Kitajska 2019 Slovenija kvalifikacije za svetovno prvenstvo

Kvalifikacije za svetovno prvenstvo, 2. krog

Slovenski zmagoviti niz je končan

3

Slovenija Belorusija | Foto Žiga Zupan/Sportida

Po 16 zaporednih zmagah je slovenska košarkarska reprezentanca morala priznati premoč tekmecu. Zmagoviti niz je prekinila Španija, ki je preluknjala slovensko obrambo. V drugem krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo, ki ga bo leta 2019 gostila Kitajska, je aktualnemu evropskemu prvaku natresla kar 92 točk.

Slovenija in Španija sta se nazadnje pomerili v polfinalu evropskega prvenstva v Istanbulu, kjer so se naši košarkarji poigrali s Španci in slavili zmago (92:72).

Španska ekipa je v kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2019 vstopila povsem spremenjena v primerjavi z EuroBasketom, v naši izbrani vrsti pa je v novembrskem ciklusu manjkala peterica košarkarjev, ki je osvojila zlato medaljo.

Izbranci Sergia Scariole so v tekmi drugega kroga kvalifikacij kmalu prevzeli pobudo in vodili z 18:12. Po delnem izidu 8:0 so slovenski košarkarji prešli v vodstvo in dobili prvo četrtino z 21:20.

Druga je pripadla Španiji. Slovenski košarkarji so tekmecu puščali preveč odprtih metov. Najboljši strelec pri Špancih je bil po prvih dvajsetih minutah s 15 točkami Colom Barrufet (na koncu 25 točk in devet asistenc), pri Slovencih pa sta jih Klemen Prepelič in Gašper Vidmar dosegla 16 oziroma 11.

V obrambi je bilo preveč lukenj

Klemen Prepelič je bil s 27 točkami najboljši strelec, a to ni bilo dovolj, da bi v Burgosu padli Španci. | Foto: Žiga Zupan/Sportida Klemen Prepelič je bil s 27 točkami najboljši strelec, a to ni bilo dovolj, da bi v Burgosu padli Španci. Foto: Žiga Zupan/Sportida Obramba tudi v tretji četrtini ni bila prava, zato pa se je razigral Vlatko Čančar, ki je v tem delu igre dosegel enajst točk. Še naprej je bil razigran Prepelič. Rezultat v tem delu igre je bil vseskozi izenačen, a so si naši košarkarji dovolili spodrsljaj v zasnjem delu in dovolili Špancem, da so se odlepili na +8 (73:65). V teh desetih minutah je Slovenija prejela kar 29 točk.

Črne minute so se nadaljevale tudi ob prehodu v zadnji del tekme. Španci so hitro pobegnili na 17 točk naskoka (82:65). Aktualnim evropskim prvakom se je uspelo približati na -10, najbližje pa so bili povsem na koncu, ko je Čančar zadel trojko za končnih 84:92.

" Španci bodo še prišli v Ljubljano"

Selektor Rado Trifunović se zaveda, da nekaterim košarkarjem manjka izkušenj s tovrstnih tekem. | Foto: Žiga Zupan/Sportida Selektor Rado Trifunović se zaveda, da nekaterim košarkarjem manjka izkušenj s tovrstnih tekem. Foto: Žiga Zupan/Sportida "Škoda za poraz, saj smo bili tri četrtine srečanja enakovreden tekmec. Od 25. do 35. minute so Španci naredili odločilni rezultat. Zadeli so praktično vse, hkrati pa smo mi naredili preveč napak. Poraz ni katastrofa, bodo Španci še prišli v Ljubljano in jim bomo tam vrnili ta poraz. Pohvaliti moram vse fante. Ne samo tiste tistih, ki so izstopali po točkah, temveč prav vse, ki so stopili na parket. Dali so vse od sebe, žal pa jim manjka izkušenj s tovrstnih tekem," je po tekmi razmišljal selektor Rado Trifunović.

V slovenskem taboru je bila v napadu razpoložena praktično le trojka Prepelič, Vidmar, Čančar. Prvi je dosegel 27, drugi 24, tretji pa 19 točk.

Kvalifikacije za svetovno prvenstvo, 2. krog, skupina A

Španija : Slovenija 92:84 (20:21, 44:38, 73:65)
Colom Barrufet 25, 9 asis., Vidal Plana 21; Prepelič 27, 6 asis. Vidmar 24, 7 sk., 4 asis., Čančar 19

SP 2019: kdaj in kako?

Na SP bo nastopilo 12 evropskih reprezentanc. Slovenija bo morala skozi dve kvalifikacijski siti. Če bo osvojila vsaj tretje mesto v skupini s Črno goro, Belorusijo in Španijo, jo čaka drugi del kvalifikacij. Tam bo nastopala v novi šestčlanski skupini (z najboljšimi tremi iz skupine B, v kateri so Latvija, Turčija, Ukrajina in Švedska), pri čemer se bodo rezultati iz prvega dela prenesli. To pomeni, da se bodo zgolj dvakrat med seboj pomerile ekipe, ki se do te faze tekmovanja še niso. Na svetovno prvenstvo se iz evropskega dela kvalifikacij uvrsti 12 reprezentanc: prvo-, drugo- in tretjeuvrščena ekipa iz vsake od štirih skupin drugega dela.