Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Torek,
24. 2. 2015,
15.35

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Bas Dost Wolfsburg Nizozemska

Torek, 24. 2. 2015, 15.35

8 let, 8 mesecev

Ko je odšel Hrvat, se je prelevil v neukrotljivo zver

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nizozemska ima novega nogometnega dragulja. Ko so tulipani lani na SP v Braziliji osvojili tretje mesto, je bil Bas Dost še daleč od reprezentance, po bleščečih letošnjih predstavah je vse drugače.

Kdo je sploh Bas Dost, o katerem nogometni svet govori z izbranimi besedami? Če je do vstopa v leto 2015 veljal za napadalca, ki v Nemčiji ni upravičil visokih pričakovanj, je letos končno eksplodiral in dosegel neverjetno število zadetkov. Na zadnjih štirih tekmah je dal kar devet zadetkov, kar je noro povprečje za visokega napadalca, ki poprej ni bil vajen takšne medijske pozornosti.

Nazadnje je dvakrat zatresel mrežo berlinske Herthe, v ligi Europa se je dvakrat veselil proti mariborskim znancem iz Lizbone, Wolfsburg je Sporting ugnal z 2:0, pred desetimi dnevi pa je s štirimi goli v Leverkusnu poskrbel za enega najodmevnejših strelskih podvigov v moderni zgodovini bundeslige. Volkovi so Bayer premagali s 5:4, dvoboj je kot v napetem hollywoodskem filmu z zadetkom v tretji minuti sodnikovega podaljška odločil prav visoki Nizozemec.

Letos je vsega skupaj odigral šest tekem in dosegel 11 zadetkov. Postal je tudi prvi nogometaš, ki je v uvodnih petih krogih nemškega prvenstva po zimskem premoru dosegel kar devet golov. Zapisal se je v zgodovino bundeslige, pri tem podvigu pa noče ostati. Zdaj želi postati še najboljši strelec tekmovanja. Na Nizozemskem je že bil kralj strelcev, v Nemčiji po 22 krogih za vodilnim rojakom Arjenom Robbnom (Bayern) zaostaja le pet golov.

Gorje branilcem, ko se privadi na okolje

Razigrani Nizozemec bo konec maja dopolnil 26 let. Uvodne korake v domovini je naredil pri Germanicusu, klubu iz Coevordna, ki je od njegovega rojstnega mesta Deventer oddaljeno 60 kilometrov. Nato je njegova kariera postopno rasla, izbiral je vedno bolj kakovostne klube. Ko je postal polnoleten, se je preselil v Emmen, naslednje leto je podpisal pogodbo s Heraclesom iz Almela, kjer se je dokazoval med najboljšimi nizozemskimi strelci, klubu pa pomagal do izjemnega šestega mesta v prvenstvu. Pri 21 letih se je preselil v Heerenveen, enega boljših nizozemskih prvoligaških klubov, kjer je v dveh sezonah dosegel 45 zadetkov, za dosežek pa potreboval le 66 nastopov. Heerenveen je prehitel Ajax in Feyenoord ter Heraclesu pravočasno ponudil tri milijone evrov. Dobil je enega največjih upov nizozemskega nogometa, ki pa je imel težave pri privajanju na novo okolje.

Omenjene preglavice so ga omejevale skoraj pri vsakem novemu klubu, tako da je najboljše predstave kot po nesojenem pravilu ponujal v drugi sezoni. V Heerenveenu se je začelo kot v nočnih morah, hitro je izpadel iz začetne enajsterice in pristal na klopi. Takrat je na silo želel zapustiti klub, za pomoč je zaprosil celo Nizozemsko nogometno zvezo. Razmišljal je o selitvi k Ajaxu, a se mu želja ni izpolnila. Ostal je na stranskem tiru, a ne za dolgo. Na treningih je prepričal strokovno vodstvo, v drugi sezoni pa poletel z zadetki in se na koncu ustavil pri številki 32. Postal je najboljši strelec nizozemskega prvenstva, kar ni mačji kašelj, zanj so se ogreli številni evropski klubi. Skoraj bi popravil rekord legendarnega strelca Heerenveena Afonsa Alvesa iz sezone 2006/07, ko je dosegel 34 zadetkov.

