Petek, 12. 1. 2024, 23.35
10 mesecev, 1 teden
Zakaj bi lahko to letalo spremenilo letalsko industrijo? #foto #video
Nasa in korporacija Lockheed Martin sta predstavila nadzvočno letalo X-59, ki rešuje težavo, zaradi katere so v večini držav (tudi Sloveniji) komercialni nadzvočni poleti prepovedani. Največji problem nadzvočnih poletov je namreč hrup, posebej pri preboju zvočne hitrosti, ki se sliši kot zelo glasen pok. Novo letalo X-59 naj bi bilo predvsem zaradi revolucionarne oblike tako tiho, da do glasnih pokov ne bi prihajalo.
Dolg koničast nos letala predstavlja kar tretjino njegove skupne dolžine, druga prepoznavna lastnost letala X-59 so le stranska vetrobranska stekla. Piloti zato polet spremljajo prek visokoločljivostnih zaslonov.
Vse to naj bi pripomoglo k temu, da bi pri preboju zvočnega zidu namesto glasnega poka slišali več tišjih udarcev, pri Lockheed Martinu so jih nekoliko romantično poimenovali srčni utripi.
Letalo je sposobno leteti s hitrostjo 1,4 macha (1715 kilometrov na uro), kar pomeni, da lahko razdaljo med dvema mestoma prepotuje v polovičnem času običajnega komercialnega potniškega letala.
Letalo je eksperimentalno in ne bo nikoli prevažalo potnikov, revolucionarno pa je zato, ker pričakujejo, da bodo z njim dokazali, da je mogoče zasnovati letalo, sposobno izpolniti stroga merila na področju hrupa, zaradi katerih so komercialni nadzvočni poleti danes prepovedani.
Če oziroma ko bodo komercialna nadzvočna letala lahko spet letela, strokovnjaki napovedujejo, da bi lahko razdaljo med Londonom in New Yorkom preletela v zgolj treh urah. Razvoj visoko zmogljivih nadzvočnih letal nakazuje na možnost, da bi lahko to razdaljo celo prepolovili na uro in pol.
NASA is exploring the potential of a supersonic jet that could theoretically travel at Mach 4 — four times faster than Mach 1, the speed of sound. https://t.co/xIxK7orvcA
— ABC News (@ABC) August 29, 2023