Sreda, 29. 2. 2012, 9.08
8 let, 8 mesecev
Tiamin za življenjsko energijo
Tiamin pomaga pri ustvarjanju encimov, ki razgradijo s hrano zaužite ogljikove hidrate v glukozo. Če živčne celice ne dobijo dovolj glukoze, nabreknejo, ker iščejo vir hranil. To pa povzroči našo razdraženost. Približno polovica zaloge tiamina v telesu je shranjena v mišicah. Če se na primer vrhunskim športnikom zniža zmogljivost, je neredko krivo pomanjkanje vitamina B1.
Tiamin se v telesu ohrani nekje med 20 do 30 dni, potem se izloči iz telesa. Kdor je pogosto pod stresom, naj zagotovi večji vnos tega vitamina. Če možganom primanjkuje vitamina B1, množično odmirajo nevroni. Posledica je slab spomin, dolgotrajno pomanjkanje pa vodi celo do Alzheimerjeve bolezni. Vitamin C je glavno varovalo tiamina. Ščiti ga pred razgradnjo na nam nekoristne snovi.
Nekontrolirane diete pogosto vodijo v pomanjkanje vitamina B1. Dr. Robert E. Keith z oddelka za prehrano pravi: "Tiamin dobivamo samo, če jemo. Diete z malo kalorijami skoraj vedno spremljajo razdraženost in druga bolezenska znamenja. Veliko žensk, ki hočejo shujšati, stavi na solato, ki pa nima veliko tiamina." Prav pri dietah so posebno pomembna zdrava polnovredna živila.
Viri tiamina v živilih so: sončnična semena, pšenični kalčki, koruzni kosmiči, kvas, grah, pomaranče, svinjski kotlet, kuhan krompir, polnozrnati kruh, jajčni rumenjak, polnozrnate testenine, ajda, leča, lešniki, pistacije … Tiamin je v vodi topen vitamin, zato ni bojazni, da bi ga predozirali. Pri izjemnih količinah (nad 3 g) je toksičen.