2 leti, 2 meseca

Soči 2014 olimpijske igre hokej

Sobota, 15. 2. 2014, 16.37

Kanadčanke zlate, Američanke so premagale v podaljšku

Hokejistke Kanade so olimpijske prvakinje! V napetem velikem finalu turnirja v Sočiju so se šele po podaljšku veselile zmage nad izbrano vrsto ZDA. Bronasto odličje so osvojile Švicarke.

V olimpijskem finalu so se srečale stare znanke iz Vancouvra. Kanadčanke, ki so vse od leta 1998, ko so dekleta prvič zaigrala na OI, razred zase, so imele tokrat z Američankami nekaj več dela. Slednje so namreč vse do 54. minute tekme vodile z 2:1, gola za Američanke sta dosegli Meghan Duggan in Alex Carpenter, za njihovce severne sosede je zadela Brianne Jenner, nato je Kanadčankam podaljšek priborila Marie-Philip Poulin, ki je v 69. minuti, se pravi predzadnji minuti podaljška, tudi odločila zmagovalvca tekme. Kanadčanke so tako osvojile še četrto zlato olimpijsko odličje zapored, le ob prvem nastopu v Naganu so bile srebrne. Srebrne Američanke so si prav tako na vseh preteklih OI priigrale medalje, v svojih vitrinah imajo zdaj eno zlato, tri srebra in bron.

Švicarke so že z uvrstitvijo v polfinale dosegle največji uspeh v zgodovini ženskega hokeja, saj so najboljši rezultat na OI pred tem dosegle v Vancouvru, ko so končale na petem mestu. Ob prvem nastopu v Torinu pa so bile sedme. Premierno olimpijsko medaljo so si zagotovile v odlični zadnji tretjini, ko so po zaostanku z 0:2 Švedinjam zabile štiri zadetke. Med strelkami je bila tudi 15-letna Alina Muller, ki je z zadetkom v prazno mrežo postala najmlajša hokejistka, ki je zadela na olimpijskih igrah.

Švedinje, ki so vse do zadnje tretjine prevladovale, so tako še drugič zapored obstale na nehvaležnem četrtem mestu. Peto mesto je pripadlo Finkam, šesto Rusinjam, na sedmem so olimpijski turnir končale Nemke, zadnje pa so bile Japonke.