Sobota, 10. 3. 2012, 9.28
8 let, 8 mesecev
Formula 1 osvaja svet, a zapušča Evropo
V premierni sezoni formule 1 leta 1950 je bilo osem dirk. Vse v Evropi. ZDA, Argentina, Mehika in Južna Afrika so bile v 50. in 60. letih edine neevropske države, ki so gostile elitno dirkaško tekmovanje. Nato pa se je "zgodil" Bernie Ecclestone. Angleški poslovnež je šport peščice držav v nekaj desetletjih naredil za globalni fenomen. Televizijska gledanost je rasla iz leto v leto, na dirkališčih pa se je na dan dirke zbiralo prek 100 tisoč navijačev, Brazilija, Avstralija, Japonska in Kanada so dobila svoja nova prizorišča v 80. letih. Četudi danes v formuli 1 sodelujejo dirkači in ekipe iz manj kot 10 držav, ta šport gleda ves svet. Gledanost spektakla se zlahka primerja z največjimi nogometnimi dogodki.
Ecclestonu gre zasluga za razmah formule 1, a v zadnjih letih se mu vendarle očita, da v neobrzdani želji po milijonih dirke seli na neprimerna prizorišča. Delno ga sicer lahko razumemo, saj je denar iz kotizacij za organizacijo dirk in prodaja televizijskih pravic glavni priliv za denarne nagrade ekipam konec leta in globalno promocijo tega športa. Čeprav se je v zadnjem desetletju umaknilo nekaj avtomobilskih proizvajalcev, pa večina ekip še naprej troši milijone, tako da lahko rečemo, da tudi po zaslugi Ecclestona kriza formule 1 ni udarila tako zelo. Pa vendarle: dirke na Kitajskem, v Koreji in Bahrajnu so napaka. Gledalcev na njih je premalo. Kitajska sicer je mamljivo tržišče, a brez uspešnega kitajskega dirkača formula 1 na vzhodu Azije ne bo uspela. Da pa bi dobili "Jeremyja Lina" formule 1 pa je za zdaj utopija.
Vse manj evropskih dirk
V sezoni 2012 je na sporedu 20 dirk, od tega le osem evropskih. Prihodnje leto bo še ena manj. Organizatorji v Barceloni in Valencii so se ta teden z Berniejem Ecclestonom dogovorili, da si bodo od sezone 2013 naprej izmenjavali VN Španije. "Tako lahko pomagamo Valencii, ki ima finančne težave. Menjavanje z Barcelono je najboljša rešitev," je obrazložil Bernie Ecclestone. Karavana se vrača v ZDA, kar je prav, saj to je tradicionalno dirkaško tržišče. Naslednje leto bomo videli tri dirke v Severni Ameriki. Z eno samo dirko je nepravično zapostavljena Latinska Amerika. Mehičani in Argentinci so že večkrat pokazali, kako radi imajo avtomotošport. Delajo na pridobitvi dirke, upajmo, da jim bo Ecclestone ugodil, pa čeprav mu ne bodo mogli ponuditi toliko milijonov kot denimo Singapur, Abu Dabi ali nenazadnje Rusi, ki prihajajo z dirko v Sočiju.
Naj se potovanje začne
Parkovna steza v Melbournu je edini pravi kraj za začetek sezone. V prejšnjih 16 izvedbah je vselej ponudila zanimivo dirkanje. Lani je zmagal Sebastian Vettel (Red Bull). Teden kasneje sledi VN Malezije v Sepangu. Vročina in vlažnost sta največji izziv. Pred letom dni je slavil Vettel. Čeprav dirkališče v Šanghaju ponuja več lepih točk za prehitevanje, pa Kitajci ne popolnijo modernega dirkališča. Lani so videli zmago Lewisa Hamiltona (McLaren). Konec aprila se po letu prisilnega premora vračamo v Bahrajn, ki ga je v 2012 osvojil Fernando Alonso (Ferrari). Dirkališče, ki ga ekipe najbolje poznajo - Barcelona, sledi v mesecu maju. Red Bull je na njem nepremagan v zadnjih dveh sezonah. Konec maja bomo spremljali najpočasnejšo, a najtežjo dirko - Monte Carlo. Aktualni prvak se lani ni pustil presenetiti.
Za razliko od Monaka kanadski Montreal omogoča prehitevanja in to veliko. Pred letom dni je Jenson Button (McLaren) za zmago Vettla prehitel v zadnjem krogu. Ulična steza v Valencii navijačev ni prepričala. Zaključila bo spomladanski del sezone. Julija se formula 1 seli v rojstni kraj britanskega dirkanja. Prenovljeni Silverstone je bil lani prizorišče edine Ferrarijeve zmage. Vettlovi navijači se bodo 22. julija zbrali na Hockenheimu. Lani jim je na Nürburgringu zabavo pokvaril Hamilton. Pred poletnim odmorom sledi še Slovencem najbližja dirka - Hungaroring.
Bitka za prvaka se bo razplamtela na najljubšem dirkališču dirkačev in nato na najhitrejšem. Spa sledi prvi septembrski konec tedna, Monza le teden kasneje. Lani je obe dobil Vettel in po zmagi v Singapurju že imel neulovljivo prednost. Nočni dirki pod azijskimi stolpnicami bo sledila najstarejša azijska dirka - Suzuka. Legendarna osmica je v zgodovini dala nekaj najbolj vročih razpletov bitk za naslov. Zdaj ni več zadnja, niti predzadnja dirka na koledarju. Oktobra se bo tretjič dirkalo v Koreji in drugič v Indiji, v novembru pa sledijo Abu Dabi, prvič VN v Teksasu in veliki finale v brazilskem Interlagosu. Se spakirali kovčke?