Nedelja, 25. 3. 2018, 4.08
6 let, 9 mesecev
Zakaj je tema pogoltnila nekatere največje svetovne znamenitosti
V soboto zvečer je približno 180 držav sodelovalo v tako imenovani uri za Zemljo, pobudi, s katero Svetovni sklad za naravo (WWF) opozarja na skrb za okolje. Od 20.30 do 21.30 po lokalnem času so v vsakem kraju in v vsakem domu, ki se je pridružil pobudi, ugasnili luči. V temo so se za eno uro pogreznile tudi številne svetovne znamenitosti.
Nebotičnik Taipei 101, med letoma 2004 in 2010 najvišja stavba na svetu, v skoraj popolni temi. Pobuda ura za Zemljo veleva, da morajo za eno uro ugasniti vse luči razen tistih, ki so nujno potrebne za delovanje ali obratovanje objekta oziroma infrastrukture.
Ura za Zemljo je mednarodni ekološki dogodek postala leta 2008, ko je v pobudi sodelovalo 35 držav in 400 mest. Do danes se je beseda o šestdeset minut trajajočem, predvsem simboličnem varčevanju z elektriko razširila že skoraj v vse države sveta. Slovenija je v pobudi ura za Zemljo sodelovala že desetič.
V številnih mestih po svetu, ki se vsako leto pridružijo tej iniciativi Svetovnega sklada za naravo, se za eno uro v temo ne odenejo le mestne ulice, temveč tudi številne prepoznavne znamenitosti.
Oglejte si nekaj najbolj spektakularnih preobrazb, ki nastanejo, ko ugasnejo luči.
Kolosej, Rim, Italija:
Mostar, Bosna in Hercegovina:
Budistični center, Krasnojarsk, Rusija:
Akropola, Atene, Grčija:
Kraljeva palača, Madrid, Španija:
"Novi most", Ronda, Španija:
Finančni center, Moskva, Rusija:
Vrata Indije, New Delhi, Indija:
Športna arena Gelora Bung Karno, Džakarta, Indonezija:
Preberite tudi: