Torek, 17. 8. 2021, 15.53
3 leta, 3 mesece
Prevzem oblasti v Afganistanu bo poguben tudi za šport
Obraz, ki je prinašal upanje, zasenčila menjava oblasti
Nemiri, ki zadnje dni pretresajo Afganistan, so se dotaknili tudi športa. Zakia Khudadadi, ki bi morala biti prva športnica invalidka v zgodovini Afganistana, ki si je zagotovila nastop na paraolimpijskih igrah, zaradi zaostrenih razmer v Kabulu ne more odpotovati v Tokio.
Na paraolimpijskih igrah v Tokiu bi morala nastopiti dva predstavnika Afganistana, metalec diska Hossain Rasouli in taekvondoistka Zakia Khudadadi. To bi bil zgodovinski trenutek za Afganistan, saj na paraolimpijskih igrah še niso imeli ženske predstavnice. Teakvondo se na igrah športnikov invalidov sicer predstavlja prvič.
Po besedah vodje afganistanske paraolimpijske odprave Ariana Sadiqija, bi Khudadadijeva in Rasouli v Tokio morala odpotovati danes.
"Zakia bi bila čudovit zgled preostalim ženskam"
"Zaradi trenutne situacije v državi žal nista mogla zapustiti Kabula," je povedal za Reuters. Dodal je, da sta si nesojena paraolimpijca na vse načine prizadevala zagotoviti letalske vozovnice, a ko so ob menjavi oblasti cene skokovito poskočile, so obeti za potovanje postali nemogoči.
"Pred zaostritvijo razmer sta se izredno veselila paraolimpijskih iger. Trenirala sta, ko sta pač mogla in kjerkoli sta lahko,” je povedal Sadiqi. "Zakia bi bila prva paraolimpijska športnica iz Afganistana. Vpisala bi se v zgodovino. Nastop na paraolimpijskih igrah bi ji ogromno pomenil. Bila bi čudovit zgled preostalim ženskam v državi," je prepričan nesojeni vodja afganistanske paraolimpijske odprave, ki pa še ni vrgel puške v koruzo.
Kot je napovedal, si bo kljub težki situaciji še naprej prizadeval, da bi afganistanska paraolimpijca dobila priložnost za nastop na igrah pod petimi krogi. Tekme v taekvondoju se začnejo 2. septembra, kar pomeni, da ima še nekaj manevrskega prostora.
Sadiqi
— Kuma ʕ•ᴥ•ʔ Tokyo2020 Games Volunteer (@Mamimumemosas) August 17, 2021
I went to a mosque today to pray that Afghanistan #Paralympics team, their families and friends stay safe and that Zakia Khudadadi and Hossain Rasouli can fly to Tokyo. Taekwondo starts on Sep 2, so we have more than 2 weeks.
I continue what I can do.
Take care of yourself pic.twitter.com/lDhgiKipnm
"V zadnjih letih smo bili priča velikemu napredku tako na področju olimpijskih kot paraolimpijskih športov v Afganistanu. Na nacionalnem nivoju je število športnikov naraščalo, zdaj pa na podlagi izkušenj iz preteklosti že lahko napovemo, kaj nas čaka. V obdobju vladavine talibanov ljudje niso smeli tekmovati in se tudi niso smeli ukvarjati s športom. Še posebej to velja za ženske. Zame je vse to srce parajoče," je priznal Sadiqi.
Vrnitev talibanov bo verjetno pogubna za športno udejstvovanje žensk
Vrnitev talibanov na oblast bo najverjetneje močno prizadela ženske v Afganistanu. Številnim je bilo ukazano, naj se ne vračajo v službo, naj izven svojih domov nosijo burko, gibajo pa se lahko samo v družbi moškega predstavnika. Talibani tudi ostro nasprotujejo ženskemu udejstvovanju v športu, zato je pričakovati, da bo obdobje, ki sledi, za afganistanski ženski šport pogubno.
Paraolimpijske igre v Tokiu bodo potekale od 24. avgusta do 5. septembra. Med okoli 4.400 športniki iz 160 držav bo tudi sedem Slovencev.
Tako kot so olimpijski, bodo tudi paraolimpijski boji potekali brez gledalcev. Delegacije, ki bodo bivale v olimpijski vasi, bodo morale vsakodnevno opravljati testiranje na novi koronavirus, nositi zaščitne maske in ohranjati socialno distanco, kot je to veljalo tudi med olimpijskimi igrami, s katerih so se slovenski športniki vrnili s petimi medaljami.
2