14.30

3 leta, 9 mesecev

Thermometer Blue Green 4,52

9

državno prvenstvo kronometer Pokljuka Primož Roglič Primož Roglič Tadej Pogačar Tadej Pogačar Jan Tratnik Domen Novak Jan Polanc Jani Brajkovič Urša Pintar

Nedelja, 28. 6. 2020, 14.30

Državno prvenstvo, kronometer, Pokljuka

Pogačar po taktičnem boju na Pokljuki ubranil naslov v vožnji na čas #video

9

Tadej Pogačar | Tadej Pogačar je državni prvak v vožnji na čas. Na gorskem kronometru je velikega tekmeca Primoža Rogliča ugnal za osem sekund. | Foto Peter Podobnik/Sportida

Državni prvak v vožnji na čas je postal Tadej Pogačar (Uae Team Emirates), ki je Primoža Rogliča (Team Jumbo-Visma) - ta je pred tednom Pogačarja ugnal na cestni dirki - na gorskem kronometru prehitel za osem sekund. Tretje mesto je pripadlo Janu Polancu. V ženski konkurenci je slavila Urška Žigart (Ale BTC Ljubljana), pred Blažo Pintarič (Pinta tim) in Urško Bravec (Ale BTC Ljubljana).

Primož Roglič
Sportal Epski spopad za državni naslov: Roglič v zadnjih metrih opravil s Pogačarjem! #video

Natanko teden dni po cestni dirki državnega prvenstva, na kateri je bil Roglič močnejši od konkurenta Pogačarja, je prišel čas za revanšo, ki je mlademu članu UAE Emirates na 15,7-kilometrskem gorskem kronometru tudi uspela. Kolesarje je pot vodila od Gorij (635 m n. v.), kjer jih je pričakal tudi dež in rahla sodra, do Rudnega polja (1.356 m n. v.), premagati pa so morali kar 721 višinskih metrov.

Kaj je po zmagi povedal Pogačar?

Pogačar menjal kolo, Roglič ne

Primož Roglič, ki se ni odločil za menjavo kolesa, je za osem sekund zaostal za Pogačarjem. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Primož Roglič, ki se ni odločil za menjavo kolesa, je za osem sekund zaostal za Pogačarjem. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Mnogi so zaradi klanca v prvem in položnega dela trase v drugem delu zamenjali kolesa s tistimi za kronometer v želji, da bi pridobili kar največ časa.

Med temi je bil, za razliko od Rogliča, tudi Pogačar, ki je na koncu najhitreje opravil s progo. Ciljno črto je prečkal s časom 31:10,48 in Rogliča ugnal za 8,5 sekunde (31:19,01). Na tretjem mestu je s slabima dvema minutama zaostanka končal Pogačarjev klubski kolega Jan Polanc (32:57,23).

Dolgo je najboljši čas držal veteran Adrie Mobila Jani Brajkovič, ki je s časom 33:03,77 končal na četrtem mestu, za njim se je zvrstil Marko Pavlič.

kronometer | Foto: Peter Podobnik/Sportida Foto: Peter Podobnik/Sportida

Pogačar je tako ubranil naslov v vožnji na čas, lani je slavil na kronometru v okviru maratona Franja, Rogliču pa ni uspelo priti do dvojne krone v istem letu. Po pisanju STA je oba naslova na članskih preizkušnjah v istem letu v zgodovini državnih prvenstev osvojil le Saša Sviben leta 1997.

Prihod v cilj Tadeja Pogačarja:

Pogačar: Idealen kronometer

"Mislim, da sem se pravilno odločil glede taktike, da sem začel z navadnim kolesom in na koncu nadaljeval s kronometrskim. Zame je bil kronometer idealen. Težko je reči, ali je Primož naredil napako. Noge je treba še vedno imeti in pritiskati na pedale. To mi je ugajalo. Sem zadovoljen," je po zmagi dejal Pogačar, ki se je z Rogličem do zdaj trikrat udaril v vožnji na čas na isti dirki in prvič zmagal.

| Foto: Peter Podobnik/Sportida V ženski konkurenci je slavilo Pogačarjevo dekle Urška Žigart. "Vesel sem, da ji je po toliko letih dela uspelo. Danes bo veselo," je bil uspeha dekleta vesel 21-letnik. Foto: Peter Podobnik/Sportida

Družinsko zmagoslavje

Državna prvakinja v ženski članski konkurenci, v kateri ni bilo najboljše zadnjih dveh let Eugenije Bujak in Urše Pintar (Ale BTC Ljubljana), ki je pretekli teden slavila na cestni dirki, je zmagala Urška Žigart (Ale BTC Ljubljana). Pogačarjeva partnerica je za kronometer potrebovala 40:44,32 in za dobre tri minute prehitela najbližjo zasledovalko Blažo Pintarič (43:54,35). Tretja je bila Urška Bravec (Ale BTC Ljubljana), 45:48,08.

