Petek, 16. 12. 2022, 11.06
2 leti
Plavanje, svetovno prvenstvo v kratkih bazenih, Melbourne
Neža Klančar z novim rekordom za las brez finala
Slovenska plavalka Neža Klančar je na svetovnem prvenstvu v 25-metrskih bazenih v Melbournu v polfinalu na 50 m prosto še drugič izboljšala slovenski rekord. S 24,13 je bila še tri stotinke sekunde hitrejša kot v predtekmovanju. Vnovič je pristala na nehvaležnem devetem mestu.
Klančar je z današnjim dosežkom v Avstraliji tudi v svoji četrti disciplini dosegla osebni rekord in dokazala, da sta s trenerjem Tomažem Torkarjem odlično tempirala formo.
Z dosežkom si je članica ljubljanske Olimpije za nagrado priplavala še drugi polfinale, ki kljub dobremu plavanju ni bil povsem pričakovan, saj je imela prijavljen 23. čas med nastopajočimi.
Vendar je spet pristala na devetem mestu, kot v četrtek ob rekordih na 100 m mešano. Tam ji je zmanjkalo 12 stotink sekunde, danes 13. S tem je nesrečno zamudila še drugo priložnost, da bi postala 15. slovenska plavalka, ki bi nastopila v finalu SP v 25-metrskih bazenih.
"Lahko sem več kot zadovoljna"
"Še enkrat sem odplavala osebni in državni rekord. Ta rezultat me je popeljal na deveto mesto na svetu v najhitrejši disciplini, tako da sem več kot zadovoljna. Seveda pa bi si želela tudi finale, ampak to pustimo za drugič," je bila kljub vsemu zadovoljna Klančar.
"Enostavno sem brez besed, tako sem zadovoljen z njenimi nastopi. Vse je naredila, kot je treba. Začela je še malo hitreje, ampak na svetovnem prvenstvu je zgoščenost rezultatov takšna, da odloča vsaka stotinka. Tokrat niso bile v njen prid, bo pa priložnost že na poletnem svetovnem prvenstvu, kjer bova, poleg rekordov, lovila tudi olimpijsko normo," pa je dodal njen trener Tomaž Torkar.
Katja Fain s plavanjem na 1.500 metrov ni bila najbolj zadovoljna.
Katja Fain je na 1500 m prosto v počasnejših skupinah s 16:12,02 zasedla tretje mesto, po nastopu najhitrejše skupine je bila deveta. Z rekordom Oceanije 15:21,43 je zmagala Avstralka Lani Pallister pred novo azijsko rekorderko Japonko Miyu Namba in Kitajko Ke Zhang.
Trije svetovni rekordi
Finalni del tekmovanja so s svetovnim rekordom 1:27,33 v moško-ženski štafeti na 4 x 50 m prosto odprli Francozi Maxime Grousset, Florent Manaudou, Beryl Gastadello in Melanie Henique. Avstralci so z 1:28,03 dosegli rekord Oceanije, bron so osvojili Nizozemci.
Svetovni rekord je dosegla tudi Kanadčanka Margaret MacNeil s 25,25 na 50 m hrbtno, 29 stotink je zaostala Američanka Claire Curzan, še dve več z rekordom Oceanije Avstralka Mollie O'Callaghan. V moški konkurenci je bil najboljši Američan Ryan Murphy.
Dan se je s svetovnim rekordom tudi končal. Zanj so s 6:44,12 na 4 x 200 m prosto poskrbeli Američani Kieran Smith, Carson Foster, Trenton Julian in Drew Kibler. Srebro so osvojili Avstralci pred Italijani.
Na 100 m mešano so o najboljših odločale Evropejke. Slavila je Nizozemka Marrit Steenbergen pred že omenjeno Gastadello in Švedinjo Louise Hansson.
Američanki Kate Douglass in Lilly King sta slavili dvojno zmago na 200 m prsno, prva z rekordom prvenstev 2:15,77. Nizozemski je drugi bron priplavala Tess Schouten. V moški konkurenci je z azijskim rekordom 2:00,35 slavil Japonec Daita Seto, Američan Nic Fink na drugem mestu je dosegel vseameriški rekord. Tretji je bil Kitajec Haiyang Qin.
.