Četrtek, 26. 11. 2015, 16.45
8 let, 8 mesecev
Zakaj je Dunaj postal središče džihadistov
V svetovnih medijih je pred dnevi odjeknila novica, da naj bi v Siriji pripadniki Islamske države umorili 18-letno Avstrijko bosanskih korenin Samro Kešinović, ki je želela pobegniti iz prestolnice Raka.
Samra in Sabina, obe potomki bosanskih staršev, ki so prišli v Avstrijo kot begunci v času bosanske vojne, sta že pred odhodom v Sirijo na Dunaju postali del tako imenovane avstro-džihadistične scene. Najmočnejši del te scene so Čečeni, pogosto sta se z mladimi Čečeni družili tudi Samra in Sabina.
Ti so v Avstrijo prišli kot begunci v času rusko-čečenskih vojn. So zelo zaprta skupnost in zelo radikalizirani. Živijo v skladu s strogimi islamskimi pravili. Tudi drugi avstrijski muslimani jih imajo za drugačne in bolj napadalne.
Poleg tega imajo avstrijski Čečeni tudi pomembno vlogo pri prehodu džihadistov iz zahodnoevropskih držav v Turčijo in nato naprej v Islamsko državo. Dunaj je že sam po sebi geografsko primerna odskočna deska za pot z Zahoda proti Balkanu in naprej proti Bližnjemu vzhodu, za nameček pa od 19. stoletja živi v Turčiji tudi čečenska skupnost.
Ti najstnici sta v času bivanja v Islamski državi, dokler se nista naveličali džihada, na družbenih omrežjih zagovarjali pobijanje nevernikov, tj. nemuslimanov, takoj v času prihoda v Sirijo aprila lani pa zapisali: "Ne iščite naju. Zdaj služiva Alahu in bova zanj tudi umrli."
Omerović, ki ga njegovi privrženci kličejo šejk Ebu Tejma, je po trditvah avstrijskih varnostnih organov eden od ključnih mož tako imenovane bosanske celice islamistov, ki ima svoje središče v dunajskem okraju Meidling.
V avstrijski prestolnici se je radikaliziral tudi Mevlid Jašarević iz Novega Pazarja. Jašarevića, ki se je vahabitom pridružil leta 2008, so Avstrijci leta 2009 izgnali v Srbijo. Jašarević je leta 2011 v Sarajevu streljal na ameriško veleposlaništvo.
Na Dunaju se tudi zbira denar tamkajšnjih muslimanov in tudi denar Savdijcev, s katerimi med drugim financirajo vahabitske skupnosti v BiH, kot je medijsko razvpita vas Gornja Maoča, kjer so pred meseci vaščani razobesili zastavo Islamske države (v tej vasi je nekaj časa živel tudi zgoraj omenjeni sarajevski napadalec Jašarević). Prav tako je bil Dunaj mesto, od koder so Savdijci že v času bosanske vojne med letoma 1992 in 1995 pošiljali finančno pomoč BiH.
Kot piše avstrijski časnik Kurier, naj bi bil odgovor na avstrijsko-bosansko operacijo Palmira teroristična akcija povratnika iz Sirije Enesa Omeragić, ki je pred dnevi umoril dva pripadnika bosanske vojaške policije in se nato v svojem stanovanju razstrelil z ročno granato.
Kot piše oe24.at, je bil Abaud sredi septembra skupaj s Salahom Abdeslamom, še enim od pariških napadalcev, ki je še vedno na begu, na Dunaju, kjer naj bi se srečal s povratniki iz Sirije. Kot vemo, so vsaj trije pariški napadalci iz Sirije v Francijo prišli letos jeseni po tako imenovani begunski balkanski poti.