Jurica Golemac Jaka Blažič MoraBanc Andorra Bursaspor Cedevita Olimpija Cedevita Olimpija Eurocup

Sreda, 27. 4. 2022, 21.50

EuroCup, četrtfinale

Bursaspor po pravi drami Cedeviti Olimpiji zadal boleč poraz

6

Cedevita Olimpija : Bursaspor EuroCup | Košarkarji Cedevite Olimpije so po hudem boju s 83:85 izgubili z Bursasporjem. | Foto Grega Valančič/Sportida

Košarkarji Cedevite Olimpije so po hudem boju s 83:85 izgubili z Bursasporjem.

Košarkarji Cedevite Olimpije so pred 12.500 gledalci v razprodanih Stožicah s 83:85 izgubili četrtfinalno tekmo EuroCupa z Bursasporjem. Usoden je bil prvi polčas s slabo obrambo in zgrešenimi trojkami. Jacop Pullen je sicer zadel trojko za zmago, a sekundo po sireni. Med štiri so se uvrstili Valencia, Andorra in Virtus.

Sašo Ožbolt Ilirska Bistrica 2022
Sportal Krvavel je za Olimpijo, danes vzgaja talente v Ilirski Bistrici

Olimpijina dvorana je bila za tekmo četrtfinala proti turški ekipi razprodana od ponedeljka. To se je zgodilo prvič po enajstih letih, ko je takrat Union Olimpija še igrala evroligo. Ponarodelo Malo teraso je že pred začetkom tekme, ki jo je s tribun spremljalo 12.500 gledalcev, pela celotna dvorana.

Ob agresivni obrambi Bursasporja so se v uvodnih minutah domači v napadu pošteno mučili in večinoma metali le za tri točke. A bili zelo nenatančni. V prvi četrtini so zadeli le dve trojki iz 12 poizkusov. Bursa je v šesti minuti vodila že za šest (11:17), a prvi del igre vendarle dobila le za dve točki (21:23). Po atraktivnem alley-oopu Jacoba Pullena na Zacka Augusta za vodstvo 21:20 je bila publika prvič na tekmi na nogah.

Takole so pred tekmo Malo teraso prepevali navijači:

Drugačna zgodba je bila pri gostih. Ko je David Dudzinski zadel trojko za vodstvo z 31:25, je bila to sedma trojka Burse iz 11 poizkusov. Skoraj v vsakem napadu so imeli enega košarkarja odkritega na metu izza črte in prednost gostov je iz minute v minuto naraščala. Najvišja je bila prav ob koncu polčasa, in sicer 14 točk (36:50). Cedevita Olimpija je tretjo trojko zadela šele v 18. minuti (Yogi Farrell). Prvi polčas izza črte: Olimpija 3/16 (19-odstotno), Bursa 9/20 (45-odstotno). Samo 15 točk domačih v drugi četrtini.

Stožice so bile po 11 letih znova razprodane. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Stožice so bile po 11 letih znova razprodane. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida

Po odmoru je na parket prišla prava Cedevita Olimpija: super agresivna v obrambi in bolj moštvena v napadu. Nadoknaditi je morala 15 točk zaostanka (42:57). Po dveh zaporednih zabijanjih (Edo Murić in Zack Auguste) je v 25. minuti publika eksplodirala (48:57) in začutila, da je mogoč preobrat. Ista košarkarja sta ob koncu četrtine Olimpijo še približala: Auguste je še enkrat zabil, Murić pa zadel šele četrto trojko zmajev na tekmi (62:67). Po sploh prvem košu Zorana Dragića iz igre je bilo po 30 minutah 64:67.

Tako sta zabila Edo Murić in Zack Auguste:

Tudi v zadnji četrtini mučenje Olimpije za vsak koš. V prvih sedmih minutah tega dela igre so dosegli le osem točk. Trojke še kar niso in niso šle skozi obroč (4/24). Na drugi strani je dobri dve minuti pred zadnjo sireno Derek Needham (20 njegovih točk) zadel že 14. trojko Burse in znova so imeli gostje otipljivejšo prednost osmih točk (75:83). A ni bilo predaje v obrambi, v napadu pa je stvari v svoje roke vzel Ferrell. S svojo 20. točko na tekmi je 27 sekund do konca približal na 83:85. Olimpija je imela napad za podaljšek ali zmago. Pullen je zadel za tri točke ... A ga je sirena prehitela! Koš ni veljal in Bursa si je priborila polfinale s 85:83. Usodne so bile trojke: Olimpija 6/26 (23-odstotno), Bursa 14/44 (42-odstotno).

