Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
17. 3. 2020,
12.50

Osveženo pred

4 leta, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,13

14

Natisni članek

Koronavirus OZS gospodarstvo

Torek, 17. 3. 2020, 12.50

4 leta, 1 mesec

"Prispevke in davke je treba odpisati, ne odložiti"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,13

14

OZS Obrtno podjetniška zbornica Slovenije | Foto STA

Foto: STA

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) opozarjajo, da odlog socialnih prispevkov za samozaposlene, samostojne podjetnike in podjetja, ki jih je prizadela epidemija koronavirusa, ni ustrezna rešitev. "Primerna rešitev je odpis prispevkov in davkov, saj v tem času nimajo nikakršnih prihodkov," so zapisali v sporočilu za javnost.

Gospodarsko ministrstvo pripravlja rešitve, ki naj bi šle v smeri morebitnega odloga socialnih prispevkov za samostojne podjetnike brez zaposlenih. A če nič ne ustvariš, ne moreš ničesar dati, je po pisanju STA opozoril predsednik OZS Branko Meh. Edina ustrezna rešitev je zato odpis socialnih prispevkov in davkov v času trajanja epidemije, ko so primorani svoje obratovalnice zapreti. Odpis bi moral veljati tudi za vsa podjetja in samostojne podjetnike, je prepričan.

Številni razmišljajo, da bi zaprli podjetja

V teh dneh se na OZS obračajo številni člani, ki zaradi nastale krize razmišljajo celo o zaprtju svojih podjetij. Sprašujejo se, ali bodo morali po koncu krize najeti kredite, da bodo lahko državi odplačali prispevke za čas, ko sploh niso delali in ustvarjali prihodkov, še piše STA.

Koronavirus
Novice Na zabavi je bilo 24 ljudi. 21 se jih je okužilo. #izpoved
V OZS so sicer minuli teden, tako na seji Ekonomsko-socialnega sveta kot v odprtem pismu, opozorili, da je treba v teh razmerah poskrbeti tako za mala in velika podjetja, samostojne podjetnike kot tudi za samozaposlene. Slednjih je v Sloveniji 119 tisoč, od tega 68 tisoč v gospodarstvu.

OZS je predlagala, da breme nadomestil za delavce na čakanju od doma že od prvega dne nosi država in ne delodajalec. Poleg napovedanih ukrepov pa predlagajo, da se vzpostavi mehanizem, neke vrste garancijska shema, ki bo na hiter in enostaven način podjetjem omogočila, da se z njihovimi bankami in lizinškimi hišami dogovorijo za preložitev plačil obrokov kreditov oziroma obveznosti za vsaj pol leta, še piše STA.

Marsikatero mikro in malo podjetje ter samostojni podjetniki namreč poudarjajo, da bi že preložitev obveznosti do bank ali lizinških hiš za pol leta omogočila, da lažje prebrodi izpad posla. Hkrati pa podjetju ne bi bilo treba najemati novega kredita za poplačilo obstoječega, so po poročanju agencije dodali v OZS.

Tudi v Sloveniji fiskalna pravila ne bodo ovira pri odzivanju na krizo

Tudi za Slovenijo je pomembno, da fiskalna pravila ne bodo ovira pri odpravljanju posledic krize zaradi koronavirusa. Zavedamo se pomena fiskalnega pravila in ga bomo spoštovali, vendar moramo dati v teh časih prednost reševanju življenj in okrevanju gospodarstva, je v ponedeljek poudaril finančni minister Andrej Šircelj. "Veseli nas, da so pomen prožnosti pri spoštovanju fiskalnih pravil prepoznale tudi evropske institucije," je še izpostavil Šircelj v sporočilu za javnost, ki ga je danes objavilo finančno ministrstvo.

Finančni ministri EU so na ponedeljkovi videokonferenci napovedali odločne ukrepe za zajezitev posledic pandemije koronavirusa. Strinjali so se, da je v trenutnih razmerah nujna prožnost pri spoštovanju fiskalnih pravil. Ta prožnost je v skladu s pravili EU v danih izjemnih okoliščinah mogoča. Pandemija bo imela namreč velike posledice za gospodarstvo. Letos je pričakovati padec BDP območja evra. (STA)

Ne spreglejte