Kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2025

Slovenke še drugič v nekaj dneh odpravile Latvijo

slovenska ženska nogometna reprezentanca | Slovenke so še drugič v nekaj dneh visoko premagale Latvijke. | Foto Blaž Weindorfer/Sportida

Slovenke so še drugič v nekaj dneh visoko premagale Latvijke.

Slovenska ženska nogometna reprezentanca je v četrti tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2025 v gosteh premagala Latvijo s 4:0 (2:0).

Slovenke imajo tudi po četrtem nastopu v kvalifikacijah za EP 2025 v Švici stoodstotni izkupiček v ligi C, v kateri so zbrane reprezentance, ki so na lestvici lige narodov uvrščene od 33. mesta in slabše. Njihova gol razlika je 17:0.

Po uvodnih zmagah aprila proti Moldaviji (2:0) in Severni Makedoniji (5:0) so v zadnjih petih dneh dvakrat vzele mero še igralkam Latvije. V Murski Soboti so jih premagale s 6:0, danes v Rigi pa s 4:0. S tem si je Slovenija že zagotovila napredovanje v ligo B.

Slovenija bo v naslednjem kvalifikacijskem terminu gostovala v Moldaviji (12. 7.) ter 16. julija v Kidričevem gostila Severno Makedonijo.

Kvalifikacije so sestavljene iz ligaškega in finalnega dela, play-offa. Ligaška faza je v enaki obliki kot liga narodov: z ekipami, razdeljenimi v tri lige. Liga A in liga B imata po 16, liga C pa 19 ekip. Začetni položaj vsake ekipe v ligi je določen na podlagi rezultatov prejšnje lige narodov za ženske.

Lara Prašnikar je v prvem polčasu zadela dvakrat. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Lara Prašnikar je v prvem polčasu zadela dvakrat. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com

Kvalifikacije imajo dva cilja: uvrstitev na EP in biti čim višje uvrščen za prihajajočo ligo narodov, ki bo na sporedu v sezoni 2025/26.

Tako kot v Sloveniji so bile izbranke Saše Kolmana tudi v Jurmali ob Rigi premočne za tekmice. V prvem polčasu je dvakrat v polno zadela Lara Prašnikar, v drugem pa sta bili natančni Špela Kolbl in Korina Lara Janež. Razmerje strelov - 32:2 - pove vse o razmerju moči na igrišču.