22.40

5 let, 10 mesecev

Thermometer Blue Green 3,55

1

NK Olimpija NK Olimpija NK Aluminij Prva liga Telekom Slovenije pokal Slovenije Stožice

Sreda, 30. 5. 2018, 22.40

Pokal Slovenije, finale

Norišnica v Stožicah, Olimpija s 6:1 do slovenskega rekorda! #video

1

Aluminij Olimpija | Foto Vid Ponikvar

V sklepnem dejanju pokalnega tekmovanja je Olimpija v Stožicah nadigrala Aluminij kar s 6:1 in osvojila pokalno lovoriko. Kidričani, ki so bili na papirju gostitelji, so tako ostali brez Evrope, zmaji pa so oplemenititi državni naslov in si na glavo nadeli dvojno slovensko krono. V mladinskem finalu so Domžale odpihnile sovrstnike Aluminija s 6:1, ženski pokal so osvojile Beltinčanke.

Novi pokalni zmagovalci so nogometaši Olimpije! V finalu so se s teniškim rezultatom 6:1, najvišjim v zgodovini finalnih srečanj pokala Slovenije, znesli nad Aluminijem in proslavili dvojno krono pred tisočimi navdušenih navijačev, ki so po koncu srečanja napolnili zelenico.

Kaj je ponudil članski finale pokala Slovenije v Stožicah? Marsikaj. Trener Olimpije Igor Bišćan je uresničil napoved in v udarni enajsterici, ki je začela nedeljsko tekmo v domžalskem Športnem parku, zamenjal nekaj igralcev. V konico napada je postavil izkušenega Hrvata Leona Benka.

Poteza se mu je obrestovala, saj je napadalec iz Varaždina v 18. minuti povedel goste - Olimpija je danes na papirju gostujoči finalist - v vodstvo. Zmaji so kronali premoč na igrišču, v kateri so sejali nevarnost pred vrati Matije Kovačića. Podajo je prispeval Portugalec Ricardo Alves, Benko pa je dosegel četrti gol za Olimpijo v tej pokalni sezoni.

V 36. minuti je prednost državnih prvakov povišal Rok Kronaveter. Mariborčan, ki se na zadnjih tekmah Olimpije redno pojavlja na seznamu strelcev, je zatresel mrežo Kidričanov, zmaji pa vodijo že z 2:0. Podajalec je bil Stefan Savić. Do konca prvega dela se je velika priložnost za zadetek ponudila Benku, a je žoga po njegovem strelu švignila mimo vratnice.

Igor Bišćan se je zapisal v zgodovino NK Olimpija kot prvi tuji strateg z dvojno krono. | Foto: Vid Ponikvar Igor Bišćan se je zapisal v zgodovino NK Olimpija kot prvi tuji strateg z dvojno krono. Foto: Vid Ponikvar

To je bila že četrta tekma zmajev v dveh tednih, tako da je bila v taboru zeleno-belih prisotna utrujenost, ki pa je bila ob toplem spoznanju, da so Ljubljančani prvaki Slovenije in jih julija čaka začetek kvalifikacij za ligo prvakov, v manjše breme kot sicer.

Kidričani niso mogli računati na poškodovanega kapetana Matica Vrbanca in obrambnega stebra Denisa Šmeja, klubski zdravniki pa so za najpomembnejši nastop sezone, ki ne prinaša le lovorike, ampak tudi igranje v Evropi, le pripravili najboljšega strelca Ganca Ibrahima Arafata Mensaha.

V drugem polčasu se je najprej smejalo gostiteljem. Aluminij je v 50. minuti prek Francisca Tahiraja, ki se mu je po odbiti žogi - vratar Olimpije Aljaž Ivačič je pred tem ubranil strel Mariu Lucasu Horvatu - znižal zaostanek na 1:2.

Veselje Štajercev pa ni trajalo dolgo. Le devet minut pozneje so se Ljubljančani ponovno odlepili od Aluminija. V polno je zadel Benko in že s petim pokalnim zadetkom v tej sezoni ponovno spravil navijače - v Stožicah se jih je zbralo blizu 10 tisoč - na noge.

Ko je Portugalec Alves, najboljši strelec Olimpije v šampionski sezoni Prve lige Telekom Slovenije, v 66. minuti z lepo odmerjenim strelom z razdalje povišal vodstvo na 4:1, je postalo jasno, da bo pokalna lovorika prvič po letu 2003 končala v vitrini zeleno-belih.

S tem se pa festival zadetkov še ni končal. Olimpija je prek rezervista Gorana Brkića, ki se je vpisal med strelce zgolj po nekaj minutah igre, dosegla še peti gol in povedla s 5:1. Tribune so opevale novo lovoriko, največjih ovacij je bil deležen trener Bišćan, nato pa je za nov izbruh veselja poskrbel Issah Abass, zadel za "teniških" 6:1 in pomagal Olimpiji, da se je vpisala v zgodovino z najvišjo zmago v zgodovini finalnih srečanj slovenskega pokala.

Tako je predsednik NZS Radenko Mijatović čestital dvakratnemu strelcu Leonu Benku.  | Foto: Vid Ponikvar Tako je predsednik NZS Radenko Mijatović čestital dvakratnemu strelcu Leonu Benku. Foto: Vid Ponikvar

Naslova v Beltince in Domžale

Na Kodeljevem sta se v finalu ženskega pokala pomerili ekipi Moje-lece.si Radomlje in Telemach GMZ Beltinci, zmagale pa so Beltinčanke s 3:1. Za zmagovalke so zadele Tjaša Nemec (53.), Vita Žolek (77.) in Sara Makovec (90.), za poraženke pa Izabela Križaj (89.).

Olimpija Aluminij Finale Pokala | Foto: Vid Ponikvar Foto: Vid Ponikvar

Pokalni dan v Ljubljani je že popoldne ponudil spopad mladincev. Mladinci Domžal so v finalu v Stožicah kar s 6:1 (4:1) premagali vrstnike Aluminija. Za domžalske mladince je to drugi pokalni naslov v zgodovini.

Junak srečanja je bil mladi domžalski up Anis Jašaragić, ki je dosegel tri zadetke (33., 35. in 43. minuta), Adam Gnezda Čerin, ki dobiva vedno več priložnosti v članski ekipi, je dal dva (21., 77.), Jošt Urbančič pa enega (79.). Pri Aluminiju je bil edini strelec Tim Kovačec (45.).