Liga NBA, 3. december

Pelikani vrnili nerazpoloženemu Dallasu, Dončić vseeno do dvojnega dvojčka

2

Luka Dončić | Luka Dončić in Dallas Mavericks so izgubili domač spopad z New Orleans Pelicans. | Foto Guliverimage

Luka Dončić in njegovi Dallas Mavericks so se ponoči na domačem parketu v dvorani American Airlines pomerili z New Orleans Pelicans, s katerimi so v gosteh obračunali že v noči na četrtek in se veselili zmage s 139:107. Mavericks so bili nerazpoloženi, pogrešali so tudi poškodovanega Kristapsa Porzingisa, tokrat so izgubili z 91:107. Luka Dončić je dosegel 21 točk in jim dodal še deset skokov.

Dallas je doživel deseti poraz v sezoni in zdrsnil na peto mesto zahodne konference, že v nedeljo zjutraj po slovenskem času (2:30) pa Dončića in druščino čaka še spopad z Memphis Grizzlies, moštvom, ki je v petek z rekordno razliko 152:79 premagalo Oklahomo.

Brez Porzingisa

Ob odsotnosti poškodovanega Kristapsa Porzingisa je trener Dallasa Jason Kidd v začetno peterko poleg Dončića uvrstil Reggieja Bullocka, Doriana Finneyja-Smitha, Dwighta Powlla in Maxija Klebra.

Prve točke so bile dosežene šele po slabih dveh minutah tekme, ko je Dallas v vodstvo popeljal Dorian Finney-Smith, pelikani so prvi točki dosegli s črte za proste mete iz igre pa šele po slabih šestih minutah tekme, ko so Mavericks vodili z 9:2. Zaradi trde obrambne igre na obeh straneh je bilo nekaj napak in izgubljenih žog na obeh straneh, Dallas pa je ohranjal majhno prednost.

Dallas izgubljal žoge

Prva četrtina se je končala z izidom 19:14 za domače, posebej razpoloženega strelca pa v prvih 12 minutah igre ni bilo. Po šest točk sta dosegla Luka Dončić in Brandon Ingram za pelikane. Dallas je v prvi četrtini izgubil devet žog, šest od teh Dončić. Tik pred koncem prve četrtine se je poškodoval še Tim Hardaway jr., v enem od prodorov je s kolenom nerodno trčil v koleno enega od branilcev, dvorano pa zapustil šepajoč.

Hardaway se je vrnil

Hardaway jr. se je vrnil sredi druge četrtine, pelikani pa so počasi zmanjševali zaostanek in Mavericks ujeli štiri minute pred koncem prvega polčasa (34:34), nato povedli s 36:34, a je hitro odgovoril Dončić s tremi zaporednimi koši in poskrbel za novo vodstvo domačih (40:36), po trojki Maxija Kleberja pa je gostujoči trener Willie Green vzel minuto odmora. Do konca prvega polčasa so Teksašani ohranili štiri točke prednosti (48:44).

Drugi polčas v znamenju New Orleansa

Po petih minutah tretje četrtine so pelikani spet ujeli Dončićeve (54:54), pa nato povedli in jim ušli na štiri točke prednosti, preden je Kidd reagiral z minuto odmora. Pelikani so nadaljevali z dobro igro, povedli za 12 točk, Hardaway in Finney-Smith s trojkama in Boban Marjanović z zabijanjem so začasno prekinili nalet gostov, ki so si do konca tretje četrtine vseeno priborili prednost 11 točk (79:68).

V zadnji četrtini je New Orleans hitro pobegnil na +15, nato pa so Mavericks le nekoliko strnili obrambne vrste, medtem ko so košarkarji New Orleansa Dončićeve prodore pod svoj koš ustavljali z osebnimi napakami. S prostih metov je Ljubljančan dosegel pet zaporednih točk domačih, ki so zaostanek držali okoli desetih točk, a gostje so bili tokrat preprosto bolj razpoloženi v napadu in se na koncu veselili zmage s 107:91.

Dončić je bil na koncu z 21 točkami, desetimi skoki in sedmimi asistencami prvi strelec svoje ekipe, Jalen Brunson je dosegel 16 točk. Pri gostih je bil s 24 točkami, osmimi skoki in desetimi asistencami najučinkovitejši Brandon Ingram, pod dvojni dvojček pa sta se podpisala tudi Jonas Valančiunas (14 točk, 11 skokov) in Willy Hernangomez (12 točk, 14 skokov).

"Ta poraz je moja krivda," je po tekmi za Dallas Morning News dejal slovenski zvezdnik, ki je v uvodnih 7:17 minute igre izgubil šest žog, in dodal: "Danes nisem imel prave energije."

Na drugi strani so bili v taboru gostov zadovoljni. "Morali smo popraviti met, spremeniti nekaj stvari. Vedeli smo, da se moramo popraviti v obrambi in tekmecem kar se da zagreniti življenje. Mislim, da nam je tokrat uspelo," je dejal novinec Herbert Jones, ki je nekaj časa "varoval" Dončića, večino dela pa je nad prvim zvezdnikom Dallasa opravil Garrett Temple.

Učinek Luke Dončića:

Po 1. četrtini: 6 točk (za dve 2/6, za tri 0/3, prosti 2/2), 5 skokov, 2 asistenci, 6 izgubljenih žog in 1 osebna napaka v 9:35 minutah igre.

Po 2. četrtini: 12 točk (za dve 5/11, za tri 0/4, prosti 2/3), 5 skokov, 3 asistence, 6 izgubljenih žog in 1 osebna napaka v 17:33 minutah igre.

Po 4. četrtini: 21 točk (za dve 7/20, za tri 0/6, prosti 7/9), 10 skokov, 7 asistenc, 7 izgubljenih žog in 4 osebne napake v 34:51 minutah igre.

Konec velikega niza Phoenixa

Derbi najboljših ekip lige lige so dobili Golden State Warriors, ki so v San Franciscu s 118:96 premagali Pheonix Suns in zaustavili njihov izjemni zmagoviti niz pri 18 slavjih. Odločila je zadnja četrtina, ki so jo Warriors dobili z 38:28 in se tako Sunsom oddoložili za sredin poraz. Pri zmagovalni ekipi je Stephen Curry dosegel 23 točk, Andrew Wiggins jih je dodal 19, pri Phoenixu pa je bil s 23 točkami najbolj razpoložen DeAndre Ayton. Phoenix je igral brez Devina Bookerja, ki se je poškodoval ravno na zadnjem obračunu z Golden Statom.