodo igrali," je za hrvaške medije povedal Pilić, ki se boji, da bodo s tem uničili navijaško vzdušje. "Francozi so izgubljali, a so navijali kot nori. To je draž Davisovega pokala in z denarjem so to ubili. Kdo bo v Madridu gledal tenis med Kanado in Južno Korejo? To bo gledalo 20 ljudi. Ta Pique in Japonec sta naredila napako in ni mi jasno, kako je mednarodna zveza pristala na to," je še poudaril Pilić.
Bo res konec nogometnega vzdušja?
Tudi nekateri drugi menijo, da bodo s tem uničili vzdušje, potem ko so ekipe igrale na domačem terenu. Dejstvo je, da smo nemalokrat bili priča pravemu nogometnemu vzdušju, res pa je, da smo v zadnjih letih videli vse več odpovedi najboljših igralcev. Teniška zveza Slovenije je novemu formatu tekmovanja naklonjena, saj so menili, da to ekipno tekmovanje potrebuje osvežitev in nov način financiranja.
V naši rubriki smo izbrali nekaj najbolj zanimivih trenutkov v Davisovem pokalu:
Zadnja čast je pripadla Hrvatom
Zagotovo v to rubriko spada zadnji finale Davisovega pokala v starem formatu, ko sta se udarili Francija in Hrvaška. Na koncu so slavili s 3:1 naši južni sosedje. Zaključno točko je za Hrvate priigral Marin Čilić.
Leta 2005 je zadnjo točko Hrvatom priboril Mario Ančić
Za Hrvaško je bil to šele drugi naslov. Prvega so osvojila leta 2005 v Bratislavi, kjer sta vse tri točke priigrala Ivan Ljubičić in Mario Ančić. V ekipi sta bila takrat tudi Goran Ivanišević in Ivo Karlović, ki nista stopila na igrišče. Odločilno točko je takrat za Hrvaško priigral Mario Ančić.
Roger Federer je čakal 15 let
Zelo zanimivo je bilo leta 2014, ko je Švica prvič v zgodovini osvojila to prestižno tekmovanje. Veliko zaslug za to je imel Roger Federer. Tistega leta sta v finalu igrali Francija in Švica, na koncu pa so bili boljši Švicarji. Federer, ki je dosegel odločilno točko, je tako v svojo vitrino postavil še eno lovoriko, na katero je čakal kar 15 let.
Norišnica v Beogradu
Leta 2010 je v Beogradu vladala norišnica. V finalu je Srbija tesno premagala Francijo z izidom 3:2. Zadnji, odločilni dvoboj sta igrala Viktor Troicki in Michaël Llodra, katerega je po treh nizih dobil Troicki. Ključno vlogo je takrat odigral tudi Novak Đoković, ki je Srbiji priboril dve točki."
Ko je 258. igralec sveta premagal prvega na lestvici
V Davisovem pokalu je prisotnih veliko čustev in takrat igralci lahko dajo še kanček več iz sebe. Na račun tega se lahko zgodi tudi presenečenje. Tega je leta 1992 pripravil Kanadčan Daniel Nestor, takrat šele 258. igralec sveta, ki je presenetljivo premagal prvega igralca sveta Stefana Edberga. Na koncu so vseeno slavili Švedi z 2:3.
Michael Stich zapravil neverjetnih devet zaključnih žogic
Leta 1995 sta se v polfinalu Davisovega pokala udarili Nemčija in Rusija. V zadnjem dvoboju sta v Moskvi igrala Michael Stich in Andrei Chesnokov. Zadnji, peti niz se je končal z izidom 14:12 v korist Rusa. Stich je imel v tistem dvoboju kar devet zaključnih žogic za zmago, a je moral na koncu priznati premoč. Rusi so se nato v finalu pomerili z Američani in izgubili.
Do takrat ni to uspelo še nikomur
Eden najbolj zanimivih finalnih obračunov smo lahko videli leta 2002, ko sta se za "solatno skledo" v Parizu borili Francija in Rusija. Zmagovalca je odločila peta igra, kjer sta se udarila mlada Paul-Henri Mathieu in Mihail Južnij. Francoz je vodil že 2:0 v nizih in kazalo je, da bo Francija še enkrat dvignila veliki pokal. Za tem je sledil velik preobrat. Južnij je dobil tri nize zapored in Rusiji priboril veliko zmago (2:3). Do takrat v finalu tega tekmovanja še nobenemu igralcu ni uspelo izničiti takšnega zaostanka in zmagati.
Francija slavila prvič po 59 letih, noro vzdušje v Lyonu
Leta 1991 je Francija na domačih tleh igrala proti favorizirani ZDA, kjer sta igrala Pete Sampras in Andre Agassi. A prav Sampras je takrat pokleknil v četrtem dvoboju, ko ga je po štirih nizih premagal Guy Forget. V dvorani Palais des Sports de Gerland je vladalo pravo nogometno vzdušje. Za Francijo je bila to po 59 letih prva zmaga v tem ekipnem tekmovanju. Francozi so zmagali 3:1.
Ameriški Dream Team
Če so Američani klonili leta 1991, jim je uspelo zmagati na domačem terenu proti Švici. Takrat so tisto ekipo poimenovali kar ameriški Dream Team. Ameriške barve so branili Pete Sampras, ki je v finalu igral le dvojice, vlogo v posameznih dvobojih sta prevzela Jim Courier in Andre Agassi. ZDA je zmagala s 3:1. To je bila za ZDA 30. zmaga v Davisovem pokalu.
Leta, ki so pripadla Britancem
Od leta 1933 do 1936 je bil Davisov pokal povsem v znamenju Velike Britanije. Leta 1936 so Britanci na wimbledonski travi slavili še četrtič zapored. Leta 1936 so Britanci igrali proti Avstralcem in zmagali s 3:2. Zadnjo točko je Britancem priboril legendarni Fred Perry, ki je premagal Jacka Crawforda.