končnica Denver Nuggets Miami Heat Dallas Mavericks Vlatko Čančar Vlatko Čančar Goran Dragić Goran Dragić Luka Dončić Luka Dončić

Nora zadnja Dragićeva četrtina, Dončić doživel polom

4

Goran Dragić Luka Dončić | Dragić se je ponoči veselil, Dončić pa ni dobil zadoščenja. | Foto Reuters

Dragić se je ponoči veselil, Dončić pa ni dobil zadoščenja.

Košarkarji Miami Heat z Goranom Dragićem, ki se je razigral v zadnji četrtini, so si z drugo zaporedno zmago nad Boston Celtics (129:121) odprli vrata končnice lige NBA. Luka Dončić, ki je bil bleda senca svojih predstav (12 točk, 5 skokov in 5 asistenc), je na gostovanju pri Memphisu doživel visok poraz (104:133). "To je bila ena najslabših tekem, ki sem jih odigral," je priznal Dončić, ki zaradi padca na hrbet čuti bolečine. Aktualni prvaki Los Angeles Lakers so po podaljšku s 101:99 premagali New York Knicks, kar je dodatno zapletlo boj za neposredno uvrstitev v končnico. Vlatko Čančar je ob ponovni zmagi Denverja dobil priložnost za igro.

Kapetan zlate slovenske reprezentance iz leta 2017 Goran Dragić je imel ponoči razlog za dvojno zadovoljstvo. Ne le zato, ker so drugič zapored padli Boston Celtics, ampak tudi zato, ker so Miami Heat dobili mesto v izločilnih bojih – prvih šest ekip iz vsake konference se bo neposredno uvrstilo vanjo, klubi, razvrščeni od sedmega do desetega mesta, bodo odigrali dodatne kvalifikacije za dve prosti meti.

Šesti Miami ima zdaj tri zmage prednosti pred sedmim Bostonom. Obe ekipi morata do konca rednega dela odigrati še tri tekme, povrhu vsega pa je moštvo slovenskega košarkarja boljše v medsebojnih obračunih. A Dragić z druščino se tu ne namerava zaustaviti, saj je v igri tudi četrto mesto.

Gogi se je ob zmagi razigral v zadnji četrtini, v kateri je dosegel kar 14 od skupno 17 točk. V zaključnih dvanajstih minutah je domačim med drugim natresel štiri trojke in tako prispeval svoj delež k zmagi Miamija, ki je lani sezono končal šele v velikem finalu proti Los Angeles Lakers. Vročica postaja vroča v pravem trenutku. Dobila je deset od zadnjih trinajstih tekem, kar je dobra popotnica pred izločilnimi boji.

Polom Dallasa in Dončića

Katastrofo pa so ponoči doživeli košarkarji Dallas Mavericks, ki so v drugem polčasu povsem popustili in igralcem Memphis Grizzlies odprli pot do visoke zmage. Tokrat v vrstah gostov ni bilo videti prave želje po zmagi. Zlasti je manjkala energija v obrambi. Povsem hladen je bil tokrat tudi Luka Dončić, ki je tekmo končal pri le 12 točkah, petih skokih in petih asistencah. Povrhu vsega je bil najslabši med vsemi na parketu, če bi izhajali iz podatka v statistični koloni, ki označuje, koliko točk je ekipa pridobila/izgubila, ko je bil posamezni košarkar na igrišču. Pri Dončiću je minus največji, ustavil se je pri -23. "To je bila ena najslabših tekem, ki sem jih odigral," je priznal.

Dončića so dobro zaustavili. | Foto: Reuters Dončića so dobro zaustavili. Foto: Reuters

Moštvo iz Teksasa tudi tokrat ni moglo računati na pomoč Kristapsa Porzingisa, ki ima še naprej težave z desnim kolenom. Maja sploh še ni oblekel dresa, zadnjo tekmo je odigral 30. aprila. Dobrodošla novica je bila, da se je pod koše vrnil center Maxi Kleber, manj prijetna pa ponovna poškodba pete izkušenega J. J. Redicka, ki je ob začetku druge četrtine predčasno končal obračun – prav zaradi tovrstne poškodbe je v tej sezoni izpustil 21 tekem.

Slovenski košarkarski biser je bil tokrat bleda senca samega sebe. V prvem polčasu je Dallas ob njegovi prisotnosti izgubil kar 16 točk. Navijači Mavericks so nekako verjeli v boljše nadaljevanje, potem ko so tekmeca gledali v hrbet za vsega tri točke (57:60).

Dallas se je na uvodu nekajkrat znašel v prednosti, a vedno zrežiral delni izid brez Dončićevega prispevka. V prvi četrtini je bil najvišji naskok pri 25:17, v drugi je Dallas pobegnil na 53:48.

Čakali na Dončića, a ga niso dočakali

Pred vstopom v drugi polčas je bil največja rezerva prav Dončić, ki je bil ob odhodu na krajši oddih v slačilnico pri osmih točkah, treh skokih in prav toliko asistencah. K sreči padec čez reklamni pano ob koncu druge četrtine ni pustil posledice in je lahko nadaljeval, zato pa je bilo stanje nekoliko drugačno ob koncu: "Zdaj, ko se je telo ohladilo, je slabše. Bomo videli, kako bo jutri."

