Svetovno prvenstvo v atletiki (5. dan)

Van Niekerk zlahka do naslova, Špotakovi po desetih letih spet zlato, Ratejeva prekratka

2

Martina Ratej London 2017 | Foto Getty Images

Martina Ratej je peti dan svetovnega prvenstva v atletiki osvojila deveto mesto v metu kopja. Obetavna Agata Zupin se je od prvenstva poslovila z 21. mestom na 400 metrov z ovirami.

Martina Ratej je po odličnem nastopu v kvalifikacijah, kjer se je v finale prebila že po prvem metu, dolgim 65,64 metra (ta met bi bil v finalu dovolj za bron), kar je njen najboljši izid sezone, v finalu žal znova ostala brez odmevnega dosežka.

Znova se ni izšlo po njenih željah. | Foto: Reuters Znova se ni izšlo po njenih željah. Foto: Reuters V prvi seriji je kopje vrgla 61,05 metra, v drugi je prestopila, v tretji pa je njeno kopje poletelo 59,11 metra. Po tretjem poskusu je bila osma, kar je pomenilo, da je nobena od tekmic, ki so bile za njo, ne sme prehiteti, saj le prva osmerica dobi pravico do dodatnih treh metov. Tri so bile neuspešne in slovenski rekorderki se je že nasmihalo nadaljevanje tekmovanja, a je imela Kitajka Shiying Liu drugačne načrte. Ratejevo je prehitela in jo izrinila na končno deveto mesto.

Ratejeva je bila na londonskem štadionu sedma pred petimi leti na olimpijskih igrah, sedma pa je bila tudi na svetovnem prvenstvu v Daeguju. Na zadnjih dveh prvenstvih v Moskvi in Pekingu se ni prebila med najboljšo dvanajsterico.

Špotakova do zlata na zadnjem velikem tekmovanju

Barbora Špotakova je po desetih letih (Daegu 2007) spet postala svetovna prvakinja. | Foto: Reuters Barbora Špotakova je po desetih letih (Daegu 2007) spet postala svetovna prvakinja. Foto: Reuters Naslov svetovne prvakinje, drugega v karieri, je osvojila svetovna rekorderka Barbora Špotakova. Čehinji, ki je pri 36 letih napovedala slovo od velikih tekmovanj, je zmagovalni met uspel v drugi seriji, ko je kopje poletelo 66,76 metra.

Srebro in bron sta odšla na Kitajsko. Drugo mesto je osvojila Lingwei Li, ki je s 66,25 metra postavila osebni rekord, tretja pa je bila Huihui Lyu s 65,26 metra. Olimpijska prvakinja Sara Kolak, varovanka slovenskega trenerja Andreja Hajnška, je končala na nehvaležnem četrtem mestu. Hrvatica je kopje vrgla 64,95 metra in za medaljo zaostala 31 centimetrov.

Van Niekerk se je lahko iztekel v cilj

Južnoafričan Wayde Van Niekerk je pričakovano ubranil naslov v teku na 400 metrov. Naloga je postala še precej lažja po tem, ko je nastop v finalu zaradi trebušne gripe moral odpovedati Isaac Makwala iz Bocvane, ki je veljal za njegovega glavnega konkurenta.

Wayde Van Niekerk je prvi del naloge odlično opravil. Čaka ga še nastop na 200 metrov. | Foto: Reuters Wayde Van Niekerk je prvi del naloge odlično opravil. Čaka ga še nastop na 200 metrov. Foto: Reuters

Svetovni rekorder v finalu ni imel dostojnega tekmeca, saj se je lahko v zadnjih metrih iztekel v cilj in tako prihranil nekaj moči za nastop v teku na pol krajši razdalji, kjer prav tako želi osvojiti zlato. Njegov zmagovalni čas 43,98 je še vedno vrhunski, so pa nekoliko slabše tekli preostali finalisti. Večina je namreč tekla precej počasneje kot v polfinalu, za medaljo pa bi zadoščal čas 44,65. Luka Janežič bi s svojim osebnim rekordom zasedel peto mesto.

