Austin

Nedelja, 21. 4. 2013, 19.47

5 let

Zvezda je rojena: Marquez najmlajši zmagovalec kraljevskega razreda

Hondin dirkač Marc Marquez je na dirki za VN Amerik v Austinu z 20 leti in 63 dnevi postal najmlajši zmagovalec v zgodovini kraljevskega razreda.

Marquez se je v zgodovino športa vpisal že v soboto, ko je na kvalifikacijah postal najmlajši lastnik najboljšega štartnega položaja. Oba super dosežka je prevzel od ameriške legende Freddieja Spencerja.

Marquez je do svoje prve zmage v špici svetovnega motociklizma prišel že na drugi dirki svoje debitantske sezone. Talentirani mladenič je na VN Amerik takoj po štartu v prvem ovinku pri zaviranju naredil napako in predse spustil moštvenega kolega Danija Pedroso. Do polovice dirke mu je sledil kot senca, nato pa v 13. krogu v sedmem ovinku udaril s prehitevalnim manevrom, ki se je na koncu izkazal za zmagovitega. Do konca 21 krogov dolge dirke primata ni več spustil iz rok. Šampionski dosežek je bil dosežen na šampionski način. Marquez je z današnjo predstavo vsekakor postal resen kandidat za naslov svetovnega prvaka MotoGP že v tej sezoni.

Marquez se je s prvo letošnjo zmago v svetovnem prvenstvu na lestvici dirkačev na prvem mestu poravnal z rojakom Jorgejem Lorenzom, ki je bil v Austinu tretji. Po drugi dirki imata oba 41 točk. Drugo mesto je na VN Amerik pripadlo Marquezovemu moštvenemu kolegu Daniju Pedrosi.

V Moto2 je zmagal Nicolas Terol pred Estevejem Rabatom in Mikom Kalliom. V Moto3 je slavil Alex Rins pred Maverickom Vinalesom in Luisom Salomom.