Kanada Finska SP v hokeju 2021

Nedelja, 6. 6. 2021, 21.53

SP v hokeju, tekmi za odličja, Riga

Najprej trepetali za četrtfinale, zdaj 27. na svetovnem prestolu!

Kanada Finska SP v hokeju 2021 | Trenutek, ko je Nick Paul v podaljšku odločil svetovnega prvaka in razžalostil Fince. Kanadčani slavijo 27. naslov, prvi po letu 2016. | Foto Guliverimage

Hokejisti Kanade so novi svetovni prvaki, v ponovitvi zadnjega finala so po podaljšku strli (3:2) branilce naslova Fince. Za najkoristnejšega igralca prvenstva v Rigi je bil izbran kanadski napadalec Andrew Mangiapane. Na tekmi za bron so Američani s 6:1 premagali Nemce. Prihodnje svetovno prvenstvo bo med 13. in 29. majem 2022 gostila Finska.

slovenska hokejska reprezentanca Poljska pripravljalni turnir
Sportal V tretje gre rado: SP drugega razreda bo prihodnje leto v Ljubljani

V finalu svetovnega hokejskega prvenstva v Rigi sta si nasproti stali isti reprezentanci kot na zadnjem prvenstvu leta 2019 v Bratislavi – Finska in Kanada. Severnjaki so takrat po zaostanku pripravili preobrat in z zmago s 3:1 prišli do tretjega naslova svetovnih prvakov, tokrat pa so se po podaljšku veselili Kanadčani. Hokejska velesila, ki je v Latvijo pripotovala s poimensko manj znano ekipo, je SP začela s tremi porazi in ničlami ter vse do konca zadnjega obračuna predtekmovanja trepetala za četrtfinalno vstopnico. Ni kaj, slab začetek, dober konec za varovance Gerarda Gallanta.

Finci dvakrat vodili, Kanadčani vselej izenačili, podaljšek osrečil slednje

Kanadčani so se že v peti minuti znašli na kazenski klopi, Justin Dunforth si je prislužil 2+10 kazenskih minut, a Finci prve številčne prednosti niso izkoristili. Že kmalu po izenačenih močeh je sledila nova kazen Kanade in le sekundo po izteku te, ko se je Nick Paul vračal na led, je Mikael Ruohomaa s prvencem na tem prvenstvu ugnal Darcyja Kuemperja in postavil izid prve tretjine (1:0).

Na začetku drugega dela so si Finci prislužili dve kazni, drugo so Kanadčani izkoristili, v 25. minuti je izenačil Maxime Comtois. V 37. minuti so se Kanadčani že veselili vodstva, a sodniki zaradi prepovedanega položaja gola niso priznali, tako da sta reprezentanci na drugi odmor odšli izenačeni.

Slab začetek, odličen konec selektorja Gerarda Gallanta in celotne kanadske ekipe. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Slab začetek, odličen konec selektorja Gerarda Gallanta in celotne kanadske ekipe. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V začetku zadnje tretjine je imel finski vratar Jussi Olkinuora nekaj težav, ko se je plošček zapeljal po zunanjem delu mreže in pred gol, a na srečo branilcev naslova ni končal v golu. So pa Finci praktično v naslednji akciji znova povedli, na 2:1 je zvišal Petteri Lidbohm. V 53. minuti je moral na služenje kazni prvi finski strelec, kar so Kanadčani izkoristili že po 18 sekundah, za drugo izenačenje je zadel kapetan Adam Henrique in poskrbel, da je v Rigi sledil podaljšek tri na tri.

V prvih minutah tega sta si ekipi pripravili nekaj polpriložnosti, finale pa je v 67. minuti odločila finska napaka. Kanada je pobegnila v protinapad, po katerem je Jussija Olkinuoro premagal Nick Paul in svoji ekipi zagotovil zlato.

To je 27. naslov svetovnih prvakov za Kanado. Toliko jih imata v seštevku le nekdanja Sovjetska zveza in Rusija.

MVP je kanadski napadalec Mangiapane

Andrew Mangiapane je najkoristnejši igralec prvenstva. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Andrew Mangiapane je najkoristnejši igralec prvenstva. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Po koncu svetovnega prvenstva elitne skupine v hokeju v Latviji so izbrali tudi najboljše igralce. Član zmagovite kanadske ekipe Andrew Mangiapane je postal najkoristnejši igralec turnirja (MVP), a je tudi edini Kanadčan v najboljši postavi tega prvenstva.

Zanimivo je, da Mangiapane ni odigral vseh tekem na SP. Ekipi se je pridružil šele po začetnih treh porazih, potem pa je bil odločilen mož za preobrat v kanadski igri in uvrstitev v finale ter današnje slavje po podaljšku s Finsko. Na sedmih tekmah je zbral 11 točk za sedem golov in štiri podaje.

Vodstvo tekmovanja je za najboljše posameznike razglasilo ameriškega vratarja Cala Petersona, nemškega branilca Moritza Seiderja in slovaškega napadalca Petra Cehlarika.

V zvezdniški postavi po izboru medijev pa so poleg Mangiapaneja in Seiderja še finski vratar Jussi Olkinuora, nemški branilec Korbinian Holzer ter napadalca, Američan Conor Garland in Britanec Liam Kirk.

Vir: STA

Američani so v tekmi za bron nadigrali Nemce. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Američani so v tekmi za bron nadigrali Nemce. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Američani do novega brona po 2018

Tekmo za tretje mesto so že odigrali Američani in Nemci, zanesljivo so do novega brona po letu 2018 prišli člani ZDA. Levji delež so opravili med 27. in 33. minuto, ko so kar štirikrat zatresli nemško mrežo, zakurili petardo in razblinili dvome o zmagovalcu. Nemci so v zadnji tretjini dosegli častni zadetek, a so Američani takoj zatem znova ušli na +5, kolikor je tudi bila končna razlika (6:1).

Nasvidenje na Finskem

Prihodnje svetovno prvenstvo elitne divizije bo med 13. in 29. majem prihodnje leto gostila Finska, natančneje Tampere in Helsinki.

SP v hokeju, Riga, tekmi za odličja

Nedelja, 6. junij

Finale
Finska : Kanada 2:3* (1:0, 0:1, 1:1, 0:1) – podaljšek
Strelci: 1:0 Ruohomaa (Kaski, 9.), 1:1 Comtois (Brown, 25., Walker, 25.), 2:1 Lindbohm (Nousiainen, Ruohomaa, 46.), 2:2 Henrique (Comtois, Brown, 53.), 2:3 Paul (Brown (67.).
Kazenske minute: Finska 6, Kanada 10 + 10 + 10.