Nedelja, 21. 7. 2024, 17.48
3 mesece, 1 teden
MXGP Češke
Gajser pred množico Slovencev prvič osvojil Loket
Čeprav je imel Tim Gajser v svetovnem prvenstvu že 47 zmag, pa na VN Češke v Loketu, kjer se vsako leto zbere okoli tisoč slovenskih navijačev, še ni slavil. Do letos! Z izvrstno drugo vožnjo je 13. dirko sezone MXGP osvojil s 45 točkami. V prvi vožnji je bil tretji, drugo pa je dobil, potem ko je na polovici prehitel takrat vodilnega Jorgeja Prada. Jeffrey Herlings je po dveh padcih v drugi vožnji uprizoril neverjeten povratek in končal na tretjem mestu. Jan Pancar je po dobri drugi vožnji osvojil 14. mesto in je zdaj 14. tudi v skupnem seštevku. V MX2 je dirko izpustil Jaka Peklaj, saj si je na ogrevanju zlomil sredinec.
Tim Gajser je dobil sobotne kvalifikacije. V soboto zvečer ploha, ki je namočila progo, v nedeljo zjutraj brez oblačka. Obetal se je odličen dan v Loketu na Češkem. Ta že tradicionalno sredi poletja gosti dirko svetovnega prvenstva v motokrosu. In je ob italijanskem Arcu najbolj množično zbirališče slovenskih ljubiteljev tega športa. Da z glasnim navijanjem in predelanimi motornimi žagami podprejo Tima Gajserja in Jana Pancarja v MXGP. Petkratni svetovni prvak na tovarniški Hondi je bil na sobotni kvalifikacijski vožnji prvi, mlajša voznika pa z zasebnima ekipama na 16. oziroma 29. mestu. Gajser v Loketu še ni zmagal. Lani je bil sedmi, ko je bila to njegova prva dirka po težki poškodbi noge. Najboljši je bil drugi v svoji prvi šampionski sezoni v MXGP leta 2016.
1. Tim Gajser (Honda) 45 točk
2. Jorge Prado (GasGas) 44
3. Jeffrey Herlings (KTM) 43
4. Calvin Vlaanderen (Yamaha) 36
5. Jeremy Seewer (Kawasaki) 33
6. Romain Febvre (Kawasaki) 31
…
14. Jan Pancar (TEM JP253 KTM) 14
MXGP, skupni seštevek (13/20):
1. Tim Gajser (Honda) 663 točk
2. Jorge Prado (GasGas) 627
3. Jeffrey Herlings (KTM) 608
4. Calvin Vlaanderen (Yamaha) 471
5. Jeremy Seewer (Yamaha) 451
6. Glenn Coldenhoff (Fantic) 389
...
14. Jan Pancar (TEM JP253 KTM) 174
Gajser: Najpomembnejši je prvi odziv
Tim Gajser si želi dobrega štarta. Gajser si je priboril prvi izbor štartne rampe, a položaj na njej v Loketu ni tako pomemben. "Je kar odprto, lahko se postaviš bolj na noter, bolj na sredino. Najpomembnejši je prvi odziv, da res pravi trenutek prestaviš in dobiš pravo hitrost, saj je štartna ravnina kar dolga. In tudi pridemo do četrte prestave pred prvim zavojem," je razložil Tim. Že za prvim zavojem pa je največ slovenskih navijačev, ki mu bodo dali še dodatno hitrost. "Zagotovo, zagotovo. Že v soboto je bilo lepo videti veliko slovenskih navijačev, na dirki jih bo še več. To ti da dodatno motivacijo. Upam na dobre vožnje brez večjih napak, da odpeljem sproščeno, kot znam, in z dobrimi štarti," si je po kvalifikacijah zaželel vodilni v prvenstvu, ki je imel pred 13. dirko sezone 35 točk prednosti pred Jorgejem Pradom (GasGas) in 53 pred Jeffrejem Herlingsom (KTM).
Prva vožnja zanesljivo Herlingsu, Gajser tretji
Jeffrey Herlings je dobil prvo vožnjo. A Gajser v prvi vožnji štarta ni dobil, pred prvo trojico v prvenstvu je najbolje potegnil Jeremy Seewer (Kawasaki). Najprej ga je prehitel Prado, nato Herlings in šele zatem v drugem krogu z nekaj več težavami Gajser. Tako je Tim izgubil stik s prvima dvema. Sredi vožnje je Herlings za vodstvo premagal Prada, Gajser pa je bil takrat že osem sekund za njima. V zadnjih krogih se je slovenski as sicer začel približevati Špancu, a je bila to predvsem posledica prehitevanj za krog. Pancar se je medtem po solidnem štartu celotno vožnjo vozil okrog 15. mesta, na koncu je bil 14.
