Nedelja, 10. 1. 2021, 14.54
3 leta, 10 mesecev
Po vdoru v kongres
V ZDA nove obtožnice, tudi proti rogatemu "šamanu"
Po sredinem nasilnem vdoru podpornikov predsednika ZDA Donalda Trumpa v ameriški kongres so vložili obtožnice proti trem osebam, je v soboto sporočilo ameriško pravosodno ministrstvo. Med njimi je tudi moški v šamanski opravi z rogovi, čigar fotografije so zaokrožile v svetovnih medijih.
Jacob Anthony Chansley, znan tudi kot Jake Angeli, je en od treh ljudi, ki jih je policija aretirala, med drugim zaradi obtožb nasilnega vdora in izgredov v kongres, ko je ta potrjeval predsedniško zmago demokrata Joeja Bidna.
Chansley, ki velja za vidnega zagovornika teorije zarote QAnon, sam sebe označuje kot šamana QAnona. Bil naj bi moški na fotografijah, na katerih je videti gol do pasu z bizonovimi rogovi na glavi, po obrazu pobarvan z rdečo, belo in modro barvo, v roki pa drži kopje z ameriško zastavo, navedbe pravosodnega ministrstva povzema britanski BBC.
Množici je med nasilnimi protesti 7. januarja brez večjega napora uspelo priti v notranjost kongresne stavbe in tam povzročiti razdejanje.
Ob njem sta bila aretirana in obtožena še dva osumljenca, med drugim Adam Johnson s Floride, ki naj bi s Kapitola odnesel govorniški pult predsednice predstavniškega doma Nancy Pelosi.
Z ustavno obtožbo nad predsednika Trumpa
Pelosijeva namerava sicer skupaj z ostalimi vodilnimi demokrati v ponedeljek sprožiti postopek ustavne obtožbe predsednika Trumpa, ki mu očitajo odgovornost za sredin napad na poslopje kongresa, ko je umrlo pet ljudi.
Na dogajanje v kongresu se je danes odzval tudi papež Frančišek. Kot poroča italijanska tiskovna agencija Ansa, je sporočil, da moli za peterico smrtnih žrtev. Kot je dejal v nedeljski molitvi, je pretresen nad sredinim obleganjem kongresa. "Ponavljam, da je nasilje vedno samouničevalno: z nasiljem se nič ne pridobi in veliko izgubi," je dejal.
Skrb zaradi jedrskih kod
Ob zadnjem nasilju pa Pelosijevo skrbi tudi Trumpov dostop do jedrskega orožja, o čemer je, kot je sporočila v petek, že govorila z načelnikom štaba združenih poveljstev ameriške vojske, generalom Markom Milleyjem.
Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi
V zvezi s tem se je oglasil tudi nekdanji ameriški obrambni minister William Perry, ki je novoizvoljenega predsednika Joeja Bidna pozval k reformi sistema, ki predsedniku daje izključni nadzor nad jedrskim orožjem države, in ga označil za "zastarelega, nepotrebnega in izredno nevarnega".
"Ko bo Biden nastopil položaj, bi moral objaviti, da si bo delil pooblastila za uporabo jedrskega orožja z izbrano skupino v kongresu," je navedel Perry, ki je služboval pod nekdanjim predsednikom Billom Clintonom.
Bliža se Bidnova inavguracija
Perry je k temu pozval v članku za revijo Politico skupaj s Tomom Collino iz Fundacije Ploughshares, ki se zavzema za večji nadzor nad jedrskim orožjem. Oba tudi zagovarjata stališče, da bi moral Biden, ki bo 20. januarja prevzel položaj, objaviti, da ZDA nikoli ne bodo začele jedrske vojne in da bi orožje uporabile zgolj v povračilo.
Inavguracija novega ameriškega predsednika Joeja Bidna bo 20. januarja.
V ZDA se medtem pripravljajo na inavguracijo novoizvoljenega predsednika Bidna, na katero Trump ne namerava priti. Se bo pa inavguracije udeležil podpredsednik ZDA Mike Pence, kot je v soboto poročalo več ameriških medijev, ki se sklicujejo na visoke predstavnike v ameriški administraciji.
Biden je že pred dnevi dejal, da je Pence dobrodošel na inavguraciji, ki bo zaradi pandemije covid-19 potekala v okrnjeni obliki.
22