Sreda, 12. 2. 2014, 8.14
8 let, 7 mesecev
ZDA: Predstavniški dom dvignil mejo zadolževanja
Senat naj bi to storil kmalu in tako bo nevarnost bankrota ZDA odpravljena do sredine marca 2015. Ameriški zakon določa, da lahko le kongres poviša dovoljeno mejo javnega dolga, ki je trenutno pri okrog 17.300 milijardah dolarjev.
Republikanci so od leta 2011 redno izsilili manjšo proračunsko porabo od demokratov in predsednika Baracka Obame, oktobra lani pa ni šlo več. Demokrati so vztrajno zavračali odpravo izjemno nepriljubljene zdravstvene reforme v zameno za nadaljevanje financiranja zvezne vlade in hkrati vztrajali, da ne bo več izsiljevanja pri meji javnega dolga.
Finančno ministrstvo ZDA je začelo biti plat zvona in opozarjati na novo nevarnost padca v plačilno nezmožnost ter sprejelo nekaj ukrepov za podaljšanje životarjenja vlade s premetavanjem denarja po računih. Vendar pa tokrat ni bilo takšne panike kot v času prejšnjih sporov okrog meje javnega dolga. Vsi, vključno s finančnimi trgi, so bili prepričani, da so republikanci lani oktobra dobili močan signal.
Zato je dal na glasovanje "čisti" predlog, kar je bila za njegovo stranko pred novembrskimi kongresnimi volitvami najbolj modra poteza. Za predlog so večinoma glasovali demokrati, torej lahko republikanski kandidati na volitvah še vedno trdijo, da so za visok dolg krivi demokrati. Republikanci so se izognili nevarnosti, da jih javnost obdolži stečaja ZDA, in imajo proste roke, da do volitev kritizirajo neuspelo zdravstveno reformo, s čimer se zdaj vse bolj strinjajo tudi demokratski volivci.
Bela hiša je glasovanje v predstavniškem domu pozdravila in izkoristila priložnost, da ponovno pozove k podaljšanju plačevanja podpore dolgoročno brezposelnim Američanom.