Nedelja, 11. 10. 2020, 15.59

VN Eifla, dirka

Rekordni Nürburgring: Hamilton ujel Schumacherja, Räikkönen prehitel Barrichella

3

Lewis Hamilton | Lewis Hamilton je z 91. zmago v F1 na večni lestvici ujel legendarnega Michaela Schumacherja. | Foto Reuters

Britanec Lewis Hamilton (Mercedes) je zmagovalec dirke za veliko nagrado Eifla na legendarnem nemškem dirkališču Nürburgring, ki se je po večletnem premoru vrnila v koledar formule ena. Stopničke sta zasedla še Nizozemec Max Verstappen (Red Bull) in Avstralec Daniel Ricciardo (Renault).

Hamilton je z 91. zmago v formuli ena na vrhu večne lestvice ujel Michaela Schumacherja, medtem ko je rekord postavil tudi 40-letni finski veteran Kimi Räikkönen, ki je odpeljal svojo 232. dirko v formuli ena in na lestvici dirkačev z največ nastopi prehitel Brazilca Rubensa Barrichella (322 dirk).

Hamilton se je z novo zmago, sedmo v letošnji sezoni, še utrdil na vrhu skupnega seštevka. Zdaj ima 230 točk, Bottas 161, Verstappen pa 147.

Le vprašanje časa

Pravzaprav je bilo le vprašanje časa, kdaj bo rekord Schumacherja, za katerega se je zdelo, da bo po koncu njegove kariere ostal za vselej, padel. Hamilton je bil v zadnjih sezonah neustavljiv na poti do 91 zmag, zadnjo stopničko bi lahko prestopil na prejšnji dirki v Rusiji, kjer pa je po kazni končal šele na tretjem mestu. Novo priložnost je dobil danes in jo tudi izkoristil.

Dirkači z največ zmagami v formuli 1:

1. Michael Schumacher (Nem)    91 (1991-2012)
. Lewis Hamilton (VBr)       91 (2007- )
2. Sebastian Vettel (Nem)     53 (2007- )
3. Alain Prost (Fra)           51 (1980-1993)
4. Ayrton Senna (Bra)          41 (1984-1994)
5. Fernando Alonso (Špa)       32 (2001-2018)
...

Njegov edini resnejši tekmec je bil Bottas, a le, dokler je imel brezhiben dirkalnik. Finec je dobro startal in ostal pred slavnejšim moštvenim sotekmovalcem do 13. kroga, ko je naredil napako, preširoko zapeljal v zavoj, Hamilton pa je to spretno izkoristil in se prebil naprej. Kmalu zatem pa je Finec moštvu javil, da dirkalnik izgublja energijo. Zapeljal je v bokse, kjer je potem tudi končal dirko zaradi tehnične okvare.

Skupno ima zdaj Hamilton že 69 točk naskoka in ker je do konca letošnje skrajšane sezone samo še šest dirk, je s tem naredil tudi velik korak k novemu naslovu. Če ga bo osvojil, bo s sedmo lovoriko izenačil še en Schumacherjev rekord.

Ricciardove prve stopničke z Renaultom

Na koncu pa ni bil zadovoljen le Hamilton. Najmočnejši tekmec, ki ne vozi Mercedesa, je v tej sezoni Max Verstappen, tudi danes je končal na mestu tik za njim, presenetil pa je Ricciardo s tretjim mestom. Zanj je bila to prva uvrstitev na stopničke, odkar vozi za Renault, za francosko tovarno pa prva po vrnitvi v formulo 1 leta 2016.

Izkazal pa se je tudi domačin Nico Hülkenberg. Za Racing Point je končal na osmem mestu in dobil točke, čeprav je kot rezervni dirkač vskočil v zadnjem trenutku namesto obolelega Lanca Strolla. Hülkenbreg je tako premagal tudi slavnejšega rojaka Sebastiana Vettla, ki nadaljuje letošnjo povsem izgubljeno tavanje s Ferrarijem, tokrat je spet ostal brez točk na 11. mestu.

Po koncu še lepo presenečenje družine Schumacher

Po koncu je Hamilton doživel lepo presenečenje. Med pogovorom ob koncu dirke oziroma med dajanjem izjave je do njega stopil Mick Schumacher, sin sedemkratnega svetovnega prvaka, in mu izročil darilo: čelado Michaela Schumacherja v značilni rdeči barvi. S takšno je starejši Schumacher nastopal v sezoni 2012, svoji zadnji v formuli 1.

"Čestitke. To je darilo naše družine. Izjemen dosežek," je Mick Schumacher pospremil darilo. Mlajši Schumacher bi moral sicer ta konec tedna prestati prvi uradni test v formuli 1, toda ker so v petek zaradi slabega vremena odpovedali proste treninge, bo moral na to še malo počakati.

"Ne vem, kaj naj rečem. Kar nekaj časa bom potreboval, da se zberem. Michaela zares spoštujem," je dejal vidno ganjeni Hamilton in dodal: "Šele ko sem se napotil iz dirkalnika, sem spoznal, kaj mi je uspelo. Da sem izenačil rekord. A brez moje izjemne ekipe mi to ne bi uspelo, zato velika zahvala vsem."