Fotogalerija s tekme (foto: Grega Valančič in Matic Klanšek Velej/Sportida):

1 / 32

Golemac: Začeli smo zelo zelo mehko

"Čestitke Bursasporju. Nismo imeli dobrega prvega polčasa. Začeli smo zelo zelo mehko. Samo šest osebnih napak v prvem polčasu. Preveč smo razmišljali o napadu in ne o obrambi. Skušali smo jih ujeti, a na koncu nismo imeli dovolj moči. Publika nam je pomagala. Res mi je žal, da jim nismo privoščili še ene evropske tekme," je v prvi izjavi po bolečem porazu povedal trener Jurica Golemac

"Skušali smo jih ujeti, a na koncu nismo imeli dovolj moči. Publika nam je pomagala. Res mi je žal, da jim nismo privoščili še ene evropske tekme," je v prvi izjavi po bolečem porazu povedal trener Jurica Golemac.  | Foto: Grega Valančič/Sportida "Skušali smo jih ujeti, a na koncu nismo imeli dovolj moči. Publika nam je pomagala. Res mi je žal, da jim nismo privoščili še ene evropske tekme," je v prvi izjavi po bolečem porazu povedal trener Jurica Golemac.  Foto: Grega Valančič/Sportida

Dušan Alimpijević, nekdanji trener Crvene zvezde, zdaj trener Burse, je dal kapo dol tudi Cedeviti Olimpiji: "Najprej moram čestitati mojemu dobremu prijatelju Golemcu, ki opravlja dobro delo s Cedevito Olimpijo, tako v eurocupu kot v ligi ABA. S spremembami v ekipi so začeli igrati eno najboljših košark v Evropi. Samo jaz in moji igralci vemo, kako težko se je bilo pripraviti za to tekmo. Glavna stvar je bila, da smo ustavili njihove protinapade. Ključna je bila torej obramba."

Bursa z Andorro, Virtus z Valencio

Bursa se bo v polfinalu pomerila s člani MoraBanc Andorra, ki so v torkovem četrtfinalu Gran Canario premagali z 79:77. Najboljši igralec tekme pa je bil nekdanji član ljubljanske Olimpije Cody Miller-McIntyre, ki je dal 17 točk in imel še devet asistenc.

Že v torek so si polfinalno vstopnico priigrali tudi člani Virtus Segafredo Bologna, ki so Ratiopharm Ulm slovenskega trenerja Jake Lakoviča premagali s 83:77. Italijanom bo v polfinalu nasproti stala Valencia, ki je danes izločila Boulogne Metropolitane. Mike Tobey je k zmagi prispeval osem točk.

Sani Bečirović
Sportal Ljubljana spet na elitnem evropskem zemljevidu
Cedevita Olimpija : Turk Telekom, EuroCup, Alen Omić, Jaka Blažič
Sportal Pred poslastico sezone opozoril na napake iz Beograda
EuroCup, četrtfinale:

Sreda, 27. 4.:
Cedevita Olimpija : Bursaspor 83:85 (21:23, 36:50, 64:67)

Dvorana Stožice, gledalcev 12.500, sodniki: Lamonica (Italija), Racys (Litva), Cici (Albanija).
Cedevita Olimpija: Pullen 15 (3:4), Ferrell 20 (3:3), Murić 12, Auguste 13 (1:2), Blažič 10 (5:6), Omić 9 (1:2), Dragić 4 (2:2).
Bursaspor: Holland 16 (2:2), Needham 20, Turen 5, Bitim 14 (5:6), Andrews 12 (2:2), Hayes 8 (2:3), Dudzinski 10.
Prosti meti: Cedevita Olimpija 15:19, Bursaspor 11:13.
Met za tri točke: Cedevita Olimpija 6:26 (Ferrell 3, Murić 2, Blažič), Bursaspor 14:33 (Holland 4, Needham 4, Andrews 2, Dudzinski 2, Bitim, Turen).
Osebne napake: Cedevita Olimpija 15, Bursaspor 22.
Pet osebnih: Needham (39.).

Valencia Basket : Boulogne Metropolitane 92 98:85
Rivero 21, Dubljević 16, 13 sk., Hermannsson 14, 11 asist., Tobey 8, 2 sk., 1 asistenca v slabih 16 minutah; Cummings 31, McRae 20