motokros, vn latvije

Gajser v Latviji spet povsem na vrhu

Tim Gajser | Tim Gajser je zmagal na dirki v Latviji. | Foto Goran Krošelj

Tim Gajser je zmagal na dirki v Latviji.

Slovenski motokrosist Tim Gajser je zmagal na dirki svetovnega prvenstva razreda MXGP v latvijskem Kegumsu, potem ko je bil drugi tako v prvi kot drugi vožnji. Za svetovnega prvaka je bila to tretja letošnja zmaga po Nizozemski in Rusiji.

Gajser in Jeffrey Herlings sta prevladovala že v kvalifikacijah, kjer je bil prvi Nizozemec. Ta dirkača sta bila najbolj prepričljiva tudi v prvi vožnji, ko sta bila večinoma osamljena v ospredju. Gajser je začel na četrtem mestu, se že po enem krogu prebil mimo Španca Jorgeja Prada in Nizozemca Glenna Coldenhoffa, potem pa z nekaj sekundami zaostanka rutinsko vozil za Herlingsom na drugem mestu, res pa je, da tudi ni mogel razmišljati o kakšnem napadu na prvo. Na oddaljenem tretjem je vožnjo končal Italijan Antonio Cairoli.

V drugi vožnji je Gajser nekoliko slabše začel in se po startu znašel na šestem mestu. Po padcih Francoza Romaina Febvreja in Cairolija pa je prišel do tretjega mesta, vendar ni mogel mimo Prada in Herlingsa. Takšen vrstni red je ostal nespremenjen v drugi polovici vožnje.

Če bi ostalo pri tem vrstnem redu druge vožnje, bi slovenski dirkač končal na skupno tretjem mestu, zmagal pa bi Herlings. A nato je Herlings prav v zadnjem krogu padel in zdrsnil na četrto mesto, to pa je povsem pomešalo vrstni red na vrhu. Gajser je namreč skočil na drugo, kar je pomenilo, da ima ravno dovolj točk za skupno zmago. V tej vožnji je sicer za Pradom in Gajserjem kot tretji končal Febvre.

Slavil s točko prednosti

Skupno je slovenski dirkač tako slavil s 44 točkami, z eno manj sta bila na drugem in tretjem mestu Prado in Herlings.

"Moj prvi cilj je bil, da vozim brez napak, ki sem jih delal na zadnjih dirkah. Danes sem prišel uživat, ker sem si sam zadnje čase nalagal preveč pritiska. Užival sem, bila je tesna dirka, imel pa sem tudi nekaj sreče, ker sem po padcu Herlingsa prišel do zmage," je v prvi izjavi po dirki ocenil Gajser in dodal: "Točno to sem želel narediti tu v Latviji za večjo samozavest. Nič napak, zelo sem zadovoljen z izkupičkom in seveda velika hvala vsem, ki mi pomagajo."

V SP je zdaj Gajser povečal prednost, ima 270 točk, najbližji zasledovalec je Febvre z 257. Prado je tretji z 255 točkami.

V šibkejšem razredu MX2 je z zmagama v obeh vožnjah slavil Francoz Maxime Renaux, drugi je bil Belgijec Jago Geerts, tretji pa Italijan Mattia Guadagnini. Slovenski predstavnik Jan Pancar je bil v prvi vožnji 18., v drugi 17., skupno na dirki pa 19. s sedmimi novimi točkami v SP.

V seštevku je prvi Renaux z 271, Guadagnini jih ima 237. Pancar je na 19. mestu z 49 točkami.

V SP v motokrosu sledi poletni premor, v začetku septembra pa bosta na sporedu dve dirki v turškem Afyonkarahisarju