Sobota, 22. 8. 2015, 16.12
8 let, 10 mesecev
Francoski šampion, ki je poročen z nemško novinarko in najraje vozi volkswagen touarega
Absolutni dirkaški šampion, ki se mora za kariero zahvaliti stricu
Šolanega učitelja smučanja je v svet avto-moto športa vpeljal stric, ki mu je ponudil svoj dirkalnik za avtokros. Ogier je pozneje z zmago na natečaju mladih dirkačev Rallye Jeunes francoske zveze FFSA dobil zagotovljen dirkalnik v pokalnem tekmovanju Peugeot 206. Pozneje sta ga podprla Peugeot in Citroën, z njimi je leta 2008 postal mladinski svetovni prvak in leta 2010 na Portugalskem dobil prvi reli za svetovno prvenstvo.
Ogier ima izrazit zmagovalni karakter, zato se je pri Citroënu tudi znašel v sporu z vodstvom ekipe in Sebastienom Loebom. Ko je moral zapustiti Citroën in Volkswagen ter Loeb nista podpisala pogodbe, je danes 31-letni dirkač postal prvi voznik nemške ekipe. Pred dvema letoma je prvič postal svetovni prvak v absolutni konkurenci. Do relija v Nemčiji je Ogier zbral 92 nastopov na svetovnem prvenstvu in 29 zmag. Najhitrejši čas je do tega konca tedna postavil že na 365 posamičnih hitrostnih preizkušnjah.
Poročen z nemško novinarko, doma vozita volkswagen touarega
V francoskem Gapu rojeni Ogier se je nad avtomobilskim športom sprva navdušil zaradi legende formule ena Ayrtona Senne. Z očetom sta večkrat v živo spremljala dirko v Monaku, kjer ga je navdušila Sennova želja po dirkaški popolnosti. Strast do brazilske legende si deli tudi s svojo ženo Andreo Kaiser, s katero sta se poročila pred enim letom. Spoznala sta se pred tremi leti na Dirki prvakov v Bangkoku, kjer je Kaiserjeva delala kot novinarka nemške televizije SAT.1.
"Čeprav imam doma nekaj športnih avtomobilov, se največ voziva s volkswagen touregom, ki je vsaj zame najbolj praktičen," je Ogier za Planet Siol.net povedal na reliju svetovnega prvenstva v Nemčiji.
Relijev, zanimivo, kot najstnik ni spremljal. Šele v 90. letih je začel podrobneje spremljati tudi to disciplino avto-moto športa. Skozi domači Gap je tradicionalno peljala trasa relija Monte Carlo, takrat ga je navdušil Finec Tommi Makinen. Konec 90. let je bil Makinen tista prevladujoča oseba v svetovnem prvenstvu, kakršna sta bila pozneje Loeb in Ogier.
Za Ogierja zakleta Nemčija, zakaj?
"Čeprav sem v zadnjih dveh letih prav v Nemčiji pokazal svoji najslabši predstavi leta, sem letos na štart prišel zelo samozavesten in sproščen. Verjetno je k temu pripomogel tudi moj položaj v svetovnem prvenstvu. Pred dirko smo imeli zelo dober test, zato so bili občutki resnično pozitivni že pred prvo hitrostno preizkušnjo. So me pa ceste hitro spomnile na svojo zahtevnost, saj sem že na prvi preizkušnji zadel v balo sena in preprosto nisem zložil res odlično odpeljane hitrostne preizkušnje.
Podobno je bilo seveda tudi s tekmeci. Pozneje je šlo že bolje in bolje. V zadnjih dveh letih v Nemčiji ni bila težava moja hitrost, saj sem lani s ceste zletel takrat, ko sem bil vodilni. Morda je to reli, kjer je še najlažje narediti majhno napako in zapeljati s ceste. Zato sem letos še posebej pazil na zbranost," je nadaljeval francoski svetovni prvak, ki ga tudi v njegovem moštvu radi kličejo "gospod Zmagovalec".
Črna pika njegovih zadnjih dveh šampionskih sezon pri Volkswagnu je bil namreč prav domači reli v Nemčiji, kjer je lani kar dvakrat zletel s ceste.
"Mirno lahko povem, da je bil nemški reli zame v zadnjih dveh letih prava polomija. Prav neverjetno je bilo, kako smo z Volkswagnom dominirali na skoraj vseh relijih, na domači dirki pa dvakrat zapored ostali praznih rok. Sam sem lani kar dvakrat zletel s ceste, kar pa je tudi dokaz zahtevnosti tega relija. Pritisk je bil letos na celotno ekipo zagotovo kar velik. Čeprav je naša prednost v skupnem seštevku velika, smo si zmage prav zaradi dveh ponesrečenih nastopov želeli tako močno kot že dolgo ne. Toda osnovni cilj leta sta oba naslova svetovnega prvaka, ki sta pomembnejša tudi od nemške zmage."
