Četrtek, 12. 2. 2015, 14.28
8 let, 7 mesecev
Sabljač, ki oživlja dvorano Tabor
Starejši stanovalci in stanovalke ljubljanskega predela Tabor, ki se ponaša s tri tisoč kvadratnih metrov veliko zgradbo Športnega društva Tabor, se spominjajo, kako je ta nekoč živela. Poleg rednega športnega programa so imeli v veliki dvorani nekdaj vsako soboto in nedeljo tudi plesne vaje. V zgornjih prostorih je bila na levem delu knjižnica, v desnem lutkovna dvorana, ena prvih v Ljubljani. V spodnjih prostorih so bili poleg velike telovadnice še javno kopališče, godbena soba in spominska sejna soba.
V zgradbi Tabor je bilo ob njenem nastanku, s pomočjo donatorjev jo je med letoma 1923 in 1926 zgradilo Športno društvo Sokol, živahno. Dogajanje je bilo bogato, program raznovrsten. Športne aktivnosti so v njej ohranili do danes, a kot pravi zdajšnji predsednik društva Tabor, sicer tudi trener sabljanja Aljoša Cetinski, je življenje v njej v zadnjih letih nekoliko zamrlo. Njegov cilj je, da ta prostor ponovno napolni z dogodki in ljudmi.
"Dvorana Tabor in zunanje igrišče morata ponovno postati to, kar sta bila nekoč. Dvorana mora spet služiti svojemu namenu. Skozi šport mora vzgajati otrok, starejšim ponujati rekreacijo, program mora biti finančno dostopen, hkrati pa mora ponujati tudi druge vsebine," je jasen Cetinski. Tako naj postane prostor srečevanja športnih in kulturnih navdušencev iz okolice in širšega mestnega prostora.
Pred kratkim so izvedli še drugo. Vsaka je privabila več ljudi. A to je le eden od korakov odpiranja prostora, poudarja Cetinski. Poleti si želijo organizirati otroška varstva, na urejenem zunanjem igrišču pa prav tako pripraviti še kakšen dogodek. Povezali so se tudi že z Zavodom Bunker, ki ima svoje prostore ne daleč stran ter že leta na podlagi ideje o povezovanju lokalnih prebivalcev v sosesko vnaša različne kulturne in socialne vsebine. V prihodnje bodo tako morda naredili kaj skupaj.
Ob ideji o širšem nagovarjanju uporabnikov so se v društvu Tabor odločili, da obudijo tudi pustovanje, ki je po pripovedovanjih včasih privabilo tudi do 500 otrok. Zdaj je minilo že 15 let, odkar so otroci in starši nazadnje v maskah rajali v njihovi dvorani. Po novem bodo lahko spet, in sicer na jutrišnjem celodnevnem pustovanju.
Kot poudarja, je društvo Tabor preživelo ravno zaradi članov, ki so tako kot on sam čustveno in izkustveno vezani na ta prostor. Zdaj pa bo spet zaživel. Idej in pobud namreč ne manjka.