Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Uroš Iskra

Ponedeljek,
28. 7. 2014,
17.04

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

odbojka na mivki zanimivosti Simona Fabjan

Ponedeljek, 28. 7. 2014, 17.04

8 let, 8 mesecev

Najbolj pogosta vprašanja pri odbojki na mivki

Uroš Iskra

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ni veliko športov na svetu, ki bi bili tako razširjeni in priljubljeni, kot je odbojka na mivki. Ne samo, da jo lahko igra vsak, radi jo imajo tudi gledalci. Zakaj? Vabljeni k branju.

Laično rečeno je odbojka šport, ki se jo deli glede na prostor, v katerem se igra. Če se igra v zaprtem prostoru, v dvorani, je to dvoranska odbojka, če zunaj, največkrat na mivki, pa odbojka na mivki. Po besedah strokovnjakov in športnikov samih pa veliko stičnih točk športa nimata. Gre za povsem različni zadevi, pa čeprav se imenujeta podobno, uporabljajo pa se tudi podobni odboji, to pa je tudi vse.

Po nekaterih podatkih je odbojka drugi najbolj priljubljen šport na svetu, takoj za nogometom. Seveda to ne velja za Slovenijo, deželo alpskega smučanja in skokov. "Tako odbojka kot odbojka na mivki sta zelo priljubljeni med vsemi temi športi, v zadnjem času, bi celo rekla, da odbojka na mivki postaja bolj priljubljena kot tista v dvorani. Saj je bolj atraktivna, k temu prispeva tudi to, da se dogaja v bolj sproščenem okolju in času: poleti, zunaj, na plažah oz. na kakšnih drugih atraktivnih in turistično zanimivih krajih," je povedala dolgoletna igralka in sinonim slovenske ženske odbojke na mivki Simona Fabjan, ki je pred letom dni sklenila profesionalno športno pot. Zakaj sinonim? Z veliko gotovostjo trdimo, da se populacija ljudi, ki vsaj bežno spremlja odbojko na mivki, ob priimku Fabjan spomni na odbojko na mivki.

V Sloveniji ima še vedno prednost dvoranska odbojka

V Sloveniji je za odbojko že tako zelo malo posluha sponzorjev, a če se ti odločijo odpovedati kakšnemu evru, gre ta evro v kolektiv, ki igra dvoransko odbojko. "Zanimivo je, da je bila odbojka na mivki v Sloveniji pred desetimi leti s turnirji Agens zelo priljubljena. Organizacija turnirjev je bila na visoki ravni, prav tako so dobro poskrbeli za igralce. Sama na žalost tega nisem mogla doživeti, saj sem prišla na sceno ravno eno leto prepozno, ko se je ta zgodba končala. V desetih letih mojega aktivnega igranja pa se glede organizacije ni nič spremenilo, se pa igralci bolj resno, če se temu lahko tako reče, pripravljajo in organizirajo na sezono odbojke na mivki, kot so se včasih. V Sloveniji ima zagotovo prednost dvoranska odbojka, a s pogoji, kot so za odbojko na mivki pri nas, ni pošteno teh dveh športov sploh primerjati. Kar pa zadeva rekreativce, ki se ukvarjajo z odbojko na mivki, pa jih je v Sloveniji iz leta v leto več."

Zakaj je odbojka na mivki tako popularna?

"Mislim, da ravno zaradi okolja in tega sproščenega počutja, ko se dogaja. Poleg tega pa se mi zdi to res lep in nekontaktni šport, tako za igrati kot tudi samo za gledati. Pa tudi za razumevanje je preprost," pravi postavna Dolenjka. In res, odbojka na mivki je dostopna vsakomur, tudi igrišč, vsaj poleti, je na voljo dovolj, pa tudi z igranjem le-te se dodobra preznojiš in raztegneš kosti.

Na tribunah več moških ali deklet?

Mnogi menijo, da je na turnirjih odbojke na mivki na tribunah več moške kot ženske populacije. Razlog za tako mišljenje je vsem še kako dobro znan. Pa je temu res tako? "Ne bi rekla, da tako močno prevladuje moška populacija, mogoče jih je le nekaj odstotkov več. Ampak to bi tako ali pa tako, saj se moški v povprečju nekoliko bolj športno angažirajo za šport. Mogoče jih je zato več (smeh). Seveda tudi dekleta niso izjema in hodijo na tekme zaradi postavnih odbojkarjev, mogoče bi bila obiskanost še večja, če bi igrali zgoraj brez," nam je žogico hitro vrnila Fabjanova. Hm, morda pa res, a nam je za zdaj čisto všeč, kot je.

