svetovno prvenstvo v kratkih bazenih Katja Fain

Četrtek, 16. 12. 2021, 15.23

Svetovno prvenstvo v kratkih bazenih

Izjemna Fainova do četrtega mesta na SP!

2

Že uvodni dan svetovnega prvenstva v kratkih bazenih v Abu Dabiju je za veselje v slovenskem taboru poskrbela Mariborčanka Katja Fain, ki se je v disciplini 200 m prosto s šestim izidom kvalifikacij 1:54,61 uvrstila v popoldanski finale, tudi v tem pa plavala odlično in s časom 1:53,48 le za las zgrešila stopničke. Tekmo je končala na odličnem četrtem mestu.

Katja Fain je v finalu s časom 1:53,48 postavila nov državni rekord in le za 47 stotink sekunde zaostala za bronasto medaljo, to je osvojila Američanka Paige Madden (1:53,01), srebro je osvojila Kanadčanka Rebecca Smith (1:52,24), zlato pa z novim svetovnim rekordom (1:50,31!) Sioban Bernadette Haugey iz Hongkonga.

Mariborčanka, ki je na evropskem prvenstvu v Kazanu pred dobrim mesecem dni osvojila bron s časom 1:53,88, je tokrat začela zelo zadržano. Tako po 100 kot po 150 metrih je bila še zadnja, s sijajnim koncem pa je na koncu prehitela štiri tekmice in kot najboljša Evropejka zasedla končno četrto mesto.

Državni rekord, ki ga je odplavala prav v finalu EP v Kazanu 7. novembra, je popravila za štiri desetinke sekunde.

Dvajsetletna plavalka Katja Fain je dosegla nov mejnik v svoji karieri. Na svetovnem prvenstvu se je v disciplini 200 metrov prosto uvrstila v finale, v tem pa nato zasedla izjemno četrto mesto in postavila nov državni rekord. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Dvajsetletna plavalka Katja Fain je dosegla nov mejnik v svoji karieri. Na svetovnem prvenstvu se je v disciplini 200 metrov prosto uvrstila v finale, v tem pa nato zasedla izjemno četrto mesto in postavila nov državni rekord. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

"Sem zelo zadovoljna, spet nov državni rekord"

"Moj prvi finale na članskem svetovnem prvenstvu je za mano. Sem zelo zadovoljna, spet nov državni rekord. Letos sem ga skozi sezono izboljševala in to je bil res očitno vrh, ker sem ga izboljšala še za štiri desetinke. Zelo zadovoljna sem. Četrto mesto na svetu je še toliko boljše. Pravzaprav sem cilj dosegla že z uvrstitvijo v finale, zdaj ko sem si priplavala četrto mesto, še posebej. Počutim se super. Mogoče bi si želela hitrejšega začetka prvih 100 metrov, drugih 100 pa je bilo zelo dobrih. Jutri me čaka še 200 m delfin. Še zadnji štart letos. Dala bom vse od sebe in upam, da se mi bo tudi tam izšlo po željah," je iz Abu Dabija sporočila slovenska junakinja dneva.

Njena mati in trenerka Metka Sparavec Malenko pa je povedala: "Malo napeto je bilo vse skupaj. Še vedno je malo prepočasna prvih sto metrov, ampak drugih sto ji ni para. Zelo hitrih zadnjih 50 ji je prineslo premik s sedmega na četrto mesto. Odlično. Finale svetovnega prvenstva, četrto mesto in državni rekord je vrhunec letošnjega leta. Na 200 m delfin bo predvsem sproščeno in njena naloga je, da se čim bolj približa svojemu osebnemu rekordu. Še vedno je zanjo to precej nova disciplina, ki jo mora odplavati na takšni ravni in v tej konkurenci."

Podelili šest kompletov odličij, prvič v zgodovini delitev

Danes so v Združenih arabskih emiratih podelili še šest kompletov kolajn. Prvič v zgodovini prvenstev se je zgodila delitev kolajn v štafeti 4x100 m prosto za ženske. Zlato so si namreč v zelo tesnem obračunu štirih reprezentanc razdelile plavalke ZDA in Kanade, bron pa je pripadel Švedski. Na 400 m mešano za ženske je slavila Kanadčanka Tessa Cieplucha pred Irko Ellen Walshe in Američanko Melanie Margalis.

Na prvi preizkušnji finalnega sporeda je na 400 m prosto prvo zlato osvojil Avstrijec Felix Auböck. Drugi je bil Litovec Današ Rapšis, tretji pa Švicar Antonio Djaković. Na 200 m delfin je slavil Italijan Alberto Razzetti pred Švicarjem Noejem Pontijem in Južnoafričanom Chadom Le Closom.

Razzetti je dobil še bron na 200 m mešano, ugnala pa sta ga zlati Japonec Daiya Seto ter srebrni Američan Carson Foster. Na 4 x 100 m prosto za moške so prvič v zgodovini prvenstev zlato kolajno osvojili Rusi. Za 16 stotink sekunde so prehiteli Italijane, Američani pa so zaostali slabi dve sekundi.

Fainova že z uvrstitvijo v finale dosegla mejnik

Dvajsetletna Katja Fain, hčerka uspešne plavalke Metke Sparavec Malenko, je že z uvrstitvijo v finale dosegla nov mejnik v karieri in cilj, ki si ga je zastavila pred prihodom na prvenstvo.

Po letošnji premieri na olimpijskih igrah, stopničkah v svetovnem pokalu in nazadnje novembra na evropskem prvenstvu v Kazanu, kjer je bila na 200 metrov prosto bronasta, se je prvič v karieri zavihtela tudi v finale svetovnega prvenstva.

Janja Šegel je v tej preizkušnji z 1:57,81 osvojila 20. mesto, pozneje pa bila na 100 m hrbtno z 1:00,30 osem mest nižje, 28.

Tjaša Vozel je bila na 50 m prsno diskvalificirana, ker po skoku z nogama ni simultano brcnila prsno.