"Vesel sem, da je končno tudi njej uspelo po toliko letih truda, tako da, ja, danes bomo praznovali," je bil uspeha Žigartove vesel 21-letnik.

DP, kronometer, 15,7 kilometra:

14.27: Državni prvak v vožnji na čas je Tadej Pogačar, ki je v cilj prišel s časom 31:10,48. Na drugem mestu je končal favorit Primož Roglič (31:19,01), na tretjem pa Pogačarjev klubski kolega Jan Polanc (32:57,23). Tik pod zmagovalnim odrom je končal veteran Jani Brajkovič (33:03,77), peti je bil Marko Pavlič (34:02,07).

14.21: Na cilju čakajo še deseterico kolesarjev, ki so štartali kot zadnji. Najhitrejši čas je še vedno v lasti Brajkoviča (33:03,77).

14.17: Novi vodilni je Jani Brajkovič (Adria Mobil), ki je Italijana prehitel za skoraj minuto. Ciljno črto je prečkal s časom 33:03,77. Povprečna hitrost Brajkoviča je 28,49 km/h.

14.15: Še vedno najboljši čas drži Alessandro De Marchi, najboljši Slovenec pa trenutno Nik Čemažar (KK Kranj) s časom 35:07,35.

14.09: Trenutno je v absolutni konkurenci v vodstvu Italijan Alessandro De Marchi, ki je v cilj prišel s časom 34:21,64, med Slovenci v cilju je trenutno najhitrejši Aljaž Omrzel (Adria Mobil) 36:24,96

14.02: Natanko teden dni po cestni dirki državnega prvenstva, na kateri je bil Roglič močnejši od mladega konkurenta Pogačarja, je čas za revanšo. Na vrsti je 15,7-kilometrski gorski kronometer od Gorij (635 m n. v.) do Rudnega polja (1.356 m n. v.). Kolesarke in kolesarji premagujejo kar 721 višinskih metrov. Štartali so že vsi prijavljeni kolesarji. V začetnih kilometrih jih spremlja dež.

14.00: Državna prvakinja v ženski konkurenci, v kateri ni bilo bo branilke naslova Eugenije Bujak in Urše Pintar (Ale BTC Ljubljana), ki je pretekli teden slavila državni naslov na cestni dirki, je slavila Urška Žigart (Ale BTC Ljubljana). Partnerica Tadeja Pogačarja je ciljno črto prečkala s časom 40:44,32 in za dobre tri minute prehitela najbližjo zasledovalko Blažo Pintarič (43:54,35). Tretja je bila Urška Bravec (Ale BTC Ljubljana), 45:48,08.

13.58: Naslov državnega prvaka v vožnji na čas brani Pogačar, ki je bil v kronometru najboljši lani, ko je bilo državno prvenstvo organizirano v sklopu Maratona Franja na ravninski trasi med Ljubljano in Domžalami. Takrat je z rekordom 44-kilometrske proge (49:34 minute) ugnal Mateja Mohoriča in branilca naslova iz leta 2018 Jana Tratnika. Slednji dirka tudi danes, medtem ko Mohoriča ni več v Sloveniji, saj se z nekaterimi kolegi iz moštva Bahrain McLaren že mudi na pripravah.

Svojo priložnost bodo zagotovo iskali še Jani Brajkovič (Adria Mobil), prvak v letih 2009 in 2011, pa Domen Novak in Grega Bole (oba Bahrain McLaren), Jan Polanc (UAE Emirates) … Zasedba je zaradi koronakrize in odsotnosti močnejših kolesarskih dirk po svetu naravnost osupljiva. Člani in kolesarji do 23. leta se bodo na progo podali osem minut po 13. uri, še prej se bodo za naslove spopadla dekleta.