Ko je odšel Hrvat, so se mu odprla nebeška vrata

Na Otoku sta bila zanj najbolj zagreta Everton in West Ham, a se je raje odločil za selitev v sosednjo Nemčijo. Wolfsburg, klub iz volčjega brloga, postojanke enega najuspešnejših avtomobilskih koncernov, je iskal kandidata za napadalca, ki bi nadaljeval tradicijo uspešnih golgeterjev. Zadnji je bil bosanski diamant Edin Džeko, ki je Felixu Magathu pomagal do nepozabnega naslova. Magath je njegovega naslednika prepoznal v Dostu. Slabi rezultati pa so znanega nemškega stratega hitro odslovili s trenerskega položaja. Prišel je Dieter Hecking, ki pa ni toliko zaupal mlademu Nizozemcu, ampak vlogo edinega izpostavljenega napadalca zaupal hrvaškemu reprezentantu Ivici Oliću. Strelska suša Nizozemca se je nadaljevala, v prejšnji sezoni pa so se ga lotile še zdravstvene težave, zaradi katerih se je v začetni enajsterici znašel le šestkrat, v vsej sezoni pa dosegel le štiri gole. Razmišljal je že o odhodu in vprašanje je, kaj bi se zgodilo, če ne bi decembra dosegel zadetka na gostovanju v Hannovru. V njem se je prebudil strelski nagon, od jesenskega dela se je poslovil z golom proti Kölnu, ko pa je Wolfsburg zapustil Olić in se vrnil v Hamburg, kjer se počuti najbolj domače, so se za Dosta odprla nebeška vrata. Postal je prvi napadalec Wolfsburga, si okrepil samozavest in odprl neverjeten strelski festival, ki kar traja in traja.

V Nemčijo ni prišel, da bi sedel na klopi

V prejšnji sezoni je dal le štiri gole, zdaj je že pri enajstih, na zadnjih sedmih tekmah je prispeval kar 12 od 19 zadetkov Wolfsburga. "Prav sem imel o Basu," je po svoje ponosen trener Hecking, ki mu je po odhodu izkušenega Slavonca namenil osrednjo vlogo v napadu. Dost jo opravlja z odliko. "V Nemčijo nisem prišel, da bi sedel na klopi. Zdaj sem dokazal, česa sem zmožen. Rad bi nadaljeval v podobnem ritmu," je dejal za nemški časnik Bild po čarobni predstavi v Leverkusnu, ko je dosegel štiri zadetke in praktično sam premagal Bayer.

Wolfsburg po zaslugi njegovih zadetkov za vodilnim Bayernom, ki je ujel zmagoviti ritem, zaostaja le osem točk. Je krepko pred zasledovalci, tako da se mu nasmiha drugo mesto in nastop v ligi prvakov, prvi med najboljšimi po petih letih. Volkovi so neporaženi deset tekem zapored ter deset točk pred tretjeuvrščeno Borussio iz Mönchengladbacha.

V napadu Wolfsburga nima resnega tekmeca, na klopi kot njegov rezervist na priložnost čaka le samozavestni danski posebnež Nicklas Bendtner.

Sanja o nastopu za reprezentanco

Dost je z zadetki obnorel nemško bundesligo, pred njim pa je še en velik cilj. Ni še debitiral za reprezentanco, ki je lani na svetovnem prvenstvu v Braziliji osvojila tretje mesto. Oblekel je le dres mlade izbrane vrste, kmalu pa bi lahko postalo drugače in bi se preizkusil tudi med člani. Selektor Guus Hiddink ima lahko sladke težave, glede na njegovo izvrstno statistiko pa bi bilo veliko presenečenje, če ne bi v kratkem oblekel oranžnega dresa. Prejšnji selektor Louis van Gaal ga je vpoklical le enkrat. Leta 2012 je bil med kandidati za prijateljsko tekmo z Belgijo, a je ostal na klopi. "Nastop za reprezentanco so moje sanje," je priznal po odlični nedeljski predstavi proti Herthi, ko je z dvema goloma priigral zmago Wolfsburgu, s katerim ima sklenjeno pogodbo do leta 2017.

Dost postaja tretji veliki Nizozemec, ki je del kariere prebil pri Heerenveenu. Ruud van Nistelrooy in Klaas Jan Huntelaar sta (bila) prava stroja za zadetke. Dost je na odlični poti, da ju nasledi in sporoča, da ima dost' sedenja.

Ne spreglejte