Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
20. 10. 2013,
8.16

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

nogomet

Nedelja, 20. 10. 2013, 8.16

8 let, 10 mesecev

Razni interesi in netransparentnost uničili najstarejši klub

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kako so po vrsti propadli nogometni klubi v Pomurju, bi lahko poznavalci razlagali na dolgo in široko. Vendar pri vseh so skupni manipulacija, razni interesi in netransparentnost.

Najprej Mura prvič (2005), nato Beltinci (2006), pa Nafta (2012) in Mura drugič (2013). To so kolektivi, ki so igrali v nogometni prvi ligi in propadli v manj kot enem desetletju. Med temi klubi je bila tudi lendavska Nafta. Gre za nekoč najstarejši nogometni klub, ustanovljen leta 1903, med prvoligaši pa je odigral osem sezon.

In kaj je razlog za propad Nafte? Ivan Oletič, nekdanji predsednik kluba, nam je dejal, da o tem ne bo več razpredal in da je zanj to končana zgodba, podobno pa meni tudi Marjan Drvarič, nekdanji direktor kluba. Vendar Drvarič je v pogovoru o propadu prekmurskih klubov priznal, da je Nafta razpadla zaradi dveh milijonov evrov dolga in odhoda generalnega sponzorja Nafte. Pot do preboja med prvoligaše prekmurskih klubov je pri trenutnem gospodarskem stanju v regiji omenil tuje investitorje. Vendar Nafta po naših vesteh še ni sprožila niti stečajnega postopka, medtem pa se je novoustanovljeni klub prebil že do tretje lige.

Glede na mnenja nekaterih, ki so zelo dobro seznanjeni s stanjem delovanja prekmurskega nogometa v preteklosti, pa bi se dalo vse klube ohraniti in z njimi celo tekmovati v prvi ligi. Kako to? Marsikdo o tem ne želi javno govoriti, vendar namigovanja so, da je bilo preveč netransparentnosti in predvsem sumljivo vodenje kluba ljudi, ki so delovali tudi iz ozadja. Tudi pri prestopih nogometašev. Namiguje se tudi na nekatere politične može v regijah, ki naj bi imeli lastne koristi. Torej govori se marsikaj, vendar skorajda nihče si o tem javno ne želi razpredati.

Kakorkoli že, v dobrobit slovenskega in predvsem prekmurskega nogometa je, da kjer ima ta šport posebno težo, je najbolje, da klube vodijo ljudje z vizijo in z željo po napredku.

O ciljih Nafte 1903, kot se zdaj imenuje klub, pa je spregovoril predsednik Robet Požonec. "Smo športniki in želimo naprej. Naš cilj je preboj do tretjega mesta v 3. SNL," je sprva dejal prvi mož lendavskega kluba, ki se spogleduje tudi z drugo ligo. To tekmovanje pa lahko poteka v spremenjenem sistemu tekmovanju. Liga naj bi se razdelila na dve regiji. Vzhodno in zahodno. "Kar zadeva drugo ligo, si želimo uvrstitve, vendar bolj si jo lahko privoščimo, če bo obvladal nov sistem."

Kakšno pa je finančno stanje kluba? "Finančna konstrukcija je trenutno zelo slaba, vendar smo stabilni. Pri prejšnjem klubu je bil drug problem. Torej transparentnost, česar pri nas ne bo. Mi imamo drugo zgodbo. Vlagamo v našo mladino in delujemo ekonomično. Zato je tudi prva liga za zdaj le želja. Nekoč pa bomo skušali priti med najboljše," je sklenil Požonec.

Nekateri rešitev za pomurski nogomet vidijo v tujem kapitalu, nekateri pa tudi v raznih nogometnih centrih, kot so že v marsikaterih nogometno bolj razvitih državah.

Ne spreglejte