Sobota, 20. 8. 2016, 23.15

Olimpijske igre, rokomet, izločilni boji, ženske

Rusinje olimpijske prvakinje

rusija rokomet rio | Foto Getty Images

Ruska ženska rokometna reprezentanca je osvojila zlato kolajno na letošnjih poletnih igrah v Rio de Janeiru. V finalni tekmi je premagala Francijo z 22:19 (10:7), v tekmi za tretje mesto pa je Norveška ugnala Nizozemsko s 36:26 (19:13).

Rusija je kot samostojna država prvič osvojila prvo mesto na olimpijskih igrah, zanjo pa je to druga kolajna s prestižnega rokometnega turnirja. Pred osmimi leti v Pekingu je osvojila odličje srebrnega leska, v Barceloni 1992 pa bronasto odličje pod imenom Skupnost neodvisnih držav. Francija je v najbolj razvpitem brazilskem mestu prišla do svoje prve olimpijske kolajne, pred tem je bila najbližja v Atenah 2004, ko je bila četrta.

Finalistki olimpijskega turnirja sta dvoboj začeli zelo nervozno, v uvodnih petnajstih minutah so se tehnične napake vrstile kot po tekočem traku, obe ekipi pa sta narekovali zelo oster ritem. V teh okoliščinah so se bolje znašle izbranke ruskega selektorja Jevgenija Trefilova, ki so v 18. minuti povedle s 6:3, v 22. pa povišale na 8:4. A njihova lepa prednost je hitro skopnela, Francozinje so jim v 27. minuti povsem zadihale za ovratnik (8:7), na velik odmor pa odšle s prednostjo treh golov (10:7).

Francozinje so klonile v finalu. | Foto: Getty Images Francozinje so klonile v finalu. Foto: Getty Images

Rusinje so v začetku drugega polčasa tradicionalne mednarodne tekmice imele pod nadzorom in bile v rezultatski prednosti za največ štiri gole, a so jih Francozinje v 46. minuti ujele in tekmo postavile v začetno izhodišče (14:14). Med 46. in 53. minuto se niso vpisale med strelke, kar so Rusinje izkoristile in jim ušle na 17:14, dobrih pet minut pred koncem dvoboja pa na 19:15. Lepe zaloge v golih niso zapravile in na koncu zasluženo osvojile olimpijski turnir, potem ko so na osmih tekmah dosegle ravno toliko zmag.

Najbolj učinkovita ruska igralka na finalni tekmi je bila Ana Vjahireva s petimi, medtem ko sta Polina Kuznecova in Darja Dmitrijeva dosegli po štiri gole. Pri Francozinjah sta Allison Pineau in Siraba Dembele dosegli po pet zadetkov.

Norvežanke so bronaste

V tekmi za tretje mesto Norvežanke niso imele nobenih težav z Nizozemkami, na koncu so zmagale s +10. Za Norveško je to že šesta olimpijska kolajna od leta 1976, ko je Mednarodni olimpijski komite (Mok) med olimpijske športe uvrstil tudi ženski rokomet. V Pekingu 2008 in Londonu 2012 je osvojila zlato, v Seulu 1988 in Barceloni 1992 srebrno, v Sydneyju 2000 in na letošnjem turnirju v Riu pa bronasto odličje. Nizozemska se je letos prvič uvrstila na olimpijske igre in zasedla končno četrto mesto.