LIGA NBA, 12. NOVEMBER

Je kdo dvomil vanj? Dončić je spet blestel. #video

7

Luka Dončić | Luka Dončić je spet "letel" po igrišču in v noči na nedeljo dosegel že 49. trojni dvojček v ligi NBA. | Foto Reuters

V noči na nedeljo je bil v ligi NBA več kot uspešno na delu Luka Dončić. Dallas Mavericks, ki so izgubili na zadnjih dveh tekmah proti Orlandu in Washingtonu, so tokrat doma premagali Portland Trail Blazers z izidom 117:112. Dončić je na tekmi dosegel trojni dvojček.

Učinek Luke Dončića: 42 točk (met za tri 1/5, met za dve 13/22, prosti meti 15/18), 13 sk., 10 asis., 2 ukr. žogi, 2 izg. žogi v 38 minutah

Na zadnjih dveh tekmah Luke Dončića v tej sezoni lige NBA Ljubljančan ni presegel meje 30 točk. A v noči na nedeljo se je spet razletel po igrišču, potem ko je v svojo statistiko vpisal 42 točk, 13 skokov in deset asistenc. Za Dončića je bil to že 49. trojni dvojček v ligi NBA  in tretja tekma v sezoni, ko je dosegel 40 točk ali več.

Luki Dončiću so ob izvajanju prostih metov domači navijači skandirali MVP (najbolj koristen igralec, ki se uporablja v ameriški košarkarski ligi NBA, op. p.). "Samo upal sem, da ne bom zgrešil za njih," je po tekmi povedal 23-letni slovenski košarkarski zvezdnik.

K uspehu Dallasa je veliko prispeval Spencer Dinwiddie (20 točk), 19 jih je dosegel Christian Wood. Prav Dinwiddie je bil ključni igralec tekme in je na tesnem dvoboju v zadnjih dveh minutah in pol trikrat zadel za tri točke. Dallas je sicer v tej sezoni na domačih tleh na sedmih tekmah slavil kar šestkrat.

Pri Portlandu so bili najbolj učinkoviti Jerami Grant s 37 koši, Damian Lillard z 29 točkami in 12 asistencami ter Afernee Simons s 24 točkami.

"Počutil sem se veliko bolje. Sploh nisem bil utrujen." | Foto: Reuters "Počutil sem se veliko bolje. Sploh nisem bil utrujen." Foto: Reuters

Utrujenost je očitno že pozabljena

Kljub temu da med tekmo košarkarjem Dallasa met ni šel najbolje, je Luka zaupal svojim soigralcem. "Imamo zaupanje drug v  drugega. In to je zaupanje, ki ga imamo na vsaki tekmi. Vedno jim pravim, naj mečejo. Če si prost, moraš metati. Še naprej jim bom zaupal," je po tekmi razlagal slovenski košarkar.

V preteklih dneh je nekoliko tožil zaradi utrujenosti, a po njegovih zadnjih besedah, je ta že pozabljena. "Počutil sem se veliko bolje. Sploh nisem bil utrujen. Zelo dobro sem se odpočil. Več moramo delati na tem, vse te majhne stvari."

Luka Dončić | Foto: Reuters Foto: Reuters

Dallas tekme ni začel najbolje

Košarkarji Dallasa so po zadnjih dveh porazih znova prišli do zmage na domačem parketu. A košarkarji s Teksasa tekme niso začeli najbolje, potem ko so gostje v uvodnih minutah tekme povedli s 7:0. Po minuti odmora so se Dončić in druščina le prebudili. Uspel jim je delni izid 9:0. V nadaljevanju je sledilo nekaj izenačenih minut, nato si je Dallas ustvaril lepo prednost in prvo četrtino dobil s 35:25. Dončić je v uvodni četrtini zbral že 14 točk, pet skokov in šest asistenc.

Luka Dončić je v drugi četrtini dobil tehnično napako. Ta je bila četrta v tej sezoni. | Foto: Reuters Luka Dončić je v drugi četrtini dobil tehnično napako. Ta je bila četrta v tej sezoni. Foto: Reuters

V drugi četrtini je imel Dončić predolg jezik

Na začetku druge četrtine, Luka jo je začel na klopi, so domači košarkarji povedli že za 16 točk. Košarkarji Portlanda so se v nadaljevanju prebudili, ko jim je proti koncu prvega polčasa uspel delni izid 12:2 in povedli s 57:55. Končni izid polčasa (59:57) je postavil Dončić, ki je v drugi četrtini zaradi predolgega jezika dobil tudi tehnično napako. Ta je bila njegova četrta v tej sezoni.

V tretji četrtini smo lahko videli kar nekaj izmenjav v vodstvu. Košarkarji Portlanda so ušli v vodstvo s sedmimi točkami razlike. Dallas se jim nato približal na dve točki, tretja četrtina pa se je končala z izidom 85:88 za gostujočo ekipo.

Spencer Dinwiddie je zadel tri trojke zapored. | Foto: Reuters Spencer Dinwiddie je zadel tri trojke zapored. Foto: Reuters Dinwiddie blestel v zaključku tekme

Po dobri minuti zadnje četrtine so košarkarji Dallasa prišli do izenačenja na 90:90. Sedem minut in pol pred koncem tekme so gostje spet povedli za štiri točke. Zadnje minute tekme so bile napete. Slabih pet minut do konca so domači košarkarji povedli s 101:98. Portland se je še enkrat vrnil in povedel za tri točke (106:103). Nato je na sceno stopil Spencer Dinwiddie, ki je zadel kar tri trojke zapored. V zadnji minuti je za tri točke zadel še Finney Smith in Dallas je imel vodstvo 115:108. Končni izid tekme (117:112) je postavil Anfernee Simons.

"Luka opravlja fenomenalno delo, saj predstavlja težavo za nasprotnikovo obrambo. Kljub dvojnemu pokrivanju zna prebrati položaj s pravilno podajo," je dejal Dončićev soigralec Spencer Dinwiddie.

Jayson Tatum je za Boston dosegel 43 točk. | Foto: Reuters Jayson Tatum je za Boston dosegel 43 točk. Foto: Reuters

Kako je bilo na ostalih tekmah?

Ponoči sta blestela tudi Jayson Tatum in Joel Embiid. Tatum je dosegel 43 točk za šesto zaporedno zmago Bostona. Lanski finalisti lige so s 117:108 ugnali Detroit.

Embiid se je s Philadelphia 76ers veselil zmage nad Atlanta Hawks s 121:109, na tej tekmi je dosegel kar 42 točk.

Washington Wizards so s 121:112 premagali Utah. Izstopal je nekdanji Dončićev soigralec pri Dallasu Kristaps Porzingis z 31 točkami in desetimi skoki. Kljub porazu Utah še vedno vodi na zahodu.