kvalifikacije za evropsko prvenstvo Kosovo Slovenska rokometna reprezentanca

Nedelja, 16. 10. 2022, 21.10

KVALIFIKACIJE ZA EP 2024, 2. KROG

Zormanova četa po slabšem začetku le vzela mero reprezentanci Kosova

2

Kvalifikacije za rokometno EP 2024: Slovenija - BiH Uroš Zorman | Slovenci so se v nedeljo v Prištini pomerili s Kosovom in zmagali z 29:24. | Foto Blaž Weindorfer/Sportida

Slovenci so se v nedeljo v Prištini pomerili s Kosovom in zmagali z 29:24.

Slovenska moška rokometna reprezentanca je zmagovito začela kvalifikacije za evropsko prvenstvo v Nemčiji 2024. Na četrtkovem uvodnem dvoboju v Mariboru je premagala Bosno in Hercegovino z 28:20, v nedeljo pa na prvem gostovanju v tem kvalifikacijskem ciklusu v Prištini še Kosovo z 29:24.

Slovenija na svojem drugem dvoboju v tem tednu ni prikazala navdušujoče predstave, v celoti pa je izpolnila svojo nalogo. V prvem kvalifikacijskem ciklusu je dosegla dve zmagi in se približala zaključnemu turnirju stare celine, ki bo med 10. in 28. januarjem 2024 v Berlinu, Hamburgu, Münchnu, Düsseldorfu, Kölnu in Mannheimu.

Slovenija se bo po uvodnih zmagah v tem tednu v nadaljevanju kvalifikacij v prvi polovici marca prihodnje leto dvakrat pomerila s Črno goro, konec aprila pa še z BiH v gosteh in Kosovom na domačem igrišču.

Slovenija in Črna gora, ki je danes v gosteh premagala BiH s 36:25, sta v dveh tekmah zbrali po štiri točke, BiH in Kosovo pa sta brez njih. Na zaključni turnir se bosta uvrstili obe najboljši izbrani vrsti iz skupine 7.

Kvalifikacije za rokometno EP 2024: Slovenija - BiH Dean Bombač | Foto: Blaž Weindorfer/Sportida Foto: Blaž Weindorfer/Sportida Slovenski rokometni prvokategorniki so slabo odprli tekmo v Prištini. V njihovi igri je uvodoma kapljalo in curljalo na vse strani, v 14. minuti pa je prekipelo tudi selektorju Urošu Zormanu, ki je pri zaostanku 6:8 zahteval minuto odmora.

A njegovi napotki sprva niso prinesli spremembe na igrišču, slovenski zaostanek je medtem narasel na tri gole (6:9, 7:10 in 9:12).

V zadnjem obdobju prve polovice tekme so slovenski rokometaši le zaigrali bolj udarno. V 25. minuti so po golu Domna Makuca izenačili na 12:12, na veliki odmor pa po delnem izidu 5:0 odšli z vodstvom dveh golov (14:12).

Zormanovi izbranci v drugem polčasu niso posebej blesteli, vseskozi pa so imeli rezultatski nadzor nad tekmeci. V 41. minuti so po golu Blaža Janca prvič na dvoboju povedli s petimi goli prednosti (21:16), najvišjo prednost pa so si priigrali v 55. minuti, ko je bilo 28:21.

V slovenski izbrani vrsti je bil na tekmi v Prištini najbolj učinkovit Blaž Janc s šestimi goli, Aleks Vlah je prispeval pet zadetkov.

Kvalifikacije za rokometno EP 2024: Slovenija - BiH Uroš Zorman
Sportal Zorman: Pazljivi, da se ne ujamemo v kakšno past

V začetku prihodnjega leta - med 11. in 29. januarjem - slovensko reprezentanco čaka še nastop na svetovnem prvenstvu na Poljskem in Švedskem. Slovenija bo v prvem delu tekmovanja igrala v Katovicah, kjer se bo pomerila s Francijo, Poljsko in Savdsko Arabijo.

Na zaključni turnir stare celine, ki bo med 10. in 28. januarjem 2024, se bodo uvrstile vse prvo- in drugouvrščene izbrane vrste iz vseh osmih kvalifikacijskih skupin, poleg njih pa še štiri najboljše tretjeuvrščene reprezentance.

