V Združenih državah Amerike so danes številne spominske slovesnosti, na katerih se Američani spominjajo usodnega torka pred 11 leti.
Na prizorišču nesreče, tako imenovanem Ground Zero, kjer sta nekoč stala dvojčka, se je danes zbralo okrog tisoč svojcev umrlih v napadu. Družinski člani so se skupaj z drugimi zbrali na vsakoletnem prebiranju imen vseh 2.983 umrlih, pri čemer seznam ne vključuje imen 19 ugrabiteljev, ki so izvedli napad in v njem tudi sami umrli. Branje so začeli ob 8.39 zjutraj po ameriškem času in ga ob 8.46, 9.03, 9.37 in 10.03 prekinili ter s tem zaznamovali spomin na trenutke, ko so štiri letala zadela svoje cilje. Branje so nato spet prekinili ob 9.59 in 10.28 in s tem spomnili trenutkov, v katerih sta se zrušili najprej severna in nato južna stolpnica Svetovnega trgovinskega centra. Branje bo trajalo kar tri ure, 198 ljudi bo po abecednem vrstnem redu prebralo imena vseh žrtev terorističnega napada.
Letos med govorniki ne bo politikov
V preteklih letih so pri tej spominski slovesnosti sodelovali tudi številni ameriški politiki, tako predsedniki, guvernerji in župani New Yorka, ter prebrali nekaj imen s seznama umrlih ali pa kakšen odlomek Biblije oziroma druge knjige. Politiki se bodo sicer slovesnosti lahko udeležili tudi letos, a zaradi odločitve, ki jo je julija sprejela organizacija za spominjanje 11. septembra, predseduje ji župan New Yorka Michael Bloomberg, ne bodo smeli več sodelovati pri branju imen. Po besedah Joeja Danielsa, predsednika spominskega parka, so tako želeli doseči slovesnost, ki bo v letu ameriških predsedniških volitev na politično neobremenjen način počastila spomin na žrtve.
Zapleti z muzejem
Republikanski predsedniški kandidat Mitt Romney bo ob današnjem obisku v Renu v ameriški zvezni državi Nevada nagovoril predstavnike Nacionalne garde, ki so bili vpoklicani kot del odziva ZDA na napade. Podpredsednik Joseph Biden in minister za notranje zadeve Ken Salazer pa bosta spregovorila ob nacionalnem spominskem parku v bližini Shanksvilla, kjer je strmoglavilo eno izmed letal, potem ko se potniki hoteli obvladati ugrabitelje. Za letošnjo 11. obletnico 11. septembra bi moral biti za odprtje pripravljen tudi newyorški muzej, vendar se zamujanje nadaljuje. Po informacijah iz uradnih virov bo do odprtja minilo vsaj še eno leto. Lani pa so na prizorišču terorističnega napada odprli tudi spominski park, ki ga je do zdaj obiskalo že 4,5 milijona ljudi.
Nove pravice za bolnike z rakom
Ameriške zvezne oblasti so sprejele tudi nov program zdravstvenega varstva za vse tiste, ki so sodelovali pri reševanju in odstranjevanju posledic napada. Program zdaj vključuje okrog 50 novih vrst raka, kar približno 70.000 upravičencem omogoča brezplačno zdravljenje. Med delavci, reševalci, čistilci in drugimi, ki so sodelovali v operacijah po napadu, naj bi jih namreč že okrog tisoč umrlo zaradi izpostavljenosti strupenim snovem.