Ponedeljek, 28. 8. 2017, 6.00

Evropsko prvenstvo, 2. krog

Slovenci prekratki za veliko Rusijo, branilci naslova po dolgem mučenju do prvih točk

Slovenija Rusija odbojka evropsko prvenstvo | Foto CEV

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je na drugi tekmi skupine C evropskega prvenstva na Poljskem z 0:3 v nizih priznala premoč veliki Rusiji. Slovenci so v prvem in drugem nizu zapravili kar šest zaključnih žog za osvojitev niza, bili povsem v igri tudi v zadnjem nizu, a so prevladale ruske izkušnje. V nedeljo sta do prvih zmag prišli tudi favorizirani Italija in Francija.

Slovenska in ruska reprezentanca sta bili pred obračunom, vsaj na papirju, favorita za osvojitev prvega mesta v skupini C, ki prinaša neposredno uvrstitev v četrtfinale. Drugo- in tretjeuvrščena ekipa se bosta za uvrstitev med osem najboljših na EP merilu še v razigravanju oz. play-offu, kar pomeni dodatno tekmo in dodatno izgubo energije.

Rusi brez Muserskega, Slovenija brez Gasparinija

Pri Rusih ni igral velikan Dmitri Muserski, s katerim bi bila ruska ekipa nekaj povsem drugega, Slovenija pa je tudi tokrat pogrešala prvega korektorja Mitjo Gasparinija, ki je zaradi lažje poškodbe na prvi tekmi proti Španiji počival, odlično pa ga je zamenjal mladi Tonček Štern.

V dveh nizih z zaključno žogo, a …

Slovenci so obračun odprli odlično, bili velik del uvodnega niza boljši nasprotnik, imeli tudi dve zaključni žogi, a je nasprotnikom uspel preobrat in prvi niz so dobili na razliko s 27:25. Podobna zgodba se je ponovila v drugem nizu, ko so Slovenci celoten niz vodili, imeli kar štiri zaključne žoge, nato pa so Rusi spet obrnili potek srečanja in maratonski niz dobili s 30:28.

Slovence v ponedeljek čaka tekma z Bolgarijo, ki bo odločala o drugem mestu v skupini. | Foto: CEV Slovence v ponedeljek čaka tekma z Bolgarijo, ki bo odločala o drugem mestu v skupini. Foto: CEV

V zadnjem nizu so ruski odbojkarji večino časa vodili, četa Slobodana Kovača je v vodstvo prešla pri 16:17, vodila tudi z 21:20, a so bili Rusi, tudi tokrat po zaslugi servisov Maksima Žigalova, na koncu spet premočni. Niz so dobili s 25:22 in se novih treh točk razveselili s 3:0.

Slovenci se bodo v ponedeljek pomerili še z Bolgarijo, ki je v soboto brez težav s 3:0 premagala Špance. Tekma bo odločala o drugem mestu v skupini C.

"Pokazali smo, da se lahko kosamo z veliko Rusijo"

Jan Kozamernik, bloker Slovenije: V končnicah smo bili preslabi. Vse bi lahko bilo drugače, če bi na koncu bolj resno pristopili k stvari, če bi imeli več zbranosti. Če bi dobili samo eno od teh končnic, bi se tekma končala drugače. Nam pa je ta tekma vlila nov optimizem. Pokazali smo veliko boljšo predstavo kot proti Španiji in če bomo tako igro kazali na drugih tekmah, z dodatkom boljše končnice, lahko pridemo visoko. Bolgarov se ne bojimo, niso nič posebnega, mislim, da se bomo proti Bolgarom veselili zmage.

Alen Pajenk, bloker Slovenije: Pokazali smo, da se lahko kosamo z veliko Rusijo. Na koncu bi bilo treba stopiti na žogo, tega nismo naredili, to bomo morali na naslednjih tekmah popraviti. Dali smo vse od sebe, to je tudi cilj ekipe. Če bo tako tudi na naslednjih tekmah, se nimamo ničesar bati.

STA

Poljaki po hladni srbski prhi ugnali Fince

Danes je zanimivo tudi v Gdansku, kjer so Srbi po preobratu, zaostajali so z 1:2 v nizih, strli Estonce.

Poljaki so se svojim gorečim navijačem, ki se jih je na prvi tekmi na nogometnem štadionu v Varšavi zbralo več kot 65 tisoč, odkupili z zanesljivo zmago (3:0) proti Fincem.

Poljaki so pred domačimi gledalci s 3:0 odpravili Fince. | Foto: CEV Poljaki so pred domačimi gledalci s 3:0 odpravili Fince. Foto: CEV

Giani melje naprej, prvake moral reševati Ngapeth

V nedeljo so druge tekme odigrali tudi v skupinah B in D. Branilci naslova Francozi so po porazu proti Belgiji komaj s 3:2 premagali Nizozemce. Tulipani so že vodili z 2:1 v nizih, nato pa francoskemu selektorju ni preostalo drugega, kot da aktivira na pol zdravega zvezdnika Earvina Ngapetha in tveganje se je izplačalo. Francoski zvezdnik je do konca tekam dosegel osem točk in branilcem naslova pribojeval prvo zmago.

V skupini B je Nemčija ponovno na krilih Györgyja Grozerja odpihnila še Čehe, po porazu v prvem krogu pa so se Italijani znesli nad povprečno Slovaško.