Torek, 17. 11. 2015, 8.52
7 let, 4 mesece
Zakaj ljudje postanejo samomorilski napadalci?
Po terorističnih napadih v Parizu Evropa ne bo več takšna, kot je bila pred njimi. Evropa se je in se bo morala, če verjamemo trditvam evropskih politikov od Francoisa Hollanda do Davida Camerona, navaditi na možnost novih samomorilskih napadov na evropskih tleh. Pri tem pa se postavlja vprašanje, kaj človeka privede do tega, da se je pripravljen razstreliti v množici in pri tem s seboj v smrt peljati nedolžne ljudi.
Iztok Prezelj, strokovnjak za varnostna vprašanja, se s tezo, da je zgrešena integracija kriva za razmah skrajnega islamizma, ne strinja. Prepričan je namreč, da gre pri samomorilcih za izjemno premišljen napad na evropske tarče z jasno kalkulacijo učinkov. "Torej razum privede do dejanj, ki so videti nerazumna," ob tem še pripomni Prezelj.
- počutijo se jezne, odtujene in stigmatizirane, - verjamejo, da jim politična angažiranost ne bi dala dovolj moči, da bi lahko vplivali na spremembe, - sebe vidijo kot žrtev sistema in družbe, - čutijo, da se morajo podati v akcijo in ne debato, - živijo v okolju, ki podpira njihove ideje in misli.
Mladim, ki se radikalizirajo, postane terorizem izhod iz življenja, s katerim so nezadovoljni, so si ob tem enotni strokovnjaki, ki preučujejo terorizem. In nad življenjem razočarano mladino ni težko rekrutirati in radikalizirati. "Ko je enkrat v vojskovanje vključen Bog, postane vojna neizogibno bolj brutalna, divjaška in tudi težko rešljiva," je pred leti poudaril strokovnjak za islam Primož Šterbenc.
"Pri percepciji kozmične vojne nastopijo absolutne dihotomizacije, ko borci sebe dojemajo kot mučenike, sovražnike pa kot demone. Vsa sovražnikova skupnost, vključno z otroki, ženskami in starci, postane razčlovečena, posledično pa dojemana kot brezobličen kolektivni sovražnik, ki ga je nujno uničiti," piše Šterbenc.
Ob tem poudarja, da do percepcije kozmične vojne pride, če je izpolnjen vsaj eden od treh elementov, medtem ko prisotnost vseh treh z gotovostjo priča o fenomenu. "Prvič, borci svoj boj dojemajo kot obrambo svoje celotne civilizacije. Drugič, poraz se jim zdi nepredstavljiv. In tretjič, borci menijo, da zmaga v boju zaradi moči sovražnika ni mogoča na človeški način."