Sreda, 11. 11. 2015, 13.35
7 let, 2 meseca
Največji slovenski tabu
Nekoč sem videl slaboumnega moškega, kako se je igral s prastaro igračo. Močno je potisnil lesen valj in iz vrha škatle je poskočila figura, nerodno pobarvana v pošast.
Vsakič znova je z napetim pričakovanjem zastal nad gumbom, okleval, nato ga odločno porinil in šokirano trznil, ko se je pojavila vedno ista spaka. Poskus za poskusom, vedno znova, v nedogled. Opazoval sem ga s fascinacijo in, priznam, z zavistjo, kako je lahko nekdo tako zadovoljen z malim. Jasno pa mi je bilo, da zadovoljstvo pride iz povsem zožene pozornosti in možnosti doumevanja.
Nanj sem se spomnil, ko sem bral članek o novem pravilniku za delitev stroškov ogrevanja (vir).
Prvi smo po vseh meritvah. Ekonomisti uporabljajo Ginijev koeficient in vodilni smo po njem (vir). Ko se nas lotijo sociologi, nastane naslednje: "Po najnovejši raziskavi Globalnega podjetniškega monitorja GEM ... se Slovenci izrazito ne bojijo podjetniškega neuspeha, hkrati pa zelo izstopajo po egalitarizmu. Ko jih vprašamo, ali bi jim bilo ljubše, da bi vsi v državi imeli približno enak standard, praviloma odgovorijo z da. To samo po sebi ni slabo, vendar kaže težnjo po uravnilovki; bognedaj, da bi kdo izstopal iz povprečja" (Večer, 20. april. 2013).
Pazite, nadobudni kapitalisti, startupi, bi vsi imeli enake plače?!? Seveda ne, ampak točno vedo, če tega ne bodo rekli, jih bo družba izobčila. Kar pomeni, da morajo najprej uspeti in si v Ameriki kupiti ranč, preden lahko Slovencem pokažejo osle.
Koliko energije bomo privarčevali, kako eko in bio bo vse!
Zakon sprejmejo.
Sledi šok! Vsi ljudje ne porabijo enako!
In to je nekaj, nad čimer smo Slovenci totalno šokirani.
Takoj sledi faza dve: sprejemanje dodatnih dopolnil zakona. Recimo: lastniki, katerih poraba je "manjša od 40 odstotkov povprečja, bodo stroške plačevali po kvadraturi stanovanja". To bo "prispevalo k pravičnejši delitvi stroškov ogrevanja". Če ste torej zakonu nasedli, in ste "vgradili nova troslojna okna in dodatno toplotno izolirali stanovanja", boste zdaj na široko odpirali okna in kurili v prazno, ker vas bo to prišlo ceneje.
Posledica: z dodatki je osnovni namen zakona povsem izničen. Ko gre za teror uravnilovke, z energijo ne varčujemo.
Ali pa učitelji: kot sem pisal v kolumni (preberite) o odpuščanju v javnem sektorju, naj bi po prvotni ideji odpustili slabe učitelje, kar zveni pametno. Prijetno smo vznemirjeni. Nato pa, pazite, se izkaže, da so vsi učitelji enako kakovostni. In nato Sviz sprejme korekcijsko pravilo: odpuščamo tiste učitelje, katerih kvadratura nepremičnine je višja, kot jo imajo drugi. Ker je to pravično.
Zato ni javne evidence zdravniških napak, ni lestvice bolnišnic, ni ničesar. Ker bi bil to šok, to ne bi bilo pravično.
In ko vprašate zdravnika, ki vam piše napotnico za operacijo, koga priporoča, ta odgovori: "Pri nas so vsi kirurgi enako dobri." Nato preoblikujete vprašanje: "Pri kom pa bi se operirali vi?" In zdravnik hitro pogleda levo in desno, nato pa zašepeta ime.
Predvsem pa neprestani popravki vzbujajo vtis, da nismo pasivni zapečkarji, marveč ljudje akcije. Garamo za boljši jutri, saj smo nek odlok spremenili že 112-krat.
In ker se nič ne spremeni, sledi občutek, ki ga krvavo potrebujemo: krivica! Svet nas ne razume! Zarotil se je proti nam! Obenem vemo, da smo nekaj posebnega, kar nam potrdi vsak tujec, ki se poskuša ukvarjati z nekim zakonom in mu ni jasno, kaj ima kvadratura opraviti s kakovostjo poučevanja itd. Le vzvišeno se mu nasmehnemo, tepcu.
In vse to le zaradi največjega tabuja slovenstva: da nismo vsi robotki, strojno narejeni v neki tovarni, marveč ljudje različnih sposobnosti, zmožnosti in nravi, želja in potreb.
To sta naša želja in usoda. Ko to dosežemo, bomo srečni.
Če se ne strinjate, pa vzemite svoja troslojna okna in toplotno izolacijo ter se izselite.