O čem govorijo prsti na ritki?

Kaj pa tisti znaki s prsti, ki so namenjeni soigralcu pred servisom in pristanejo za hrbtom oz., če smo natančni, na zadnjici. "Znaki pred servisom pomenijo, kako ekipa igra v obrambi. V osnovi je tako, da če kažeš ena, pomeni, da bo bloker pokrival paralelo, obramba pa pokriva diagonalo. Če pa bloker kaže dva, pa je ravno obratno. Obstajajo tudi tretja, četrta in še preostale obrambne strategije. Te znake si igralci sami določijo in se med sabo dogovorijo, kaj pomenijo. Tako ima lahko vsak drugačne znake," nam je kot iz topa izstrelila Simona. Obstajajo seveda tudi znaki, da z eno roko pokažeš en prst, z drugo pa dva, kar pomeni, da na levi strani bloker pokrije paralelo, na drugi pa diagonalno smer napadanja. Da, med odbojko je treba tudi misliti.

Imajo punce oblečene bikinke za na plažo?

"Res je, oprema, ki se uporablja na mivki, je čisto za na plažo (smeh). Tako da, res je, punce imamo oblečene kopalke. Mislim, da so tudi najbolj udobne in priročne, saj se lahko takoj po tekmi samo vržeš v morje." Pa je že od nekdaj tako? "Hm … Kolikor mi je znano, se že od nekdaj igra v dvodelnih kopalkah, saj ta šport izvira s kalifornijskih plaž," dodaja naša sogovornica.

Zakaj igralci ves čas menjajo strani igrišča?

Med tekmo odbojke na mivki nasprotniki večkrat zamenjajo stran igrišča. Zakaj? "Pri nizu do 21. točke se stran zamenja na sedem točk, v primeru tretjega niza (do 15. točke) pa se menja na pet točk. Menja se zaradi pogojev, ki so prisotni med igro, zaradi vetra, sonca …, saj je proti vetru veliko lažje dosegati točke in igrati kot z vetrom. Poleg tega ti lahko na eni strani igrišča sonce sije neposredno v oči. Da bi bili pogoji čim bolj enakovredni in pošteni, igralci menjajo strani igrišča."

Kako visoka je mreža?

Mreža je različna glede na starostno kategorijo. Je pa enako kot pri dvoranski odbojki. Pri članicah je 2,24 metra, pri članih pa 2,43 metra.

Kakšna točkovanja poznamo pri odbojki na mivki?

Pri odbojki na mivki se igra dva niza do 21 točk. V primeru izenačenja na 1:1 se odigra še niz do 15 točk. Vsaka napaka ja točka. Ni več tako, kot je bilo včasih, da si lahko točko dobil le na svoj začetni udarec. V zadnjem času želijo na evropski zvezi spremeniti točkovanje, in sicer želijo igrati tri dobljene sete do 12 točk. V lanskem in letošnjem letu so tudi že poskušali na uradnih tekmah. Igralci pa vsaj za zdaj nad tem sistemom niso ravno navdušeni.

Prekršek v odbojki: da ali ne?

Napaka prestopa pri odbojki na mivki ne obstaja, saj sredinske črte ni. Ni napaka, če igralec pri napadu skoči na nasprotnikovo polovico igrišča, a pri tem ne ovira nasprotnika.

Torej, če s skokom na drugo polovico nasprotnika podreš, spotakneš ali mu zviješ gleženj, ni prekršek kot recimo pri nogometu. No, vsaj napaki se ne reče tako.

"Ker odbojka ni kontaktni šport, prekrškov tako rekoč ni in tudi ne more biti. So pa kaznovani kakšni verbalni in drugi prekrški, ki ne spadajo na tekmo in so neprimerni med igro. Res je, da pri odbojki sredinske črte ni, še vedno pa velja pravilo oviranja pod mrežo v času napada in bloka," še dodaja Simona.

Ne spreglejte