Kvalifikacije za EP 2024, skupina 7, 2. krog:

Nedelja, 16. oktober:
Kosovo : Slovenija 24:29 (12:14)
Gjuka 6, Tahirukaj 5, Jupa 4; janc 6, Vlah 5, Makuc, Ovniček in Kodrin po 3

Bosna in Hercegovina : Črna gora 25:36 (11:21)

2. Črna gora 2 tekmi - 4 točke
2. Slovenija 2 - 4
3. Kosovo 2 - 0
4. Bosna in Hercegovina 2 - 0

Kosovo : Slovenija 24:29 (12:14)

Slovenski rokometaši so tekmo v Prištini začeli zaspano, nezavzeto v obrambi in nezbrano v napadu. Igralci Kosova so to znali izkoristiti, povedli so s 3:1, preden so se izbranci selektorja Uroša Zormana le malce prebudili in ujeli stik z gostitelji. Ti so vseeno vztrajali v vodstvu, pri 8:6 za domače v 14. minuti je Zorman vzel minuto odmora, a ni pretirano zaleglo. V 18. minuti so rokometaši Kosova vodili že s + 3 (10:7), ko je Darko Cingesar slovensko reprezentanco pripeljal na – 2 (10:8) je minuto odmora vzel še selektor Kosova.

Domači so nadaljevali z dobro igro, povedli z 12:9, potem pa je steklo tudi Slovencem. V 26. minuti je Domen Makuc poskrbel za izenačenje na 12:12. Makuc je v 28. minuti zadel še za prvo vodstvo Slovenije s 13:12. Končni izid prvega polčasa (12:14) je postavil Jure Dolenec. Egzon Gjuka je v prvih 30 minutah tekme dosegel pet golov, tri je dodal Drilon Tahirukaj. V slovenski vrsti je Aleks Vlah zabil štiri gole, po tri pa Rok Ovniček in Domen Makuc.

Drugi polčas se je začel po slovenskih notah, Blaž Blagotinšek je povišal vodstvo na 15:12, a so Kosovarji tudi hitro odgovorili z golom Jona Muqollija, Blaž Janc je nato povišal na 17:13, Lulzim Shabani znižal na 14:17, potem si je dvominutno kazen prislužil Blagotinšek. Za vodstvo Slovenije s +4 (18:14) je zadel Kristjan Horžen. Kastriot Jupa je prispeval 15. zadetek za domače, Blaž Janc 19. za Slovenijo.

Egzon Gjuka je spet premagal Klemna Ferlina v 39. minuti, za 20:16 je hitro vrnil Dolenec. Janc je v 41. minuti poskrbel za vodstvo s +5, Leonard Gegaj je znižal na 17:21, Cingesar je morla nato za dve minuti na klop, Kosovo pa je ostalo brez Luigja Qunija, ki je prejel rdeč karton. Vlah je v 44. minuti poskrbel za 22:17, Drenit Tahirukaj je odgovoril za 18:22. Tilen Kodrin je nato zgrešil, na drugi strani je bil nenatančen še Gegaj, nato je Kodrin popravil napako in povišal na 23:18, a je bil tudi Gegaj na drugi strani natančen (19:23).

Blagotinšek je bil strelec 24. slovenskega gola v 48. minuti, Janc 25. v 49., Jupa je dosegel 20. za Kosovo, pa nato tudi dobil dvominutno kazen. V 51. minuti je bilo 21:26, zadnja strelca pa Matej Tači za Kosovo in Tilen Kodrin za Slovenijo. Zorman je minuto kasneje spet zahteval odmor. Ob nadaljevanju tekme je Kristjan Horžen vodstvo Slovenije povišal na + 6 (21:27), takoj zatem Janc na + 7 (21:28). Reagiral je kosovski selektor z minuto odmora.

Sledilo je nekaj napak na obeh straneh, Kodrin je ukradel žogo, Makuc jo je izgubil, Jupa je zgrešil slovenska vrata, nato pa je Tahirukaj le zadel in znižal zaostanek Kosova (23:28). Takoj zatem je Tahirukaj izgubil žogo, pa Malus zapravil priložnost za povišanje vodstva, Jaka Malus je v 60. minuti zadel za 29;24, končni izid tekme pa je postavil Matej Tači (24:29).

Najboljši strelec pri Kosovu je bil Egzon Gjuka s šestimi goli, pet jih je dodal Drilon Tahirukaj, štiri pa Kastriot Jupa. S šestimi goli je bil najboljši strelec slovenske vrste Blaž Janc, Aleks Vlah jih je prispeval pet, Domen Makuc, Rok Ovniček in Tilen Kodrin pa po tri.