Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
10. 9. 2013,
17.21

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

OKS

Torek, 10. 9. 2013, 17.21

8 let, 7 mesecev

Nov sporazum med OKS in ministrstvi – v javni upravi 115 športnikov in trenerjev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Olimpijski komite Slovenije (OKS) in štirje resorni ministri trenutne vlade so danes podpisali nov sporazum o zaposlovanju vrhunskih športnikov in trenerjev v javni upravi. Teh bo 115.

Minister za obrambo Roman Jakič, minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo, minister za notranje zadeve Gregor Virant in minister za finance Uroš Čufer so danes v Ljubljani z Olimpijskim komitejem Slovenije sklenili nov sporazum o zaposlovanju vrhunskih športnic in športnikov ter trenerjev. Prvi sporazum OKS in štirih resorjev je bil sklenjen že leta 1996, nato leta 2007 noveliran in 2009 dopolnjen, nov pa predvideva 70 zaposlenih v vojski, 30 v policiji in 15 v carinski upravi. "Vsem štirim ministrom gre iskrena zahvala za podpis. Morda je ta videti zgolj kot formalnost, pa ni, je temeljni kamen slovenskih športnih uspehov. Slovenija je izjemno majhna, a na športnem področju nadvse uspešna. To ni naključje, je posledica sistema," je poudaril predsednik OKS Janez Kocjančič, najbrž zavedajoč se dejstva, da je sporazum v časih, ko besedi javna uprava slišimo zgolj v kontekstu varčevanja, krčenja in ukinjanja delovnih mest, pomemben in velik dosežek.

To je dovolj zgovorno potrdil tudi prvi od ministrov podpisnikov Jernej Pikalo: "Potrebnega je bilo kar nekaj časa in napora, obenem pa izjemno veliko razumevanja, da smo v teh časih, ko moramo izvajati restrikcije pri zaposlovanju v javni upravi in jih tudi izvajamo, lahko izpeljali in danes podpisali ta sporazum. Športniki, v novi kvoti jih je še nekaj več kot v preteklih sporazumih, in športni delavci bodo imeli na ta način tisti mali kamenček v mozaiku uspešnosti, da bodo lahko lažje gradili uspehe." Že do zdaj največji zaposlovalec slovenskih športnic in športnikov je Slovenska vojska oziroma ministrstvo za obrambo in tako bo v zadovoljstvo Romana Jakiča tudi ostalo: "Za zdaj zaposlujemo 63 športnic in športnikov iz 23 različnih športnih panog in to številko bomo v prihodnjih letih dvignili na najmanj 70. Zelo smo ponosni, da vrhunski športnice in športniki nosijo vojaško uniformo. Naj se spomnim, v letošnjem letu nas je po 12 letih nošenja vojaške uniforme zapustila Petra Majdič, ki je rekla, da si ne ministrstvo, ne minister in ne slovenska javnost ne morejo predstavljati, kako veliko je to, da je športnik ali športnica zaposlen v javni upravi, da ima zagotovljen, sicer majhen osebni dohodek, ampak ima kljub temu neko socialno varnost in lahko v miru trenira naprej."

Tudi Gregor Virant, sicer velik zagovornik zmanjševanja javne uprave, se zaveda pomembnosti športa: "Vrhunski športniki za Slovenijo naredijo ogromno, so nam v ponos in najmanj, kar lahko naredi država v zameno, je, da vsaj določeni kvoti vrhunskih športnikov zagotovi zaposlitev in jih s tem razbremeni tistih ekstencialnih skrbi, da se jim v napornih pripravah ni treba ukvarjati še s tem vprašanjem. Število zaposlenih moramo zmanjševati, in to uspešno delamo, a sem vesel, da lahko na to vprašanje gledamo ne z vidika fiakarskega konja, ampak da to zmanjševanje poteka linearno, da znamo prisluhniti tistim področjem, kjer je treba narediti tudi kaj v dobro Slovenije." Uroš Čufer je bil z besedami varčen: "Zavedam se, da je za uspehe potrebno veliko truda, zato želimo slovenskim športnikom zagotoviti konkurenčno okolje."

115 vrhunskih slovenskih športnic, športnikov in trenerjev bo imelo tako nekaj več miru in s tem pogoje, v katerih se bodo lahko resnično stoodstotno posvetili svojim športom, kako pomembna je zanje takšna ureditev, pa je razložil nekdaj vrhunski veslač, danes pa član Izvršnega odbora OKS Iztok Čop: "Če bo ta sporazum resnično zaživel, bo to eden pomembnih temeljnih kamnov za uspehe v zadnjih petnajstih letih in bo tudi v prihodnje našim športnikom v veliko pomoč. Življenje športnika pač ni zgolj tistih nekaj minut, ki jih lahko vidite na tekmah in po televiziji, je nenehno garanje in podrejanje cilju, vsak dan. Nenehni treningi in odrekanja. Zaposlitev v javni upravi ne prinaša veliko denarja, zato pa nadvse potrebno varnost, ki je za marsikoga neprecenljiva."

Ne spreglejte