Sreda, 13. 11. 2013, 14.46
8 let, 7 mesecev
Ko mladi zdravniki zdravijo na Madagaskarju
Po svojem bistvu je ta svet popolnoma enak, na pogled pa popolnoma drugačen, ugotavljajo mladi zdravniki Melita Bokalič, Timotej Goričan, Anja Praprotnik, Boris Boki Počkar in Žiga Lovšin, ki so se julija odpravili na trimesečno humanitarno-medicinsko odpravo na Madagaskar. Natančneje v Matango se je odpravila petčlanska ekipa, štirje zdravniki in en študent dentalne medicine. Zdravniki se poznajo iz srednje šole, saj so hodili na isto gimnazijo, še več pa so se družili na faksu, in tako so se skupaj odločili, da se odpravijo v trope, pojasnjuje Melita Bokalič, ki nam je svojo izkušnjo tudi predstavila.
Zdravniki so si področja dela razdelili. Načeloma so sicer vsi delali vse, vsak od njih pa je imel svoje področje, za katerega je bil bolj specializiran, kot t. i. konziljarni zdravnik, s komer so se posvetovali ob težjih primerih. Melita se je na primer podrobneje ukvarjala s pediatrijo in ginekologijo.
Ljudje sicer hodijo bosi, oblačijo pa se zelo podobno kot mi. "Veliko dajo na videz. Tisti bolj bogati so vedno lepo oblečeni, ženske si za nedeljsko mašo obujejo tudi pete, čeprav grejo do cerkve več kilometrov peš po blatni cesti," še dodaja.
Način življenja pa je drugačen. Mlada dekleta zgodaj zanosijo in potem skrbijo za družino in za riževa polja. Medtem ko moški zelo radi kaj popijejo, včasih tudi kaj preveč, radi imajo tudi igre na srečo. Sicer pa po Melitinih besedah ljudje v glavnem živijo zelo sproščeno iz dneva v dan.
Velike premike na Madagaskarju po Melitinih besedah delajo slovenski misijonarji, ki z gradnjo cerkva in šol zaposlijo veliko moških, ki bi drugače posedali pred hišo, in tako otrokom omogočajo šolanje. Nepismenost med Antešaki (pleme, kjer so zdravniki delovali) je kar 95-odstotna. Večina starejših ljudi ne ve niti, koliko so stari.
In kaj so na Madagaskarju še počeli? Poudarek so skušali dati tudi preventivi z izobraževanjem in osveščanjem domačinov o preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni, pomembnosti higiene in ustrezne prehrane ter na ta način dvignili kakovost življenja, ki je še kako povezana z zdravjem, pojasnjuje Melita Bokalič.
Ob tem pa dodaja, da primerjava s slovenskim zdravstvenim sistemom ni mogoča. Malgaško zdravstvo je namreč samoplačniško, prebivalci pa si zaradi velike revščine že tako okrnjenih zdravstvenih storitev ne morejo privoščiti. Zanimivo in hkrati žalostno je, da so cene zdravil, ki se jih dobi na Madagaskarju, primerljive z evropskimi. Delo zdravnikov pa je zelo oteženo, saj nimajo najosnovnejše opreme. Vsak zdravnik je sicer zadolžen za približno 25 tisoč ljudi, posledično pa večina prebivalstva nima dostopa do najosnovnejše zdravstvene oskrbe, pojasnjuje Melita.
Melita še poudarja, da so videli bolezni, ki jih pri nas skoraj ni več, obogatili svoje znanje s področja tropskih bolezni, ki jih pri nas vidimo le pri popotnikih in zato pri diagnostiki včasih niti ne pomislijo nanje. Poleg tega pa je posebna izkušnja tudi samo bivanje tam in spoznavanje domačinov.