Gajser dobil drugo vožnjo, Herlings dirkal kot nor
Tim Gajser je prvič zmagal v Loketu. V drugi vožnji sta tako Gajser kot Pancar dobro štartala, Tim je bil v prvem zavoju samo za Pradom, Jan pa na osmem mestu. Je pa slabo potegnil Herlings, nato so ga tekmeci še za prvim zavojem na ravnini pod navijači stisnili ob levi rob in je položil motor na tla. Bil je med zadnjimi. A Herlings je bil v nadaljevanju več sekund na krog hitrejši od tekmecev okoli sebe in prehiteval jih je drugega za drugim. Vmes je sicer še enkrat padel, a se hitro pobral in nadaljeval neverjetno dirkanje. Sredi vožnje je za deseto mesto prišel tudi mimo Pancarja. Nekaj zavojev pozneje pa je prišlo do zamenjave na prvem mestu. Gajser je prehitel španskega tekmeca in se mu hitro odpeljal na nekaj varnih sekund prednosti. Tim je z mirnim zaključkom prišel prvi mimo kariraste zastave, Jorge pa s petimi sekundami zaostanka drugi. Jeffrey je ujel tretjega Calvina Vlaanderna (Yamaha) in v zadnjih zavojih agresivno napadal, a vendarle ostal četrti, saj je bil na robu novega padca. Pancarja je v drugi polovici dirke prehitelo nekaj tovarniških voznikov in nazadoval je na 14. mesto.
Točkovni seštevek je zmago na VN Češke prinesel Gajserju. Njegova sploh prva v Loketu, skupno pa 48. v svetovnem prvenstvu. Imel je točko več od Prada in dve od Herlingsa. Pod oder za zmagovalce se je zgrnila množica slovenskih navijačev. Pancar je s 14 točkami osvojil 14. mesto. Je pa tudi napredoval na 14. mesto skupnega seštevka. V tem se je Gajser še utrdil na prvem mestu.
Aktualni svetovni prvak Jorge Prado poskuša zmanjšati zaostanek za Timom Gajserjem.
Gajser: Vsako leto sem se kar boril s progo
Po Franciji in Maggiori je zmagal še v Loketu. "Res sem zelo vesel. Ni ena mojih ljubših prog. Vsako leto sem se kar boril z njo. Tudi letos ni bila preprosta, res je bila zbita, luknje so bile nepredvidljive in zelo malo oprijema – kot vsako leto. Ampak res sem vesel: dobri štarti, dobre vožnje. V prvi vožnji sem bil malo v krču. Potem smo za drugo vožnjo zamenjali motor in je bolje deloval, lahko sem pritisnil v zavoje. Skupno gledano sem zelo vesel, da sem končno zmagal tudi tu v Loketu," je po svoji 48. zmagi v svetovnem prvenstvu za Sportal povedal Gajser. Proga je bila res zahrbtna, še posebej v MX2 so se vrstili padci in poškodbe. "Vsaka mala napaka, mali zdrs in si šel lahko po tleh. Do zadnjega kroga si moral biti res osredotočen in voziti, kot znaš." O prehitevanju Prada pa je Tim dejal: "Po cilju sem šel po novi notranji liniji, on je pa šel naokoli in sem bil blizu za njim, gor v klanec pa sem ga presekal in sva prišla vzporedno ob boksih in na koncu te ravnine sem ga prehitel. In potem sem naredil malo razliko. Mislim, da je bilo štiri sekunde, in nato sem lahko nadzoroval dirko do konca."
V Loketu je bilo okoli tisoč slovenskih navijačev. V Loket je, čeprav je denimo od Ljubljane oddaljen kar 700 kilometrov, prišlo okoli tisoč slovenskih navijačev. "Vse zahvale vsem navijačev. Naredili so vrhunsko vzdušje, celoten konec tedna in pod stopničkami. Hvala vsem, ki so pripotovali sem ter podpirali mene in preostale slovenske voznike. Ta konec tedna so bili tukaj tudi najmlajši, tako da nas je bilo kar malo več. Vse zahvale vsem," je ob številni navijaški podpori dejal Gajser.
Pancar: Po 10, 15 minutah me je povsem pobralo
Jan Pancar se je boril tudi z boleznijo. Za Pancarja je bila dirka še nekoliko zahtevnejša, saj je dirkal prehlajen. "Imel sem kar dobre štarte, a po 10, 15 minutah me je povsem pobralo. Kar slabo mi je postalo. Ostal sem povsem brez moči. Malo škoda, saj bi bil glede na rezultat lahko dosti boljši. Na treningu na en krog sem se počutil odlično, za en krog sem imel dovolj moči. Škoda, a se bom poskusil pozdraviti do naslednje tekme." Sezona se sicer že naslednji konec tedna nadaljuje na mivki v Belgiji. V drugi vožnji je bil po štartu celo osmi. "Na začetku sem še napadal tiste pred sabo, potem pa me je kar naenkrat pobralo. Lahko bi ostal tam nekje, a ni bilo več moči." Pa že tako je bila zahtevna proga. "Res je bilo veliko padcev. Zahrbtna proga. Hitro te je kaj vrglo iz tira ali pa ti je odneslo zadnje kolo ali pa zdrsnilo prednje. Proga je tudi naporna, ni časa za počitek. Suha, trda. A je bilo za vse enako."
