termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Raziskava med sto podjetji v Sloveniji je razkrila tista, ki so za iskalce dela najbolj privlačna. Najbolj zaželena področja ostajajo farmacija, telekomunikacije in energetika.
Raziskava, ki sta jo izvedli družbi Competo in Stratkom, kaže, kako splošna javnost ocenjuje privlačnost znamke delodajalca v sto največjih podjetjih v Sloveniji.
Raziskavo so sestavljala tri ključna področja, in sicer poznavanje, zaželenost in podoba delodajalca. Zadnjo sestavlja šest kriterijev: medosebni odnosi, možnost razvoja kariere, stimulativno plačilo in druge ugodnosti, zanimivo delo, družbena odgovornost podjetja in ugled podjetja.
Ključna sporočila raziskave:
"V Sloveniji imamo podjetja, ki se jim talenti javljajo z vsega sveta in ki so zaradi svoje odličnosti na področju, s katerim se ukvarjajo, globalno privlačna. Imamo tudi podjetja, v katerih si skoraj nihče ne želi delati," pravi Dejan Verčič.
Foto: Tina Deu
"Velja splošno pravilo, da je privlačnost povezana z razvitostjo gospodarstva in življenjskega okolja," je ob tem dejal profesor na FDV in direktor za znanje komunikacijske skupine Stratkom Dejan Verčič.
"Pri prvi smo bolj privlačni kot Hrvaška in manj kot Avstrija. Drugega, prijaznosti naravnega in bivanjskega okolja ter življenjskega sloga, ki združuje germansko urejenost z mediteransko sproščenostjo, pa ne uporabljamo dovolj," meni Verčič.
Ugotavlja, da se Slovenija "še ni odločila, da bo privlačna za tuje talente, ker je tako pametno. Kot da nočemo razmišljati o tem, kot da prihodnost ne bo prišla."
Bitka za talente na trgu delovne sile se zaostruje, opozarjajo raziskovalci. Slovenija bo v letu 2030 namreč deveta najstarejša država na svetu. Leta 2019 bomo dosegli t. i. ničelno brezposelnost, kar za Slovenijo pomeni od 50 do 60 tisoč brezposelnih. Povpraševanje na trgu delovne sile je že zdaj večje od ponudbe.