Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Petek,
3. 2. 2012,
12.20

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Amir Ružnić

Petek, 3. 2. 2012, 12.20

8 let, 7 mesecev

Hrovatič: Klubi niso več ovce

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Zimski prestopni rok ni postregel s senzacionalnimi prestopi. V Sloveniji ni bilo še nikoli tako mirno. Je kriva recesija ali kaj drugega? O tem smo se pogovarjali s slovenskimi agenti ...

V zadnjih tednih je bilo v povezavi s prestopnim rokom največkrat zaslišati besedo recesija. Je vsesplošna gospodarska kriza vplivala tudi na manjše naložbe klubov, ki so ponavadi v prestopnih rokih radi napenjali mišice in tekmovali v tem, kdo si bo privoščil bolj odmeven nakup? Po mnenju Toneta Hrovatiča je razlog drugačen: ''Denarja je dosti, ni pa kvalitetnih igralcev. Nobeden noče dati denar za nekvalitetne igralce. Klubi niso več ovce. Poglejte primer Teveza. Milan, Manchester in PSG bi si ga lahko privoščili, a ga niso kupili. Tudi sam ga ne bi hotel. Pa ne zaradi tega, ker bi bil slab igralec, pač pa zaradi njegovega slabega karakterja. On pride v garderobo in naredi cirkus, tako da povsem razumem, zakaj ga ni noben kupil,'' razmišlja prvi slovenski menedžer, ki se je lahko pohvalil z licenco Fife. Meni torej, da na zimskem trgu ni bilo dovolj kakovostnih igralcev, ki bi znali poskrbeti za vrtoglave odškodninske zneske, hkrati pa se zaveda, da pozimi kupujejo le tisti, ki rešujejo lastno kožo ali pa imajo v kadru težave s poškodovanimi igralci.

Ružnić: Recesija je očitna, pač ni denarja

Da je vse skupaj vendarle zakuhala kriza, ki je stanjšala obseg klubskih denarnic in s tem onemogočila kupovanje želenih okrepitev, pa je prepričan Marcel Kačinari: ''Kriza je najbolj prisotna v Italiji. Dobro, veliki klubi se bodo še okrepili, a kakšnih 'strašnih' nakupov v prihodnosti ne bo. Razen pri klubih, ki menjajo lastnike z bogatimi nasledniki. Lep primer je PSG, tu so še nekateri ruski klubi in podobno ... Do konca februarja bi znali vzhodni velikani poskrbeti za kak odmeven prestop. S 'top' igralcem niti ne, ampak kaj se bo zagotovo našlo,'' napoveduje Koprčan, ki je prepričan, da bodo največji ruski in ukrajinski klubi (prestopni rok v teh deželah se bo končal konec meseca) poskrbeli še za kakšen velik prestop. V bitko z zahodom, ki je v zimskem prestopnem roku skoparil z nakupi, sploh največji klubi (Real, Barcelona, Bayern, Manchester United ...), so se odkrito spustili vzhodni veljaki. ''Rusija bo v naslednjih letih več investirala. Vsaj do SP 2018. Podobno velja za Brazilce, ki imajo SP 2014, igralcev pa več ne puščajo za malo denarja. Tudi samo lahko že veliko plačujejo, tako da se trend obrača. Brazilija in Rusija bosta v prihodnjih letih investirali še veliko,'' meni Kačinari, tudi zastopnik Reneja Krhina. Pred dnevi je k Monacu pripeljal madžarskega reprezentanta in se na lastne oči prepričal, da bo klub iz Kneževine zaradi prihoda svežega ruskega kapitala kmalu kotiral bolje. Monaco torej ne bo več imel težav z rdečimi številkami, kar pa je nekaj, o čemer lahko večina preostalih klubov v tem trenutku zgolj sanja.

''Recesija je očitna, zato me majhen promet v januarju ni presenetil. Pač ni denarja. Če pogledamo angleške klube, so trgovali najmanj v zgodovini,'' dodaja še eden Primorec, Amir Ružnić, ki se je najbolj zbližal z zakonitostmi, ki vladajo na Apeninskem polotoku. Ker v nekaterih državah še ni zaključen prestopni rok (v Švici traja denimo do 15. februarja), bi se lahko pripetil še kakšen prestop slovenskih nogometašev, več prometa pa Izolan vseeno pričakuje poleti. Bo pa takrat nogometna borza prepolna kandidatov, saj bo na sporedu evropsko prvenstvo. Prizorišča na Poljskem in v Ukrajini se bodo spremenila v mravljišča oglednikov ter zastopnikov, ki bodo želeli svojim varovancem ponuditi kar najboljše pogoje, najboljšo popotnico pa bodo predstavljale igre na Euru 2012, ki ga bo tako ali drugače zavzeto spremljalo na milijone nogometnih ljubiteljev. ''Po evropskem prvenstvu bo zelo zanimivo, saj se bo plejada starejših igralcev poslovila, plejada mladih pa bo opozorila nase,'' je pripomnil Hrovatič. Evropsko prvenstvo pa naj vendarle ne bi vplivalo na pretok slovenskih nogometašev, ki bodo poleti želeli zapustiti okolje 1. SNL. ''Poleti bo več prometa, zagotovo, evropsko prvenstvo pa za tiste, ki bodo želeli zapustiti 1. SNL, ne bo predstavljalo ovire,'' pojasnjuje Ružnić.

''Če nimaš 10.000 gledalcev, nimaš v Evropi kaj iskati''

Hrovatič je namignil, da bi morali v Sloveniji začeti klubi razmišljati v tej smeri, da je najboljši način za preživetje, da imaš v lastni ekipi največ svojih igralcev. ''Pri nas je tako, da Evropa vsem razen Maribora prinaša minus. Če nimaš doma 10.000 gledalcev na tekmi, nimaš v Evropi kaj iskati. Manj je tudi novincev z območja nekdanje skupne države. Kdo pa bo prišel v Olimpijo ali Maribor, da bo igral za nekaj tisoč evrov? Časi se spreminjajo. Slovenski klubi bi morali stremeti k temu, da bi imeli 90 odstotkov igralcev doma vzgojenih, potem pa le tri ali štiri prave tujce za nadgradnjo. Lep primer je Gorica, tudi ostali to počasi posnemajo. Licenciranje je po desetih letih očitno spametovalo klube,'' je še poudaril Hrovatič, ki v četrti ligi opravlja vlogo trenerja Rudarja iz Trbovelj. Slab promet v januarskem prestopnem roku nekdanjega napadalca Olimpije še zdaleč ni presenetil, podobno sta pritrdila primorska sogovornika. Trendi na nogometnih poljih se torej spreminjajo ...

Ne spreglejte