A zasuka ni bilo. Njegovi privrženci so čakali, kdaj se bo razigral. Zaman. Težave je imel pri organizaciji napadov, saj so ga domači dobro pokrivali. Izgubil je pet žog. Njegova predstava ni bila na ravni, kot smo je vajeni, domači pa so leteli na krilih svojega organizatorja igre. Ja Morant je bil s 24 točkami, osmimi asistencami in sedmimi skoki prvo ime dvoboja, ki je bil razrešen ob koncu tretje četrtine, ko so domači povedli s +14 (96:82).

Če smo večkrat v tej sezoni pisali, da je trener Rick Carlisle odpočil Dončića v zadnji četrtini, ker so si njegovi izbranci priigrali dovolj veliko prednost, je bil tokrat razlog povsem drugačen. Dallas ni imel nikakršne možnosti za zmago, potem ko je Memphis ob vstopu v zadnjo četrtino poskočil na +20. Takrat je Dončića poslal na klop, kjer se je zagotovo zamislil nad predstavo, ki jo je pokazal.

LA Lakers dihajo Dončiću za ovratnik, Čančar dobil priložnost

S porazom se je stanje na zahodu zapletlo. Dallas je padel na še varno šesto mesto, čeprav ima enako število zmag in porazov kot Portland (40:29), a je ta boljši v medsebojnih tekmah. Ker so aktualni prvaki LA Lakers ponoči brez LeBrona Jamesa v napetem podaljšku premagali New York Knicks (101:99), je tri tekme pred koncem na zahodu še bolj vroče v boju za neposreden vstop v izločilne boje. Z uspehom so se namreč približali na vsega zmago zaostanka. Ob tem je treba dodati, da imajo sedmi Lakers slabši medsebojni izkupiček tako z Dallasom kakor tudi Portlandom, če bi morda na koncu prišlo do kroga ekip z enakim izkupičkom.

Dončića in soigralce čaka nov preizkus že v noči na četrtek, ko bodo v domači dvorani gostili New Orleans Pelicans.

Vlatko Čančar je igral sedem minut. | Foto: AP / Guliverimage Vlatko Čančar je igral sedem minut. Foto: AP / Guliverimage

Na delu je bil tudi tretji "slovenski" klub. Vlatko Čančar se je na gostovanju veselil nove zmage svojega moštva, trener pa mu je odmeril sedem minut za igro. V tem času je zgrešil met za tri točke in vknjižil skok. S 30 točkami, 11 skoki in šestimi asistencami je bil prvi mož dvoboja osrednji kandidat za lovoriko MVP rednega dela sezone Nikola Jokić.

Charlotte Hornets : Denver Nuggets 112:117
Graham 31, Rozier 21; Jokić 30, 11 sk., 6 as., Porter Jr. 30, Čančar skok in zgrešena trojka v 7 min.

Detroit Pistons : Minnesota Timberwolves 100:119
Lee 22, Bey 21; Towns 28, 8 as., Edwards 22, Russell 15, 10 as., 5 sk.

Boston Celtics : Miami Heat 121:129
Walker 36, 7 sk., Tatum 33, 8 sk., 6 as.; Herro 24, 11 sk., Adebayo 22, 7 sk., 5 as., Robinson 22, Dragić 17 (met za 3 5/7, za 2 1/4), 2 as., 1 sk., 1. ukr. žoga, 3 izg. žoge v 25 min.

Memphis Grizzlies : Dallas Mavericks 133:104
Morant 24, 8 as., 7 sk., Brooks 22; Hardaway jr. 19, Cauley-Stein 16, 8 sk., Brunson 15, Luka Dončić 12 (met za 3 0/4, za 2 4/12, prosti meti 4/4) 5 sk., 5 as., 5 izg. žoge v 26 min.

Toronto Raptors : LA Clippers 96:115
Boucher 16, Leonard 20, 7 sk., 5 as., Mann 20, Zubac 18, 10 sk.

Chicago Bulls : Brooklyn Nets 107:115
LaVine 41, White 16; Durant 21, 8 as., Harris 17,

Indiana Pacers : Philadelphia 76ers 103:94
LeVert 24, 7 sk., 5 as., McDermott 20, Sabonis 16, 13 sk., 15 as.; Harris 27, Simmons 20, 8 sk., 7 as.

Milwaukee Bucks : Orlando Magic 114:102Antetokounmpo 27, 12 sk., 5 as., DiVincenzo 19;Anthony 18, Wagner 17, 13 sk.

Golden State Warriors : Phoenix Suns 122:116
A. Wiggins 38, 7 sk., S. Curry 21, J. Poole 20, D. Green 11, 10 sk. in 11 as., D. Booker 34, C. Paul 24, 10 as., J. Crowder 20

LA Lakers : New York Knicks 101:99 (po podaljšku)