Sergio Perez McLaren Mercedes-AMG F1 Lewis Hamilton Ferrari Charles Leclerc VN ZDA Red Bull Racing Max Verstappen Formula 1

Sobota, 21. 10. 2023, 0.04

VN ZDA, trening in kvalifikacije

Leclerc na prvem štartnem položaju, prvaka niti v drugi vrsti

VN ZDA Charles Leclerc Ferrari | Charles Leclerc bo s Ferrarijem v nedeljo na prvem štartnem mestu. | Foto Reuters

Charles Leclerc bo s Ferrarijem v nedeljo na prvem štartnem mestu.

Kvalifikacije, kot si jih želijo navijači: majhne razlike, štiri ekipe v boju za prvi štartni položaj. In še premagan serijski zmagovalec Max Verstappen. V nedeljo bo na VN ZDA za svojo 50. zmago v karieri napadel s šestega štartnega mesta. "Pole position" si je pridirkal Charles Leclerc. Ob njem bo v prvi vrsti še Lando Norris.

VN ZDA Lando Norris
Sportal Ima 11 uvrstitev na stopničke, bo na 100. dirki le prvič zmagal?

Charles Leclerc | Foto: Guliverimage Charles Leclerc Foto: Guliverimage Zmagovalec 14 letošnjih dirk Max Verstappen (Red Bull) je v zadnjem kvalifikacijskem krogu naredil nekaj napak, nato pa še v 19. zavoju z vsemi štirimi pnevmatikami zapeljal prek roba steze. Ciljno črto je sicer prečkal pet tisočink hitreje kot Charles Leclerc (Ferrari), a so mu komisarji nato črtali ta čas. In Nizozemec se je tako moral zadovoljiti šele s šestim štartnim mestom. Za Monačana pa bo to 21. najboljši štartni položaj v karieri. Ozek in oster prvi zavoj je v Austinu sicer precej nevaren, lani je s prvega štartnega mesta George Russell (Mercedes) po trčenju odstopil.

Prvi trije. | Foto: Reuters Prvi trije. Foto: Reuters Ekipe oziroma dirkalniki letos tako izenačeni še niso bili. Na prvih devetih mestih zadnjega dela kvalifikacij so bili dirkači petih ekip, in to v razmiku vsega štirih desetink in pol. Lando Norris (McLaren) je na drugem mestu zaostal samo 130 tisočink, Lewis Hamilton (Mercedes) na tretjem 139, Carlos Sainz (Ferrari) pa na četrtem 222. S sedmim in osmim mestom sta prijetno presenetila dirkača ekipe Alpine.

Max Verstappen bo za 50. zmago v karieri napadel s šestega štartnega mesta. | Foto: Guliverimage Max Verstappen bo za 50. zmago v karieri napadel s šestega štartnega mesta. Foto: Guliverimage

Alonso prvič letos izpadel že v prvem delu kvalifikacij

Fernando Alonso | Foto: Reuters Fernando Alonso Foto: Reuters Zelo zanimiv je bil že prvi del kvalifikacij. S časom 1:35,091 je bil najhitrejši Hamilton, njegov ekipni kolega v Mercedesu Russell pa je zaostal celo sekundo in se v nadaljevanje kvalifikacij komaj prebil, kot 14. Razlike med četrtim in 17. mestom so bile neverjetno majhne – le dobre štiri desetinke. In 17. je bil Fernando Alonso (Aston Martin), ki se je na začetku sezone redno uvrščal na stopničke. V Austinu pa je tako kot drugi voznik ekipe Lance Stroll (19.) kvalifikacije končal že po prvem delu. Že po prvih 18 minutah sta izpadla tudi oba voznika ekipe Williams.

Da morda na dirkališču v Austinu Verstappnu le ne bo tako lahko doseči 50. zmage v karieri (dirka bo v nedeljo ob 21. uri po srednjeevropskem času), je potrdil tudi drugi del kvalifikacij. Najhitrejši čas je odpeljal Leclerc (1:35,004), štiri tisočinke hitreje od novega/starega svetovnega prvaka. V tem delu je svoj petkov nastop končal povratnik po poškodbi (zlom kosti v dlani), Daniel Ricciardo (Alpha Tauri) bo na 15. štartnem mestu.

20. Logan Sargeant (Williams)

Tudi Lewis Hamilton je bil v petek v Austinu konstantno zelo hiter. | Foto: Reuters Tudi Lewis Hamilton je bil v petek v Austinu konstantno zelo hiter. Foto: Reuters

McLaren na treningu v ozadju, kdo bo Red Bullov izzivalec?

Lando Norris  | Foto: Reuters Lando Norris Foto: Reuters Pri McLarnu so opozorili, da na dirkališču v Austinu ne bodo tako hitri kot nedavno v Katarju, ko je Piastri celo dobil šprintersko dirko. Na edinem prostem treningu – tudi tokrat namreč v soboto sledi šprint – je bil z dvema sekundama in pol zaostanka šele 19., Norris pa 15. V ozadju tudi ekipa Aston Martin, za katero pa je jasno, da je izgubila boj z razvojem dirkalnikov. Nekaj ekip je v Teksas prišlo z zadnjimi posodobitvami letos, med njimi tudi ameriški Haas. In tako sta bila na treningu oba njihova dirkača med prvih deset: Kevin Magnussen na petem in Nico Hülkenberg na devetem mestu. Kot zanimivost dirkaškega konca tedna pa veseli tudi dejstvo, da je bila prednost najhitrejšega Verstappna pred drugim Leclercom in tretjim Hamiltonom zelo majhna.

Dirkaški konec tedna se bo v soboto nadaljeval s kvalifikacijami za šprint (19.30) in nato v noči na nedeljo s šprintersko dirko (0.00).