2024 – zmaga
2023 – sedmi
2022 – tretji
2021 – šesti
2019 – tretji
2018 – tretji
2017 – tretji
2016 – drugi
2015 – 10. (MX2)
2014 – šesti (MX2)
2013 – 20. (MX2)
Peklaj si je zlomil prst, ostal brez dirke MX2
Jaka Peklaj je ostal brez nastopa v MX2.
Brez nastopa na dirki razreda MX2 je ostal Jaka Peklaj (Husqvarna). Na jutranjem ogrevanju si je zlomil sredinec.
"Padel sem v zavoju za boksi. Malo sem pretiraval, mogoče sem si želel preveč hitrosti v zavoj. Nisem se dovolj nagnil in prvi del motorja mi je ušel iz kanala. Samo manjši zdrs, a neugoden udarec v prst in na dveh delih zlomljen prst." Proga je res spolzka, še posebej po enourni sobotni večerni plohi. "Spodaj je zelo trda in je nepredvidljiva. Moraš biti res previden, a istočasno agresiven, če želiš biti hiter." Prst mu je stabiliziral Gajserjev fizioterapevt Filippo Camaschella. Sedemnajstletnik upa, da bo en teden dovolj za rehabilitacijo, saj si želi naslednji konec tedna nastopiti na dirki v Belgiji, pa čeprav gre tam za peščeno podlago. Možnosti za to so vendarle majhne.
Peklaj sicer razočaranja, da v Loketu ne bo vozil, ni mogel skriti. "Vsekakor veliko razočaranje. Veliko slovenskih navijačev. Mogoče bi lahko prišel do prvih točk. V soboto sicer ni bila najboljša vožnja, to moram priznati. A sem se na ogrevanju dobro počutil na progi." Na kvalifikacijski vožnji je bil 29.
Prva vožnja v MX2 je bila ob trojnem vodstvu voznikov tovarniške ekipe KTM prekinjena v peti minuti. Na skoku pred ravnino ob boksih je padel in negibno obležal Jack Chambers (Kawasaki). Ko so mu zdravniki pomagali na progi, so s panoji zakrili pogled radovednim navijačem. Vozniki so se vrnili na štartno rampo in čakali na ponoven štart. Nesrečnega Američana so odpeljali z reševalnim vozilom. Po 15-minutni prekinitvi se je vožnja še enkrat začela v polni dolžini 30 minut in dveh krogov. Proga pa še naprej ni prizanašala: dvakrat je padel Sacha Coenen (KTM), znova tudi njegov ekipni kolega Andrea Adamo (že dopoldne na ogrevanju), ki si je poškodoval roko. Vožnjo je dobil Lucas Coenen (Husqvarna), vodilni v prvenstvu Kay de Wolf (Husqvarna) se je po slabem štartu prebil do tretjega mesta. Drugo vožnjo je dobil De Wolf, Lucas Coenen je bil četrti. Tako je De Wolf osvojil "grand prix" s 45 točkami, drugi je bil Simon Längenfelder (GasGas), tretji pa Lucas Coenen.
Evropski prvak do 65 kubikov Hrvat s številko 243
V Loketu je potekal še finale evropskega prvenstva voznikov, starih med 10 in 14 let, na motorjih prostornine 65 in 85 kubičnih centimetrov. Dirkali so tudi trije slovenski mladeniči. V razredu EMX85 je prvak postal Francoz Sleny Goyer (GasGas). Alex Novak (KTM) ni osvojil točke, v prvi vožnji je bil 31., v drugi pa 37.
V EMX65 je bil Svit Viženin (KTM) s 23 točkami osmi (10. v prvi in deveti v drugi vožnji), Tim Repnik (KTM) pa je z 18. in 12. mestom zbral 12 točk in osvojil 16. mesto. Evropski prvak je postal desetletni Hrvat Roko Ivandić, ki je dobil obe vožnji (50 točk). Dirkal je s številko 243, torej z Gajserjevo številko. Tim je bil evropski prvak v tej kategoriji leta 2007. Roko prihaja iz motokros družine, vozi tudi njegov starejši brat. Gre za skromno družino z najmanjšim mogočim proračunom, zato so mu ta uspeh privoščili prav vsi v "paddocku".
V EMX85 Alex Novak (KTM) pravkar vozi drugo vožnjo, sobotno prvo je končal na 31. mestu.