Srebro si je pritekel Steven Gardiner z Bahamov (44,41), bron pa z izjemnim finišom v zadnjih stotih metrih Katarec Abdelelah Haroun. Za slabše rezultate so bile bržkone krive temperature, saj je bil tokrov večer v Londonu precej hladnejši od prejšnjih dni.

Francoski šov v teku na 800 metrov, Kendricks ostaja nepremagan

Pierr-Ambroise Bosse je bil po obrazu rdeč zaradi objemanja s pobarvanimi navijači. | Foto: Reuters Pierr-Ambroise Bosse je bil po obrazu rdeč zaradi objemanja s pobarvanimi navijači. Foto: Reuters V teku je nekoliko presenetljivo zmagal odlični Francoz Pierr-Ambroise Bosse. Presenetljivo predvsem zato, ker v letošnji sezoni ni blestel, njegov zmagovalni čas 1:44,67 pa je tudi njegov najboljši letošnji izid. Srebro si je z izjemnim šprintom pritekel Poljak Adam Kszczot (1:44,95), bron pa je komaj zadržal eden glavnih favoritov Kenijec Kipyegon Bett (1:45,21). Le štiri stotinke za njim je namreč zaostal domačin Kyle Langford, nedvomno največje presenečenje tega teka.

V skoku ob palici je zlato osvojil Američan Sam Kendricks, ki je dosegel še deseto zmago v letošnji sezoni in ostaja nepremagan. Edini je preskočil 595 centimetrov, to pa mu je uspelo v tretjem poskusu. Srebro je osvojil Poljak Piotr Lisek (589 cm), bron pa Renaud Lavillenie (589 cm), ki je naskakoval tudi 601 centimeter, a je bil neuspešen.

Kenijec je takole slavil že pred ciljem in se skoraj uštel. | Foto: Reuters Kenijec je takole slavil že pred ciljem in se skoraj uštel. Foto: Reuters

V teku na 3000 metrov z zaprekami je zmagal Kenijec Conseslus Kipruto. Čeprav je bil še nekaj tednov pred prvenstvom poškodovan, je bil v finišu najmočnejši in je slavil s časom 8:14,12. Kipruto je slavil že kakšnih 30 metrov pred ciljem, kar bi skoraj obžaloval, saj ga je drugouvrščeni Maročan Soufiane Elbakkaki skoraj prehitel (8:14,49). Prvi favorit za zmago Američan Evan Jager se je moral zadovoljiti z bronom (8:15,53).

Pred Zupinovo je še svetla prihodnost

Agata Zupin je pričakovano ostala brez finala. | Foto: Getty Images Agata Zupin je pričakovano ostala brez finala. Foto: Getty Images

Agata Zupin je včeraj presenetila z uvrstitvijo v polfinale teka na 400 metrov z ovirami, kjer je osvojila sedmo mesto s časom 57,05, potem ko je bila nigerijska šprinterka diskvalificirana.

V njeni skupini je bila najhitrejša Jamajčanka Ristananna Tracey (54,79).

Komaj 19-letna šprinterka iz Komende je na tem svetovnem prvenstvu z 21. mestom presegla pričakovanja. Za njo je izjemna sezona, v kateri je popravila tudi absolutni državni rekord v tej disciplini (55,96).

"To je bila zame zelo lepa izkušnja, vesela sem, da sem prišla v polfinale. Škoda, da nisem tekla bolje. Ne vem, kaj je bilo. Mogoče sem eno oviro vmes zgrešila in se je potem tek podrl. Največ težav sem imela na drugem ovinku, zato sem tudi mogoče začela preveč z rezervo, da ne bi napačno začela s koraki v zavoju, pa sem imela vseeno težave," je za STA povedala Zupinova.