Lani bi ga ukvarjanje s pravili in novo pogodbo skoraj stalo naslova svetovnega prvaka
Vodja ekipe Volkswagen Jost Capito se je pred relijem pošalil, da je velikanska prednost v svetovnem prvenstvu za Ogierja rahlo presenečenje in da je pred sezono zagotovo niso pričakovali. Capito razlogov ne vidi v Ogierjevi toliko boljši vožnji v primerjavi z lansko sezono, temveč predvsem v napakah njegovega moštvenega kolega in glavnega tekmeca Jarija-Mattija Latvale.
"Velika prednost je posledica skoraj idealnega poteka sezone za nas. Toda možnost osvojitve naslova svetovnega prvaka je izključno matematična, nič drugega. Zato sem se raje osredotočil le na lastno vožnjo. Zaradi lanskih in predlanskih napak sem bil, povedano po pravici, pred štartom še dodatno motiviran. Za potrditev naslova svetovnega prvaka bodo primerne dirke prišle kmalu," trdi Ogier.
Lani bi svojo prav tako veliko prednost s polovice sezone skoraj zapravil. Začel je delati napake, vse več se je obremenjeval s pravili v svetovnem prvenstvu, neuradno naj bi mu energijo jemala tudi dogovarjanja za novo pogodbo s Volkswagen Motorsportom ter zahtevana povišica. Komentar njegovega šefa Josta Capita?
"Še vedno se ni sprijaznil s sistemom štartnega vrstnega reda, zaradi katerega je na makadamskih relijih skoraj vedno v podrejenem položaju. Lani mu je to pobralo veliko energije, letos pa ne več. Psihološko je zelo stabilen, zato se o tej temi tudi nisva pogovarjala," nam je povedal Capito.
Ogier: Pri reliju mi je najbolj všeč ekipni duh, že brez sovoznika ne bi zmagal niti na enem reliju
Ogier je v Nemčiji razlagal, kako rad ima tekmovanje v ekipnem športu, kjer si vsi delijo emocije. Tako ob zmagah kot ob neuspehih. Reli je bolj kot katerakoli druga disciplina v avto-moto športu podvržena ekipnemu duhu.
"Že samo brez mojega sovoznika, kaj pa šele celotne ekipe za menoj, ne bi mogel postati svetovni prvak. Reli mi tudi prinaša veliko raznovrstnosti, saj nobena dirka ni enaka drugi. Vozimo po različnih podlagah asfalta, različnih makadamskih cestah, pozimi tudi po snegu in podobno."
Vsekakor sem si ga zelo želel, saj sem imel pred seboj končni cilj postati prav svetovni prvak. Zato sem vedno, ko mi je nekdo ponudil priložnost, poskušal pokazati kar največ in se dokazati. Ko sem prvič vozil dirkalnik WRC, nisem hotel le nabirati izkušenj in počasi napredovati, temveč takoj pokazati, kaj zmorem. Menil sem, da lahko prav s tem opozorim nase in izstopim iz množice voznikov, ki so se potegovali za mesta v tovarniških ekipah. Okoli sebe sem imel tudi prave ljudi, ki so me na tej poti znali usmerjati.
Kakšno je življenje svetovnega prvaka v reliju?
"Osnovni ritem se niti ne razlikuje bistveno, ali si svetovni prvak ali ne. Kot prvak imaš zagotovo veliko več obveznosti in zanimanja s strani medijev in drugih gostov. Vsak od 13 relijev mi vzame približno teden dni časa, temu pa je treba prišteti še okrog 25 dni testiranj in nekaj marketinških dogodkov med letom, kjer goste vozim z različnimi avtomobili. Kot profesionalni voznik relija nimaš veliko prostega časa za zasebnost, toda obenem se ne morem pritoževati, saj opravljam svoj sanjski poklic," je jasen Ogier.
Danes se mu ni več treba tako pogosto otepati primerjav s predhodnikom Sebastienom Loebom, njegovim nekdanjim velikim tekmecem pri Citroënu. V svetovnem prvenstvu v reliju bo Ogier zagotovo vztrajal še nekaj let. Odkrito je pohvalil sprejeti osnutek novih tehničnih pravil za WRC v letu 2017, ki bo proizvajalcem omogočil izdelavo močnejših avtomobilov, dovoljeni bodo tudi izdatnejši aerodinamični paketi. Vrnil se bo tudi elektronski sredinski diferencial, zato so napovedane avtomobile mnogi že primerjali z moderno reinkarnacijo dirkalnikov skupine B.
Za Ogierja pa močnejši avtomobil pomeni le še dodaten motiv, enako najbrž tudi napovedan povratek tovarniške ekipe Toyote prav v letu 2017. Pri Volkswagnu so že izpostavili, da Ogierja iz svojih rok ne dajo.