Petek, 25. 1. 2013, 10.26
4 leta, 10 mesecev
Ozebline in omrzline
Predvsem pri zimskih rekreativcih, smučarjih, ki se podajo na turne smuke, in alpinistih, ki se vzpenjajo na večtisočake, je nevarnost, da pride do ozeblin ali celo omrzlin.
Kaj so ozebline in omrzline?
Ozebline so poškodbe tkiva, ki nastanejo zaradi mraza pri temperaturah nad lediščem. Ozebline so blažje poškodbe in ne puščajo posledic. Prizadeta koža je svetleča, bleda in razpokana. Mraza pa na prizadetih mestih ne občutimo.
Omrzline prav tako nastanejo zaradi daljše izpostavljenosti mrazu, vendar je za razliko od ozeblin poškodovano tudi globoko tkivo. Zaradi omrzlin, ki nastanejo pri temperaturah pod lediščem, in navadno puščajo na tkivu nepopravljive spremembe, lahko pride tudi do amputacije.
Zakaj pride do ozeblin ali omrzlin?
Zaradi dolgotrajne izpostavljenosti mrazu, vetru, vlagi, zaradi slabe oprave pa tudi pretesnih oblačil, ki ne omogočajo dobre cirkulacije, lahko pride do ozeblin. Najbolj na udaru so bolj izpostavljeni deli telesa, kot so prsti rok in nog, nos, ušesa in lica. Telo se namreč na dolgotrajni mraz odziva tako, da po eni strani povečuje dovod telesne toplote, vendar le vitalnim delom telesa. Izpostavljeni deli telesa pa zaradi skrčenih žil dobijo manj toplote.
Poleg neprimernih in pretesnih oblačil pa na poškodbe zaradi mraza vplivajo tudi splošna telesna pripravljenost in telesna maščoba.
Ogrevanje z alkoholom v ekstremnih razmerah ni primerno, saj alkohol širi žile, zaradi česar dodatno izgubljamo toploto. Poleg tega pod vplivom alkohola izgubimo občutek za mraz.
Kako ozebline in omrzline preprečiti?
Zagotovo je najbolj pomembno, da se vremenskim razmeram ustrezno oblečemo. Oblačenje po plasteh zadržuje toploto in varuje pred ohlajanjem telesa. Oblačila pa naj bodo iz materialov, ki varujejo pred vetrom in vlago. Ne pozabimo niti na gibanje, ki ohranja ustrezno cirkulacijo v telesu in ohranja okončine tople.
Obvezno pa se izogibajmo alkoholu, zaradi katerega izgubljamo toploto, ter kajenju, ki oža žile. Piti pa moramo tople, nealkoholne napitke.
Če do poškodb zaradi mraza vseeno pride, prizadetemu takoj nudimo prvo pomoč in pokličemo reševalce. Medtem pa poškodovanca takoj ustrezno ogrevamo, ga ne masiramo in mu nudimo tople napitke.